Lidovky.cz

Má hlava státu právo odmítnout bezpečnostní kontrolu?

Česko

  17:07aktualizováno  20:12
CANBERRA - Český prezident Václav Klaus se v australském parlamentu odmítl podrobit prohlídce a před bezpečnostním rámem prohlásil: Tamtudy neprojdu. Měl na to právo?

Prezident Klaus na snímku z roku 2004, kdy v O2 aréně bezpečnostním rámem prošel. foto: ČTK

Diskutující na sociálních sítích i na serveru Lidovky.cz zpráva o incidentu rozdělila. Část stojí na Klausově straně, jiní jeho chování kritizují. Podívejte se na nejzajímavější názory a hlasujte v anketě na konci článku.

PSALI JSME O INCIDENTU V AUSTRALSKÉM PARLAMENTU

PRO KLAUSE
"Pro mě je ta situace úplně absurdní. prezident nějakého státu má procházet rámem a nechat se šacovat? V tomhle Klausovi úplně rozumím. Myslím, že ani v USA se mu nic podobného nikdy nestalo a bral to jako nesoudnost tamní byrokracie." (Milan Fridrich, šéf zpravodajství ČT v diskuzi na Facebooku)

"Chtěla bych vidět, která hlava státu by si takový požadavek, nechat se prověřovat nějakým bezpečnostním zařízením, nechala líbit. V podstatě je to projev nedůvěry a nevěřím, že by to jiným hlavám států nevadilo." (diskutující Lidovky.cz)

"Kdokoliv má právo neprojít tím rámem a odejít." (diskutující Lidovky.cz)

"Pokud vím, tak má prezident umělý kloub, který by jistě "pípal". Myslím, že by bylo ponižující, aby prezident předkládal bodyguardům zdravotní vysvědčení." (diskutující Lidovky.cz)

"Bez ohledu na to, zda někdo má, či nemá rád Klause a jeho názory, jako legitimně zvolená hlava státu personifikuje Českou republiku na venek. Je irelevantní, zda je návštěva soukromá, či státní. Václav Klaus je prezidentem ČR a z hlediska diplomatických zvyklostí tak musí jednat. Z tohoto úhlu pohledu na osobní prohlídku přistoupit nemůže, byť by i sám nakrásně chtěl. Neuvědomí-li si to hostitelé, je to politovánihodné, ale těžko se s tím dá něco dělat. Ostuda - neostuda." (diskutující Lidovky.cz)

"Myslím, že je to první věc, v níž s ním souhlasím." (diskutující na Facebooku)

"Já mu rozumím. Kdoví kolik by musel ze saka vyndat propisek, aby rám přestal pípat:)" (diskutující na Facebooku)

PROTI KLAUSOVI
"V tomhle je západ úžasný - když jsme si rovní, tak opravdu všichni. Pro politika z postkomunistické země šok." (Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt)

"Bezpečnostní rámy jsou pro bezpečnost kohokoliv, třeba i obyčejného diváka na galerce parlamentu. Protokol nedává prezidentům v tomto nějaká privilegia." (diskutující Lidovky.cz)

"Ono by se nic nestalo, kdyby tím rámem prošel a vzal to jako úředního šimla. Jenže jemu se to jako skandálek, o kterém by se psalo, patrně hodilo. Kdyby byl nad věcí, spíš by mu to v tisku pomohlo, takhle bude u veřejného mínění spíš za troubu. I když je pan prezident." (diskutující Lidovky.cz)

"Klaus nebyl pozván Australií jako prezident ČR, ale jako normální turista, který v Austrálii má udělat několik prednášek. Bezpečnostní zařízení k vstupu do studia musí akceptovat všichni, kdo tam vstoupí. To, že Klaus neuposlechl je jeho další skandál v neprospěch naší země. Ten člověk, kam vstoupí, tam 100 let tráva neroste." (diskutující Lidovky.cz)

"Proč by měl projít rámem? Tak třeba po tom co se o něm zmiňoval ten masovej vrah z Norska ve svým manifestu..." (diskutující na Facebooku)

"Proč by se kontrola neměla týkat lidí s diplomatickou imunitou? Osobně nevidím problém v tom, aby se týkala všech, zjevně to samé si myslela i ochranka." (diskutující na Facebooku)

Anketa

Měl se Klaus podrobit prohlídce?

Ne. Prezident jakéhokoliv státu se nemá nechávat šacovat. 5479
Ne. I prezident má svá práva, tedy také může odmítnout prohlídku a odejít. 222
Ne. Pokud měl k tomu zdravotní důvody (kovový kloub), měli to respektovat. 46
Ano. Rámem musí projít každý, proč tedy ne prezident? 2460
Ano. I když mu to přišlo jako nedůstojné, měl zůstat nad věcí. 510
Ano, byl tam přednášet jako soukromá osoba, ne jako prezident. 441
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.