Lidovky.cz

Mléko za čtyři koruny? Charita chystá obchody pro chudé

Česko

  21:52
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Máslo za deset, chléb za pětikorunu, mléko za čtyři koruny. To není akční nabídka některého z českých supermarketů, ale pravděpodobné ceny potravin v síti obchodů pro chudé, kterou připravuje Arcidiecézní charita v Praze.
Nakupování pečiva - ilustrační foto.

Nakupování pečiva - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Vedení charity se inspirovalo v zahraničí a hodlá v Česku otevřít obchody určené lidem s nízkými příjmy. Budou se tu prodávat potraviny těsně před vypršením minimální doby trvanlivosti nebo třeba zboží, které má na obalu tiskovou chybu a nemůže jít do přímého prodeje.

VÍCE O ZDRAŽENÍ POTRAVIN

Například v Rakousku zažívají takzvané "sozialmarkty", v nichž mohou lidé s nízkými příjmy nakoupit až o 70% levněji než v běžné obchodní síti, velký rozmach.

Funguje to v Rakousku, proč ne v Česku
"My takovou síť připravujeme intenzivně už půl roku a doufáme, že se nám ji v nejbližší době podaří otevřít," řekl LN ředitel pražské Arcidiecézní charity Jaroslav Němec. Charita vyjednává s obchodními řetězci i případnými sponzory, kteří by připravovaným "obchodům pro chudé" pomohli v rozjezdu.

Nakupování v Supermarketu.

"Máme zatím trochu problémy s tím, že se české supermarkety bojí odlivu zákazníků a snížení zisku. Ale když to funguje v Rakousku, mělo by to fungovat i v Česku," tvrdí Němec.

Místo likvidace odběr zdarma
První rakouský "sozialmarkt" vznikl v roce 2005 a dnes podobných obchodů funguje v různých rakouských městech přes padesát. "U nás měly klasické supermarkety zpočátku také obavu z toho, že se jim bude snižovat zisk. Tyto obavy se ale ani zdaleka nenaplnily a systém dnes funguje k všeobecné spokojenosti," řekl LN Manfred Kiesenhofer, vedoucí společnosti Soma-Sozialmarkt, která v Rakousku provozuje už 40 sozialmarktů.

Obchodní řetězce by musely zboží, které má třeba vadný obal nebo se mu blíží konec záruky, stejně zlikvidovat. "Taková likvidace stojí peníze, zatímco my zboží odebereme zadarmo," vysvětluje Kiesenhofer. Navíc žádný sozialmarkt nenabízí plný sortiment a není konkurencí běžných obchodů. "Chléb máme stále, ale jiné potraviny na pultu právě být nemusí a přijdou třeba za týden," uvedl Kiesenhofer.

Chléb s máslem - ilustrační foto.

Pouze s minimálním příjmem
"Nakupovat mohou pouze ti zákazníci, kteří předloží speciální úřední doklad potvrzující, že mají minimální příjem," řekl Kiesenhofer. V EU je považován za chudého každý, jehož příjem nepřesahuje 60 % středního průměrného měsíčního příjmu v zemi. "S žádným pokusem o podvod, třeba falšováním dokladu, jsme se zatím nesetkali," řekl vedoucí společnosti Soma.

Česká charita zdůvodňuje svůj plán na zřízení sítě obchodů pro chudé tím, že přibývá lidí, kteří sice pracují, ale jejich plat nestačí ani na pokrytí základních životních potřeb. "Většinou se jedná o samoživitelky, rodiny s malými dětmi nebo lidi, kteří se neúměrně zadlužili či naletěli lichvářům," řekl Jaroslav Němec z pražské Arcidiecézní charity.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.