Lidovky.cz

Policie musela odložit Drobilovu kauzu. Dostala takový příkaz

Česko

  12:05aktualizováno  17:15
PRAHA - Policie odložila případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Podle kriminalistů nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Mezi žalobci a policisty však následně vypukl spor o to, kdo za odložením kauzy stojí.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil. foto: ČTK

Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové se policie nakonec ztotožnila se závěrem Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z korupce. S tím však protikorupční útvar nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru.

Policejní šéf si promluví s nejvyšším státním zástupcem
I policejní prezident Petr Lessy odmítá, že by se policie s rozhodnutím zastupitelství ztotožnila. "Pouze jsme se museli přizpůsobit," zdůraznil pro LN Lessy. Podle něj se policie chystala požádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání.

POLICEJNÍ PREZIDENT ZUŘÍ


"Hned v pondělí se obrátím na nejvyššího státního zástupce pana Zemana. Pakliže je takový diametrální rozdíl mezi názory policií a žalobců, je potřeb to řešit. Chci znát důvody, které je vedli k tomu, že se postavili takto proti nám," podotkl.

Nejvyšší státní zástupce Zeman chce vidět spis
S nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem se kvůli kauze sejde Lessy v posledním červnovém týdnu. "Pan nejvyšší státní zástupce si vyžádá od Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 rozhodnutí o zastavení stíhání, vyčká až nabude právní moci, pak po prostudování zváží provedení kontroly skončené věci," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Mluvčí Městského státního zastupitelství Zenklová trvá na tom, že policie případ odložila sama. "My trváme na tom, že žádný ústní aní písemný pokyn státní zástupkyně policejnímu orgánu k této věci nevydala, pouze ho v rámci dozorové prověrky seznámila se svým právním názorem a policie poté v této věci rozhodla zcela samostatně," řekla pro server Lidovky.cz Zenklová.

Policie podle Zenklové případ prověřila, ale nezjistila, že by Drobil Michálka vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti SFŽP na úseku zadávání veřejných zakázek a nabízel mu v této souvislosti lukrativnější pracovní zařazení. "Nepodařilo se prokázat, že by P. D. znal obsah nahrávky," uvedla mluvčí. Podle ní mu ani nikdo nedal žádné materiály, ze kterých by korupce na SFŽP vyplývala. Neměl tak prý motiv jednat nezákonně.

KAUZA DROBIL

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr následně po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, Všechna obvinění týkající se jeho osoby však odmítl.

"Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," uvedl však Martinec.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve zabývalo kauzou na základě trestního oznámení podaného na Nečase, Drobila, tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula. Uložilo protikorupční policii, aby prošetřila, zda se muži nedopustili trestného činu neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání. Podle trestního oznámení totiž věděli o korupci na SFŽP.

Policie případ letos na jaře odložila. Její závěry potvrdilo jak obvodní, tak i pražské městské státní zastupitelství. Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ) však vydalo v rámci kontroly závazný pokyn, že Pokorná musí zahájit trestní řízení proti Drobilovi. Týdeník Respekt následně uvedl, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý Pokorné pouze to, aby případ posuzovala "ve všech souvislostech".

Ke kauze se tehdy vyjádřil i pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Vadilo mu, že se Respekt dostal k doporučení městské žalobkyně. Tento únik označil za další pokus "paralyzovat státní zastupitelství", což prý slouží výhradně zločineckým skupinám. Přesněji se k věci vyjádřit nechtěl. Z jeho vyjádření vyplynulo, že považuje postup Hercegové za zákonný.

O VYŠETŘOVÁNÍ KAUZY ČTĚTE TAKÉ:

Proti čtvrtečnímu odložení kauzy je přípustná stížnost, kterou by přezkoumávalo nadřízené státní zastupitelství. V případu však neexistuje žádný poškozený, a nemá ji tedy kdo podat. Kauzu však v rámci kontroly skončené věci bude prověřovat NSZ.

Kauzou SFŽP se také nadále zabývá policie pod vedením Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4, které se nahrávkami zabývalo jako první.

Kriminalisté v této části případu zahájili trestní řízení pro podezření pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Na základě trestního oznámení podaného Michálkem prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Zatím případ neuzavřeli.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.