Lidovky.cz

Smršť zákonů: změny v rodičovské a pro postižené

Česko

  21:10
PRAHA - Sociální reforma ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) prochází schvalováním ve sněmovně. Na středeční schůzi schválili poslanci v prním čtění kromě nového občanského zákoníku také sjednocení rodičovského příspěvku a změny v dávkách pro zdravotně postižené.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (vpravo vpředu) hovoří o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi na jednání Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Rodičovský příspěvek
Novela počítá s tím, že se sjednotí celková výše vyplácená na rodičovském příspěvku během dvouleté, tříleté a čtyřleté varianty. Rodič bude mít nárok celkem na 220.000 korun. Měsíční dávka se odvodí od toho, kolik let rodič zůstane s potomkem doma.

ČTĚTE VÍCE: POSLANCI SCHVÁLILI NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

Oproti současnému stavu se však sníží měsíční příspěvek ve tříleté variantě zhruba o 500 korun měsíčně. Ve dvouleté a čtyřleté se naopak mírně zvýší.

Příspěvky na péči
Změní se i podmínky pro vyplácení příspěvků na péči. Jejich příjemci by totiž nově měli na požádání úřadu prokázat, že peníze od státu vydali za pečovatelské služby. Nárok na tuto dávku mají lidé, kteří se o sebe kvůli handicapu nemohou postarat sami. Vyplácí se ve čtyřech stupních. Děti mohou podle míry svého postižení dostat 3000, 5000, 9000 či 12.000 korun měsíčně, dospělí 800, 4000, 8000 či 12.000.

Novelou se současně navrhuje zvýšit příspěvek dítěti ve druhém stupni z 5000 na 6000 korun. Změnit se má i systém posuzování nároku na tuto dávku. Místo 36 úkonů a 129 činností by se mělo zkoumat jen deset oblastí.

Příspěvky na bydlení
Změnit by se měly i podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení. Doba jeho poskytování bude nově omezena na 84 měsíců během deseti let. Opatření má podle ministerstva práce motivovat lidi k tomu, aby řešili svou neúnosnou bytovou situaci. Výjimku budou mít zdravotně postižení, kterým stát poskytl příspěvek na úpravu bytu, lidé žijící v bytech zvláštního určení a lidé starší 75 let.

Dávky zdravotně postiženým
Poslanecká sněmovna podpořila i změnu ve vyplácení dávek zdravotně postiženým. Několik dosavadních dávek se sloučí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu bude vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově.

ČTĚTE TAKÉ: POSTOJ VV KE ZDRAVOTNICKÉ REFORMĚ


Vláda chce novelou zjednodušit vyplácení dávek. Ty se nyní poskytují zvlášť například na zakoupení auta, jeho úpravu, opravu a na provoz. Nyní se všechny poskytované dávky sloučí do dvou.

Příspěvek na mobilitu se bude vyplácet měsíčně všem osobám starším jednoho roku, které nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Má činit 400 korun. Podle ministerstva nyní "typický příjemce" pobírá 250 korun. Druhou dávkou by byl příspěvek na zvláštní pomůcky. Patří sem třeba peníze na koupi auta. Stejně jako nyní by žadatel mohl získat až 100.000 korun. Pokud by finance dostal, pět let by pak na mobilitu měsíčně dostával 200 korun.

Na jinou pomůcku za méně než 35.000 korun by měl podle návrhu zákona stát poskytnout peníze jen tehdy, pokud je příjem domácnosti postiženého menší než šestinásobek životního minima. Spoluúčast by byla deset procent z ceny předmětu, minimálně ale tisíc korun. Také u pomůcky dražší než 35.000 korun by člověk měl desetinu zaplatit, stát by dal nejvýš 350.000 korun. U nemajetných by podíl žadatele určil krajský úřad práce, opět by ale byl nejméně tisíc korun.

Součet všech příspěvků na pomůcky nesmí v pěti letech překročit 800.000 korun. Nyní se započítávají peníze od státu na auto a jeho opravu či úpravu - v deseti letech nesmí přesáhnout 200.000 korun. Příspěvky nebude moci exekutor zabavit. Nebudou z nich možné ani žádné srážky. Žadatelé o příspěvky se budou muset nechat vyšetřit posudkovým lékařem správy sociálního zabezpečení. Doktoři by nově místo 36 úkonů hodnotili desítku oblastí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.