Lidovky.cz

Strany se rozhádaly kvůli kůrovci

Česko

  7:00
PRAHA - Lýkožrout smrkový patří k tématům, na která má názor každý politik. Tenhle nenápadný brouček proto nezpůsobuje paseku jen v šumavských lesích. Kromě lýka stromů úspěšně nahlodává i názorovou svornost politických stran.

Bohuslav Sobotka na návštěvě Šumavy. foto: ČTK

Momentálně největší rozepře ohledně kácení stromů v oblasti Ptačího potoka na Šumavě – v místě kriticky zasaženém kůrovcem – probíhá v sociální demokracii. Letitý spor vyhrotil její předseda Bohuslav Sobotka, jenž se v úterý zastal ekologických aktivistů, kteří už druhý týden drží na Šumavě protestní blokádu.

ŠÉF ČSSD NA ŠUMAVĚ:

"Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský zcela nezvládli situaci," prohlásil Sobotka, který přirovnal policejní zásah na ekoaktivisty k represím vůči demonstrujícím studentům v roce 1989.

Kůrovec - grafika
(klikněte na grafiku pro zvětšení)

Na jeho slova obratem zareagoval jeho stranický kolega a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, v té době na zahraniční dovolené. Ten označil ekologické aktivisty za "trapné námezdní herce s amatérskými výkony, kteří přivazováním se ke stromům porušují zákony", a rázně podpořil ředitele parku Stráského.

Sobotka šlápl vedle

Lze hovořit o vnitrostranické krizi? Hlasy z Lidového domu naznačují, že většina sociálních demokratů tentokrát v "kauze kůrovec" za předsedou nestojí.

"Sobotka s podporou ekoaktivistů šlápl vedle a ví to moc dobře. Ve skutečnosti je skoro celá ČSSD pro kácení, kromě jedné úzké skupiny. Sobotka se v tomhle nechává příliš ovlivnit "levicovými intelektuály" typu Lukáše Jelínka. Měl svá slova každopádně konzultovat s grémiem," prozradil včera LN zdroj z řad sociální demokracie pod podmínkou anonymity.

HLADOVKOU PROTI KŮROVCI:

Socialisté mu také podle informací LN vyčítají, že svou středeční cestu na Šumavu podnikl v době, kdy jihočeský hejtman Zimola odjel do ciziny, a nevzal s sebou ani senátorku za Šumavu Jiřinu Rippelovou, která je v otázce kůrovce dlouhodobě na Stráského straně.

"Je dobře, že tam pan předseda byl a vyslechl si názory obou stran. Škoda že jsem s ním nemohla předtím mluvit," řekla včera LN Rippelová. "Chci Šumavu zelenou, ne šedou a uschlou," vysvětlila, proč kácení v parku podporuje.

Jiný senátor za ČSSD, Jiří Dienstbier, patří u socialistů k menšině, která stojí za ekoaktivisty. "Pocitově se kloním k bezzásahovému přístupu. Blokády považuji za zoufalý čin lidí, kteří mají pocit, že se porušuje zákon, a nevědí, jak jinak si vynutit seriózní debatu," sdělil včera LN Dienstbier.

Chalupa slíbil zákon o Šumavě

V otázce, jestli kácet, nebo nekácet, nemá úplně jasno ani TOP 09. Odborník na ekologii a předseda expertní komise pro životní prostředí za topku Bedřich Moldan například v debatě na ČT1 uvedl, že "jednoznačně fandí ekoaktivistům". Předseda Karel Schwarzenberg nezaujal jednoznačné stanovisko, když spor označil za "pseudonáboženskou válku, ve které jedna strana nechce naslouchat druhé".

ČTĚTE SCHWARZENBERGŮV NÁZOR:

Někteří poslanci TOP 09 se však jednoznačně vyslovili pro kácení, například Petr Gazdík. "Starostové a nezávislí, jejichž jsem předsedou, jsou o něco větší přátelé kácení. Jsme přesvědčeni, že lidé na Šumavě tam nejsou pro národní park, naopak národní park je tam pro ně," řekl včera LN. Podobně mluví i jihočeský poslanec Martin Gregora nebo Stanislav Polčák.

Všechny strany se však shodují na tom, že spor by vyřešil zákon o Šumavě, který by vymezil, kde kácet a kde ne. Jeho brzké vypracování včera v Senátu sliboval ministr Chalupa, který se zúčastnil debaty o budoucnosti Šumavy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.