Lidovky.cz

Anonym nahlásil na Šumavě bombu. Nenašla se

Česko

  16:37aktualizováno  18:11
MODRAVA (KLATOVSKO) - Zhruba 200 obyvatel Šumavy protestovalo proti ekologickým aktivistům, kteří poblíž Modravy už pátý den blokovali těžbu stromů napadených kůrovcem. Při pochodu po třech pracovištích dřevorubců ale nepotkali žádného aktivistu. Ti začali znovu bránit v práci dřevorubcům až po poledni.

Jeden z aktivistů skončil v poutech. foto: ČTK

Dnes se ale nepřivazovali ke kmenům jako v minulých dnech. Na dvou místech těžby bylo do 16:40 po pěti lidech, poté prostor opustili, protože anonym nahlásil v těžebních lokalitách bombu, která se ale nenašla. Řekli mluvčí policie Dana Ladmanová i mluvčí blokády Vratislav Vozník.

Protest proti aktivistům,kteří blokují kácení lesů na Šumavě

"Lidé chtějí, aby se dnešní protestní pochod opakoval," řekl starosta Modravy a organizátor pochodu Antonín Schubert. Podle informací od lidí z pochodu zvažují místní vytvořit hlídky, které by oblast "bránily před aktivisty". "Lidé míní vytvořit skupiny, které budou hlídkovat na přístupových cestách a budou s aktivisty diskutovat, kam jdou bivakovat," řekl Schubert.

Na místě těžby dnes bylo 50 policistů, kteří předvedli na obvodní služebny sedm aktivistů. Celkem už za pět dnů předvedla policie 76 účastníků protestu. Za opakovaný vstup do nebezpečných těžebních lokalit vymezených páskou jim hrozí ve správním řízení pokuta až 30.000 korun. "V těžebních místech nebylo nic nalezeno," uvedla Ladmanová k údajné bombě, kterou nahlásil anonym na linku 158. Pochodu proti ekologickým aktivistům se zúčastnila i desítka starostů okolních obcí. Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům.

KLAUS SE BOJÍ EKOLOGŮ

Většina aktivistů ale byla v té době na hoře Březník, protože podle nich nemělo význam v době protestu místních těžbu blokovat. Dvaadvacet šumavských obcí dnes také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu".

Ponechání přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen. "Všichni jednoznačně podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

SPRÁVA POKACÍ 5000 STROMŮ

Správa parku chce za dva týdny pokácet zhruba 5000 napadených stromů. Dnes se těžilo na dvou místech, jedno z pěti už je vytěženo. O víkendu budou práce pokračovat. "Do současné chvíle bylo pokáceno 1200 napadených stromů a dalších 500 jich dřevaři odkornili nastojato. Včera a dnes je efektivita práce dřevorubců vyšší a aktivisté práci nezpomalují," řekl mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek

Asi 30 vědců a osobností veřejného života ale dnes vyzvalo ředitele parku a ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS) k okamžitému zastavení údajně nelegální těžby. Pod Šumavskou výzvu, kterou sepsali herec Petr Vacek a šéf Hnutí Duha Petr Machálek, se podepsali například režisérka Olga Sommerová, ředitel Geologického ústavu Václav Cílek a exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

Ministr Chalupa však napsal, že Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jako to podle něj činili jeho "zelení předchůdci". Důsledkem by bylo podle něj zničení rozsáhlých ploch lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody. Proti kůrovci je podle něj nutné rozumně bojovat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.