Lidovky.cz

Dlouhá cesta Karolíny Peake z dětského hřiště do vlády

Česko

  17:46
PRAHA - Její politická kariéra začínala v mateřském centru, které spoluzakládala na Malé Straně v Praze 1, kde bydlí. Teď je místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake první ženou v Nečasově kabinetu, vicepremiérkou a šéfkou legislativní rady vlády.

Když byla na mateřské dovolené, chodila po úřadech a peticemi bojovala za lepší dětská hřiště na Malé Straně. Díky tomu se v roce 2005 na jedné veřejné debatě seznámila s Věcmi veřejnými. V roce 2006 už za ně byla zvolena do zastupitelstva Prahy 1.

Její jméno se ale dostalo do povědomí širší veřejnosti až před květnovými parlamentními volbami, Peake spolu s dalšími mladými členkami strany v rámci předvolební kampaně například pózovala pro kalendář s lechtivými snímky.

V červnu už Peake byla ve vyjednávacím týmu vznikající koalice, věnovala se hlavně otázkám korupce a spravedlnosti. A právě v souvislosti se spravedlností se o Peake hovořilo jako o možné ministryni. O její obsazení ve vládě se zasazoval i předseda strany Radek John: "Na ministerstvu spravedlnosti musí být člověk, který má právnické vzdělaní, jinak to je nemožné, je to nesmysl. Karolína Peake ho má."

Ministerské křeslo v Nečasově kabinetu ale odmítla, aby se mohla věnovat svým dvěma synům. Nechtěla prý ale také být "politickou superstar". Ve sněmovně vede ústavně-právní výbor a působí také v organizačním a v mandátovém a imunitním výboru.

Letos v dubnu nahradila Kristýnu Kočí po aféře s tajnými nahrávkami a údajnými úplatky na pozici předsedkyně poslaneckého klubu VV.

Už o měsíc později Peake kandidovala na předsedkyni proti Radku Johnovi. Ještě v březnu Kateřina Klasnová prohlašovala, že by v čele strany měla stát žena. "Není žádným tajemstvím, že Karolína je moje nejlepší kamarádka," řekla také Klasnová. Pak ale podpořila Johna, který svou pozici obhájil, a Peake se musela smířit s funkcí místopředsedkyně.

Koaliční třenice o čtyři místa ve vládě vrátily Peake do hry o křeslo v kabinetu. Věci veřejné ji znovu viděly jako ministryni spravedlnosti, Nečas jim ale místo toho pro Peake nabídl pozici vicepremiérky a předsedkyně legislativní rady vlády.

John se těší, že Peake bude moci ze své nové funkce stejně mluvit do chodu ministerstva spravedlnosti, zvlášť do protikorupčních opatření.

Od rychlé shody o vládnutí k nekonečným třenicím

2010

28. - 29. května Ve volbách zvítězila ČSSD. Neměla však tolik mandátů, aby mohla sestavit vládu.

4. června Václav Klaus pověřil Petra Nečase sestavením vlády.

28. června Prezident jmenoval Petra Nečase předsedou vlády.

30. června Vzniká dohoda o složení trojkoaliční vlády ze stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

12. července Je podepsána koaliční smlouva.

13. července Prezident jmenoval vládu.

15. prosince Z vlády odchází ministr životního prostředí Pavel Drobil. O funkci přišel kvůli údajným pletichám v resortu a slovům z nahrávky, kterou tajně pořídil Libor Michálek.

21. prosince ČSSD navrhla vyslovit vládě v souvislosti s Drobilovou kauzou nedůvěru, VV hrozily, že vládu nepodpoří. Nakonec, po schůzce koaličních lídrů s prezidentem, nedůvěra vyslovena nebyla. Na požadavek VV byl ale odvolán policejní prezident Oldřich Martinů.

2011

11. dubna Po kauze údajného uplácení členů VV Vítem Bártou doporučil premiér odvolání ministrů za VV Radka Johna a Josefa Dobeše. Ministr dopravy Bárta rezignoval na funkci sám.

19. dubna Koaliční lídři dohodli změny ve vládě: Josef Dobeš v kabinetu zůstal, ministrem vnitra se stal nestraník Jan Kubice, resort dopravy převzal nestraník nominovaný za VV Radek Šmerda. Pro Radka Johna byl zřízen post vicepremiéra pro boj s korupcí, na něj však v květnu rezignoval. Nečas totiž torpédoval Johnovy představy o spolupracovnících.

26. dubna Vláda přežila další pokus o vyslovení nedůvěry.

7. června VV oznámily, že ke dni 30. června vypoví koaliční smlouvu, pokud se jim ve vládě nedostane "důstojného postavení". V další sérii jednání pro sebe požadovaly čtyři ministerstva, posty náměstků na ministerstvech a v dozorčích radách státních a polostátních firem i některé úpravy programu.

30. června VV se dohodly s premiérem, že ve vládě zůstanou. Vyžádaly si vicepremiérský post pro místopředsedkyni Karolínu Peake a post ministra dopravy pro člena své strany.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.