Lidovky.cz

Němcová je proti pokutám za absence poslanců

Slovensko

  10:47
PRAHA - Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) obecně není pro pokutování poslanců za nepřítomnost při jednáních sněmovny, připouští ale, že tlak veřejnosti by si mohl sankce vynutit.

Miroslava Němcová na 21. kongresu ODS foto: ČTK

Němcová řekla, že pokuty jsou v řadě evropských zemí zavedeny a třeba na Slovensku jsou přísné. Předsedkyně dolní komory zatím hodlá apelovat na předsedy sněmovních klubů, aby na docházku "svých" poslanců dohlédli.

Komunisté navrhovali tisícové sankce
Od opozice jsou téměř na každé sněmovní schůzi slyšet výtky na adresu některých ministrů za to, že nechodí na interpelace. Komunisté dokonce neúspěšně navrhovali vložit do jednacího řádu za jejich absence desetitisícovou sankci, pokud se neomluví ze závažných důvodů.

O absencích politiků na hlasování čtěte také:

Němcová souhlasí s tím, že nepřítomnost ministrů při interpelacích by neměla být běžnou praxí. Není to ale podle ní jen věc současného volebního období a vystupování ministrů ve sněmovně by mělo být hlavně součástí hodnocení jejich práce premiérem. "Seznamy omlouvaných poslanců také nejsou ty nejkratší," podotkla Němcová.

Na Slovensku jsou přípustné jen vážné důvody
Přísný dohled nad jejich účastí je prakticky ve všech evropských zemích, u nichž si nechala v této záležitosti udělat přehled. Na Slovensku má velkou pravomoc předseda tamní národní rady a přijímá jen omluvy z velmi vážných důvodů; pokuta pro ostatní absentéry je poměrně vysoká.

Schůzku s předsedy poslaneckých klubů Němcová plánuje na září. Pokud by se ale situace s nepřítomnostmi i potom zhoršila, připouští, že by sama mohla navrhnout přísnější režim včetně možnosti postihů. Otázkou ale zůstává, jak by se k takovému návrhu postavila sněmovna, která by jej musela schválit.

O úpravu sankcí za neomluvené absence se snažil před koncem minulého volebního období někdejší předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD).

Navrhoval, že pokud by se poslanec nebo senátor neúčastnil bez řádné omluvy tří jednacích dnů, ztratil by nárok na třetinu platu. Rozhodovaly by mandátové a imunitní výbory. Občanští demokraté poukazovali tehdy na to, že neomluvené absence podle nynějšího zákona postihnout lze. Sněmovna ale neurčila orgán, který by se tím zabýval.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.