Lidovky.cz

Vláda po roce: největším úspěchem je to, že ještě existuje

Česko

  13:18
PRAHA - Za největší úspěch koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS) označují pozorovatelé fakt, že po roce ještě vůbec existuje.

Spory, které kabinetem začaly zmítat už před koncem loňského roku, byly sice vždy vyřešeny dohodou mezi stranami, v očích veřejnosti však zcela překryly snahu vlády a premiéra naplnit hesla o "kabinetu boje s korupcí a rozpočtové odpovědnosti".

Ztráta důvěry a pomalé reformy
Po roce vládnutí tak Nečasova vláda nemá důvěru veřejnosti a opoziční kritici jí vyčítají i nekoncepčnost v jejím reformním úsilí. Ekonomičtí analytici kritizují zejména pomalou přípravu důležitých reforem.

Vláda po roce

Současná vláda premiéra Petra Nečase (ODS) dostala do vínku dva historické primáty.
Poprvé v historii samostatné ČR ji nesestavoval vítěz voleb a celkových 118 poslanců kabinetu zaručovalo doposud nejpohodlnější většinu ve sněmovně.

Vláda trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), jmenovaná 13. července 2010, se navíc mohla zpočátku opřít o velkou důvěru voličů a měla symbolizovat změnu politiky v Česku. Po roce se však důvěra veřejnosti ve vládu propadla až k pouhým dvaceti procentům a její dosavadní existence je spíše ve znamení řady afér, skandálů a vnitrokoaličních šarvátek.

Naopak chválu si od ekonomů vysloužilo prosazení rozpočtových úspor, plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty či novela zákoníku práce.

"Když to vezmu vzhledem k úsilí, které určitým otázkám věnovala, tak bych řekla, že vláda byla velmi úspěšná. Například se jí podařilo přežít, i když ve své podstatě většinu času věnovala sporům o to, jak fungovat," poznamenala politoložka Vladimíra Dvořáková.

Za nejpodstatnější věc přitom pokládá výměnu vrchního státního zástupce, tedy odchod Renaty Vesecké a nástup Pavla Zemana do této funkce. Vláda ale podle ní nemá sílu pokračovat v tomto trendu dál. 

Zatím jen dílčí věci
"Doba do příštích voleb se krátí a prostor pro nepopulární opatření ještě rychleji. Podařily se zatím spíše dílčí věci, jako je novela zákoníku práce, ale zásadní reformní kroky zatím do zdárného konce dotaženy nebyly," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Prosazeny podle něj zatím nebyly zásadní změny v penzijním systému a zjednodušení daňového systému či vytvoření výkonné a efektivní státní správy.

Realizace reforem je bohužel pomalá, což souvisí nejen s opakovanými roztržkami ve vládní koalici, ale také s tím, že české politické strany chronicky bývají na vládnutí nepřipravené, souhlasil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pořádné reformy by teprve měly přijít
"Zatím není mnoho, co hodnotit. Konsolidace veřejných rozpočtů pokračuje zejména díky úspornému balíčku bývalého ministra financí Eduarda Janoty," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Současná vláda podle něj v podstatě jen seškrtala platy ve veřejné sféře, což na jedné straně snížilo deficit rozpočtu, ale na druhé straně podvázalo spotřebu domácností.

Anketa

Je Nečasova vláda úspěšná?

Ano. 771
Ne. 1271

Retroaktivní zdanění stavebního spoření zatrhl vládě Ústavní soud. "Na víc nebyl čas. 'Pořádné' reformy by měly přijít až letos," podotkl.

Dalším plusem je Bílá kniha
Marek míní, že prozatím jedním z nejdůležitějších kroků vlády je prosazení takzvané malé důchodové reformy. Ta podle něj představuje velký krok ke stabilizaci penzijního systému. Tato reforma mimo jiné zavádí změny ve výpočtu důchodů, k nimž byl stát donucen výrokem Ústavního soudu, podle kterého je současný způsob výpočtu nespravedlivý k lidem s vyššími příjmy. Zavádí také změny ve věku pro odchod do důchodu. Letošní čtyřicátníci by podle ní měli odcházet do penze v 66 letech.

Je vláda nekompetentní? Čtěte také:

Za "naprosto nesmyslnou záležitost" naopak Dvořáková označila přijetí padesátky "protikorupčních" bodů, kterými vláda dokládá svou rozhodnost v boji s korupcí.

Vláda ale podle Dvořákové nesplnila očekávání voličů z loňského roku. "Způsoby chování a komunikace se za uplynulý rok svým způsobem zhoršily," myslí si Dvořáková. "Projevy jako neuvěřitelný cynismus, vydírání či nahrávání už jsou zcela veřejně vidět. Zhoršuje se důvěra lidí ve vládu a obecně v systém. To je hrozně moc nebezpečné," varovala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.