Lidovky.cz

VV ustoupily: Z vlády neodcházíme, nejsme magoři

Česko

  12:10aktualizováno  16:36
PRAHA - Věci veřejné se rozhodly, že koalice musí do 30. června splnit jejich požadavky, jinak vypovědí koaliční smlouvu. Chtějí sepsat písemný dodatek, jehož detaily kromě zrušení anonymních akcií neprozradily. Premiér Nečas řekl, že jejich požadavky bere na vědomí, zároveň ale opět vzkázal, že véčkařům nehodlá ustupovat.

Radek John a Kateřina Peake. foto: ČTK

VV také naznačily, že trvají na konci ministra obrany Alexandra Vondry. Zatím v Poslanecké sněmovně umožní projednávání reformních zákonů a kauzy ProMoPro ve sněmovně.

"Z vlády neodcházíme, protože se nechceme chovat jako magoři. Kdybychom dnes vypověděli koaliční smlouvu, nastal by Velký třesk, nikdo by nevěděl, co dál," vysvětlila LN místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Její slova na tiskové konferenci zopakoval předseda VV Radek John. "Prošli jsme sebereflexí, kterou očekáváme i od koaličních partnerů. VV vypovídají koaliční smlouvu k 30. 6. 2011, pokud nebude přijat její písemný dodatek," pohrozil. Doplnil, že VV ve sněmovně umožní projednávání reformních zákonů a kauzy ProMoPro. Na řešení patové situace v koalici prý ve VV byly i radikálnější názory.

ČTĚTE VÍCE O NEDĚLNÍM JEDNÁNÍ KOALICE

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že postoj VV bere na vědomí, ale zároveň dodal, že jim nehodlá ustupovat. "Těžko lze od nás čekat něco jiného, než jsme říkali v neděli, ve čtvrtek nebo ve středu," prohlásil.

Velkým koaličním sporem sporem tak zůstává  Alexandr Vondra. Kromě véčkařů by rádi jeho odchod viděli i další koaliční partner TOP 09. Předseda poslaneckého klubu partaje Petr Gazdík však dodal, že k dalším personálním změnám v kabinetu nevidí důvod.

O co jim jde?
Gazdík podle svých slov ani jako vyjednavač K9 VV nerozumí. "Naše strana vyzvala VV, aby přišly s konkrétním návrhem dodatku," řekl. V to doufá i Nečas. "My ne zcela chápeme, co má být předmětem onoho dodatku," krčil rameny.

Věci veřejné jednaly o osudu vlády.

VV zůstaly tajemné, jediným konkrétním bodem dodatku ke koaliční smlouvě, který prozradily, by podle Johna mělo být zrušení anonymních akcií. Občanští demokraté o tom jsou podle Nečase ochotni jednat. "Varuji ale před lacinými řešeními. Ta věc není právně úplně jednoduchá." Dodatek by podle Johna měl obsahovat "novou rezortní a personální podobu vlády a některá věcná témata".

"VV s veřejností hrají cynickou hru, jde jim jen o zvýšení moci ve vládě," komentoval úterní události předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj chtějí sociální demokraté hlavně korekci chystaných reforem, vládní půtky jsou podle něj až druhořadé.

PŘEHLEDNĚ: SPORY UVNITŘ NEČASOVA KABINETU

Státní tajemník pro EU - Podle premiérových představ měl státní tajemník pro EU převzít agendu, kterou měl v předchozích vládách na starosti vicepremiér pro evropské záležitosti. S tím nesouhlasila zejména TOP 09, která to vnímala jako omezení pravomocí ministra zahraničí a šéfa strany Karla Schwarzenberga. Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Nečasův plán za podvod na voličích.

Povodňová daň - Pro financování povodňových škod se letos o sto korun měsíčně snížila sleva na dani. Navzdory předvolebním slibům se tak zvýšily daně, za což se premiér voličům omluvil. Okolo tohoto opatření si Nečas s Kalouskem vyměnili přes média několik invektiv na téma dodržování koaličních dohod.

Agentura ABL - Vztahy v koalici narušila kauza okolo bezpečnostní agentury ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV). Podle Mf Dnes před čtyřmi lety ABL sledovala mimo jiné pražské politiky ODS. Bárta se už loni premiérovi Petru Nečasovi (ODS) zaručil svým slovem, že agentura politiky nesledovala, což se podle Nečase nakonec ukázalo jako nepravdivé. Bárta se za to premiérovi omluvil.

Armádní zakázky - Koalice nejprve řešila aféru okolo přípravy podezřelé zakázky na nákup minometů pro armádu. Kalousek při obhajobě exministra obrany a svého náměstka Martina Bartáka obvinil ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), že ještě v době působení v kabinetu Mirka Topolánka (ODS) lobboval ve prospěch nákupu obrněných transportérů Pandur. V listopadu se pak objevilo obvinění, že Barták chtěl začátkem roku 2008 peníze v souvislosti s armádní zakázkou na vozidla Tatra. Barták nakonec letos v březnu sám odešel z funkce náměstka ministra financí.

Výměna policejního prezidenta - Koncem loňského listopadu ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce. Premiér Nečas tehdy Johnovi vytkl, že ho o této výzvě předem neinformoval. Na řešení sporu, ve kterém proti sobě stály ODS a Věci veřejné, se nakonec vládní strany dohodly na schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí. Nečasovi poté kritizoval i výběr nového policejního prezidenta.

Kauza kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) - Koncem loňského roku vypukla kauza údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, které vedl Pavel Drobil (ODS). Podle ředitele SFŽP Libora Michálka na něj poradce ministra životního prostředí Martin Knetig naléhal, aby manipuloval výběrovými řízeními. Knetig to zdůvodňoval tím, že je nutné získat peníze na financování ODS a další politické kariéry ministra Drobila. Nečas se Drobila zastal, ten podal demisi. Kauza vyhrotila vztahy mezi ODS a VV.

Důchodová reforma - Vnitrokoaliční dohady provázejí také vznik důchodové reformy. Poté, co vláda přišla s návrhem, který počítal se zvýšením daně s přidané hodnoty na 20 procent, začaly se ozývat kritické hlasy především z řad VV. Neformální lídr strany Vít Bárta se přidal k nesouhlasnému postoji prezidenta Klause a vláda nakonec své představy o úpravě DPH pozměnila.

Sporná státní zakázka pro firmu Promopro - V kauze jde o údajně předraženou státní zakázku, která byla bez výběrového řízení uzavřena s firmou PROMOPRO spol. s r.o. v souvislosti s českým předsednictvím EU. Vicepremiérem pro evropskou problematiku byl v té době nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Začátkem letošního roku podalo ministerstvo financí kvůli této zakázce trestní oznámení. Celá kauza proti sobě postavila především ODS a TOP 09.

Personální výměny ministrů za Věci veřejné - Začátkem dubna poslanec a místopředseda VV Jaroslav Škárka řekl, že dostává od lidí kolem Víta Bárty peníze za loajalitu ke straně. Bárta přiznal, že peníze Škárkovi dal, ale byla to podle něj půjčka. Ke Škárkovi se přidala i předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí. Oba byli z VV vyloučeni. Server iDnes.cz poté zveřejnil informace z dokumentu, podle něhož Bárta jako majitel ABL vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc. Bárta nakonec podal demisi a z ministerstva vnitra odešel i předseda VV Radek John, který zůstal ve vládě jako vicepremiér odpovědný za boj s korupcí. Na tuto funkci však rezignoval, protože se s premiérem neshodl na personálním obsazení úřadu. VV poté vyhlásily, že kabinet musí projít personální obměnou, jinak ho nemohou podporovat. Dnes VV oznámily, že do 30. června musí být splněny jejich podmínky a uzavřen dodatek koaliční smlouvy, jinak ve vládě končí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.