Lidovky.cz

Varnsdorfští se sešli v kině. Nechyběly silné emoce

Česko

  10:37aktualizováno  14:18
VARNSDORF - Kino ve Varnsdorfu se v sobotu dopoledne zaplnilo místními obyvateli. Nepromítal se však žádný trhák. Po páteční demonstraci se lidé opět sešli, aby tentokrát diskutovali o stupňujícím se napětí mezi starousedlíky a Romy.

Lidé kritizovali, kam až nechala radnice situaci dojít. foto: ČTK

Besedu, kterou svolala tamní radnice, provázely silné emoce. Hlavním požadavkem, který zazněl, bylo posílení městské a státní policie. Lidé ale také kritizovali práci radnice. Vedení města vytýkali, že problémy s nepřizpůsobivými Romy dlouho neřešila a zavírala před tím oči.

Z pléna se ozývaly i výzvy k odstoupení starosty Martina Louky. Ten o tom ale neuvažuje. Uvedl to bezprostředně po skončení besedy, která v místním kině trvala více než dvě hodiny.

'DRTIVÁ VĚTŠINA NEPRACUJE'

Poměry ve městě dobře zná Karel Jiřišta, ředitel Centra sociálních služeb. Drtivá většina nepracuje, říká o svých klientech.

LN V poslední době tady povážlivě vzrostla kriminalita. Kdo nebo co je hlavní viník?
Od ledna se změnila státní podpora a spousta lidí přišla o peníze, protože na ní byli závislí. Snížila se jejich životní úroveň. Pro některé byla situace neúnosná, museli změnit bydliště, no a řešili to tak, jak to řešili. Začali krást.

LN Je pravda, že většinu problémů působí noví přistěhovalci? Říká se to. Já to nemůžu potvrdit, protože u nás mohou být ubytováni jen ti, co mají ve Varnsdorfu trvalé bydliště. Přiznávám, že za loňský rok jsem ve čtyřech či pěti případech řešil účelové přestěhování do Varnsdorfu.

Romské rodiny žijící v Centru sociálních služeb ve Varnsdorfu. Tito lidé tvrdí, že oni - starousedlíci - problémy nedělají.

LN Kolik Romů zde ubytovaných pracuje?
Máme tu devadesát procent Romů, práci mají asi tři. Zbytek vykonává veřejnou službu, máme tady i důchodce, lidi, kteří žijí jen z podpory. Drtivá většina nepracuje a ani je nikdo nezaměstná. Kolikrát jsem doporučoval kluky, kteří tu bydleli, měli rodiny, byli solidní, chovali se normálně... Poslední případ byl Rom, který má čtyři děti, pracoval v technických službách a skončil na vlastní žádost, protože zjistil, že na dávkách to má výhodnější.

LN Nebojíte se, že to tu může skončit drsným střetem?
Určitě. Jako je u majority skupina lidí, která se chce prát, stejně taková skupina je u Romů. A když se sejdou, tak je problém.

Lidé ve Varnsdorfu mají s Romy, jichž ve městě každým dnem přibývá, špatné zkušenosti. Dřív to bylo podle místních jen o prostituci a krádežích, v poslední době ale prudce roste agresivní kriminalita. Útoky a napadení jsou ve městě na denním pořádku.

"Bojíme se pustit děti ven, důchodci se bojí vyjít z bytu. Bojíme se všichni a člověk aby se bál i ozvat," řekla k situaci ve městě Jitka Pagáčová. Kritizovala zejména systém sociálních dávek. "Proč ty peníze na jejich podporu raději nejdou na platy policistů, kteří nás mají chránit," ptala se.

Štědrý sociální systém, který nenutí k práci, kritizovali dnes lidé nejčastěji. V kině zaznělo víc výtek a otázek než odpovědí, které by stovky lidí v hledišti, uspokojily.

Policejní posily, které do města přišly v minulém týdnu, lidé vítají. "Je to ale jen dočasné, až odejdou, bude to tu ještě horší," zaznívaly hlasy.

KLAUSE SITUACE NA SEVERU ČECH DĚSÍ

Prezident Václav Klaus komentoval stupňující se násilnosti v obcích ve Šluknovském výběžku v rozhovoru pro deník Právo:

"Je to strašně nepříjemné, že to nastává u nás. Že vzniká tato parcelizace naší společnosti. Mám hrůzu z toho, že ne všechno z těchto pár hrůzných konkrétních případů je skutečně autentické. Že jsou to převzaté vzory z televizních zpráv, kdy děsivé akce v té či oné zemi světa vidí strašlivé skupinky lidí. Cítím to jako umělé v našem civilizačním okruhu, v našich tradicích, v našich návycích, v našem typu uvažování. Tím méně to umím složitě interpretovat. Děsí mě to.

Jsem určitě v rámci české společnosti tím, kdo se Romů více zastává než kritizuje a kdo se v drtivé většině rozhovorů se svými přáteli, známými a tak dále staví do role toho, který se zlobí na silácké výroky většinové české společnosti vůči našim romským spoluobčanů. Tuto věc chci říci zcela jednoznačně," prohlásil prezident.                                            
                                                                            (Zdroj: www.klaus.cz)

Mnozí z účastníků se netajili tím, že jsou připraveni bránit svůj majetek i bezpečnost. "Když mi v zimě ukradli od domu motor, pořídil jsem si zbrojní pas a pistoli, každého, kdo přeleze plot mé zahrady, střelím do hlavy, ať je černý nebo bílý," řekl starší muž.

Vedení města, policie i zástupci rady vlády pro romské záležitosti se snažili lidi uklidnit. "Násilí není řešením, uděláme všechno proto, abychom situaci tady uklidnili," ujišťoval Daniel Plechatý z děčínské policie. 

DEMONSTRACE NA SEVERU:

Kvůli násilnostem, ke kterým v oblasti stále častěji dochází, proběhla v pátek ve Varnsdorfu demonstrace asi 200 lidí. Obešla se ale bez větších násilností. Na rozdíl od sousedního Rumburku, kam dorazilo asi 1500 nespokojených a musela zasahovat policie. Výtržníci tam například zdemolovali plot u domu obývaného Romy. Rumburkem se také rozléhalo hlasité skandování: 'Romové do práce!' (více ve videu)

ČTĚTE ROZHOVOR S JEDNÍM Z ROMŮ: Rasové napětí na severu: vzduchem létaly větve i kameny

Reportáž a další informace o situaci na severu Čech si přečtěte v sobotním vydání LN.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.