Lidovky.cz

Senátní výbor nedoporučil vydat Lajtocha ke stíhání

Česko

  17:19aktualizováno  18:55
PRAHA - Senátní imunitní výbor neschválil doporučení vydat senátora ČSSD a přerovského primátora Jiřího Lajtocha k trestnímu stíhání kvůli zakázkám v Přerově. Podle předsedy výboru Jaroslava Kubery (ODS) v podstatě nechal rozhodnutí na celém Senátu, který bude o žádosti rozhodovat na nadcházející schůzi.

Jiří Lajtoch, ČSSD foto: Senat.czReprofoto

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha ještě před jednáním výboru řekl, že většina senátorů sociální demokracie bude pro Lajtochovo vydání.

ČTĚTE VÍCE

"Odůvodnění žádosti o mé vydání považuji za nezákonné a odporující Listině základních práv a svobod," uvedl Lajtoch. S odvoláním na stanovisko advokáta Tomáš Sokola vysvětlil, že pro činy, kvůli nimž ho chce policie stíhat, nebyla v době stavby přerovského domova důchodců a rekonstrukci zimního stadionu trestnost ještě stanovena.

Škromach: Závěr výboru mě překvapil
"Pochopitelně je pro mne osobně důležité očištění nejen mého jména, ale i jména města Přerova. A myslím, že mám dostatek podkladů a důkazů o tom, že s veřejnými zakázkami nebylo žádným způsobem manipulováno a nebyly spojeny s nestandardními finančními operacemi," uvedl Lajtoch.

Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce uvedl, že ho stanovisko imunitního výboru překvapilo. Podle něj by senátoři sociální demokracie vzhledem k deklarované snaze této strany o omezení imunity měli jednotně hlasovat pro Lajtochovo vydání, které je i v senátorově zájmu kvůli prokázání neviny. "Bylo by dobře, kdyby pan senátor sám požádal o vydání," uvedl Škromach. Lajtoch tento krok dříve sám avizoval.

Kubera k tomu řekl, že i tak by konečné rozhodnutí bylo na plénu Senátu. Kubera důvody rozhodnutí výboru nespecifikoval vzhledem k neveřejnosti jeho jednání. "Hlasování bylo tajné," řekl. Podle některých dalších členů výboru prý protikorupční policie nepředložila v žádosti dostatečně přesvědčivé důkazy pro Lajtochovo vydání. Podle Sokolova stanoviska "je žádost nesrozumitelná a popis neodpovídá užité právní kvalifikaci".

Žádost souvisí s údajným prodražením stavby přerovského domova důchodců a rekonstrukce zimního stadionu. Kromě Lajtocha policie podezírá ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky dalších 12 lidí včetně přerovských radních. Podezření se týká takzvaných víceprací na obou stavbách.

O 30 milionů více
"Veškeré vícepráce procházely standardním způsobem, byly odsouhlaseny jak na stavbě, tak v komisi, výběrové komisi a následně na radě. Poté teprve byla uzavřena smlouva jako dodatek ke smlouvě a teprve poté byla prováděna fakturace. Necítím žádnou vinu, myslím, že k žádnému zločinu sjednání výhody nedošlo," uvedl již dříve Lajtoch, který v úterý okolnosti případu vysvětloval i imunitnímu výboru. Přislíbil svou nevinu obhájit i před soudem.

Kubera k tomu řekl, že i kdyby Lajtoch o vydání sám požádal, konečné rozhodnutí je na plénu Senátu.

Přerovský domov pro seniory byl otevřen v září 2008 přestavbou základní školy v ulici Optiky. Jeho cena se proti plánu zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Prověrky antimonopolního a Nejvyššího kontrolního úřadu ale žádné pochybění neodhalily. Od antimonopolního úřadu ale město letos dostalo pokutu 90.000 korun kvůli výběru dodavatele na stavební úpravy zimního stadionu. Proti pokutě se radnice odvolala, rozhodnutí dosud nepadlo.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.