Lidovky.cz

Platit za plomby? Ne. A když, tak maximálně 200 korun

Česko

  13:00
PRAHA - Nechceme platit za amalgámové plomby. A když už, tak maximálně 200 korun. To ukázal průzkum zdravotní pojišťovny MetalAliance. Celkem 83 procent respondentů se postavilo proti tomu, aby kvůli plombám, které nyní proplácí zdravotní pojišťovny, museli u zubaře vytahovat peněženky.
Zubař - ilustrační foto.

Zubař. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Zarazilo nás, že se pro zavedení plateb vyslovilo pouhých 5 procent populace. Myslím, že je to výsledek zpolitizované diskuse o zdravotnictví, založené na logice - našlo se na platy lékařů, tak proč ne i na to ostatní," komentuje průzkum ředitel MetalAliance Vladimír Kothera.

ČTĚTE VÍCE O SPORU KVŮLI PLOMBÁM

Pokud se ale zeptáte, zda by si lidé připlatili za výplně z kvalitnějších materiálů, ochota je větší. Šedesát procent dotazovaných odpovědělo kladně. Stomatologická komora tento týden pohrozila, že zubaři, a to především mladí, můžou za dva roky odmítnout obnovit smlouvy s pojišťovnami.

Amalgámové výplně jsou pro ně totiž prodělečné. Podle komory vyjde zubaře jedna výplň na 400 korun. "V tisku se to zužuje na problém výplní pro dospělé pacienty, kde platí pojišťovna 220 Kč, ale chtěl bych upozornit, že ještě větší problém je u výplní dočasných zubů (u dětí, pozn. red.), kde platí 136 korun. To je cena, za kterou se to skutečně nedá udělat," řekl LN exprezident stomatologické komory Jiří Pekárek.

PŘÍMÁ PLATBA ZA PLOMBY

Souhlasíte s tím, aby se
u zubního lékaře zavedla přímá
platba pacienta za amalgámové
výplně?
61% Rozhodně ne
22 % Spíše ne
12% Spíše ano
5% Rozhodně ano

Jakou maximální částku byste
byl(a) ochoten/na zaplatit za
amalgámové výplně?

20% do 50 Kč
21% 51 - 100 kč
18% 101 - 200 Kč
15% 201 - 500 kč
2% 501 a více
24 % Nic, neodpověděl

Průzkumu pro zdravotní
pojišťovnu Metal-Aliance se
zúčastnilo od 30. 5. do 4. 6.
518 respondentů starších 18 let.

To, že zubaře vyjdou plomby na 400 korun, 200 jim proplatí pojišťovna a lidé jsou ochotní platit dalších 200, nahrává myšlence spoluúčasti: půlku zaplatí pacient, půlku pojišťovna. "Současný zákon říká: buď platí pacient, nebo pojišťovna. Ovšem hrozí, že když pojišťovny platí málo, tak bují šedá ekonomika," varuje Pekárek.

Změny se ale nechystají. Plomby se nebudou diskutovat ani v rámci chystané debaty o standardu a nadstandardu. V září mají být seznamy hotové. Na seznamu standardu se má objevit, na co budeme mít nárok ze zdravotního pojištění. Nadstandard zahrne naopak to, za co připlatíme. "Této debaty se plomby týkat nebudou," připustil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

S návrhem platit za amalgámové plomby přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger, který potřebuje pro příští rok ušetřit přes 10 miliard. Plomby by mu "vynesly" pětinu. Proti se ale postavily Věci veřejné.
Ministr teď musí úspory hledat jinde. "V případě, že se dvě miliardy nenajdou, tak se budou muset krátit peníze na jiné péče," dodal Sršeň.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.