Lidovky.cz

ČSSD odmítá Klausovu 'lisabonskou' výjimku

Evropa

  17:41
PRAHA - Opoziční ČSSD žádá vládu premiéra Petra Nečase (ODS), aby se o české výjimce z Lisabonské smlouvy a vstupu Chorvatska do EU hlasovalo v českém parlamentu odděleně. Výjimku největší česká opoziční strana totiž podpořit nehodlá, podporuje ale vstup jadranské země do Evropské unie. Premiér dal v minulosti najevo, že obě témata hodlá vláda předložit zákonodárcům najednou.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

"My podporujeme a budeme podporovat vstup Chorvatska do EU," řekl novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vstup Záhřebu a výjimka, kterou česká diplomacie v roce 2009 vyjednala na přání prezidenta Václava Klause, mají podle názoru opoziční strany jiné právní kořeny. "Není vůbec žádný právní důvod, aby vláda hlasování spojovala," myslí si šéf opoziční strany.

Ohrožení vstupu Chorvatska do EU?
Podle místopředsedy strany a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je oddělené hlasování předpokladem pro to, aby vstup Chorvatska nebyl ohrožen.

O LISABONSKÉ SMLOUVĚ ČTĚTE ZDE

 

"Nejlépe by bylo, aby vláda od výjimky ustoupila, suspendovala ji. Není k ničemu," míní. Pokud by výjimka skutečně začala platit, jen se podle Zaorálka sníží sociální ochrana českých občanů.

Vláda by podle něj proto měla v zájmu přijetí Chorvatska obě hlasování oddělit. "Žádám o to vládu. Pokud to neučiní, skutečně tím vstup Chorvatska ohrozí. ČSSD nebude hlasovat pro omezení sociální práv občanů ČR," dodal Zaorálek.

Menšina v senátu
Podle Sobotky není možné, aby česká vláda vstup Chorvatska do EU tímto způsobem zablokovala, proto předseda největší české politické strany čeká, že diplomacie a vláda nakonec obě hlasování oddělí.

Kabinet by také podle předsedy ČSSD měl respektovat, že nemá většinu v Senátu a nebude ji mít ani na jaře příštího roku, kdy je chorvatský ratifikační proces nejpravděpodobnější.

O KONCI TAHANIC KOLEM LISABONSKÉ SMLOUVY ČTĚTE ZDE

Nečas už dříve poslancům z výboru pro EU řekl, že do sněmovny a Senátu chce dát k ratifikaci přístupovou smlouvu i s výjimkou, a to podle ústavy.

Jednání s opozicí?
"To znamená jako jeden smluvní dokument s tím, že by to mělo být jedno hlasování, tedy současně s přístupovou smlouvou Chorvatska i hlasování o této výjimce," řekl. "Jsem přesvědčen, že všichni budeme respektovat rozhodnutí Evropské rady, které na tuto výjimku přistoupilo," zdůraznil koncem června Nečas.

"Vláda není schopna v Senátu ratifikovat vůbec nic, co vyžaduje ústavní většinu, bez dohody s ČSSD. Na místě premiéra Nečase bych jednal s opozicí," poznamenal Sobotka.

Brusel zatím počítá s tím, že příslušné smlouvy s Chorvatskem budou podepsány v době polského předsednictví EU ve druhé polovině letošního roku a 28. členem unie se Chorvatsko má stát od 1. července 2013.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.