Lidovky.cz

Klaus chce výjimku z povinnosti přijmout euro

Česko

  17:20aktualizováno  22:06
Prezident Václav Klaus chce pro Českou republiku trvalou výjimku z povinnosti přijmout euro. "Vláda se toho ale bojí," řekl Klaus.

Prezident Václav Klaus chce pro Česko trvalou výjimku z povinnosti zavést euro. Prezident to uvedl při setkání s českými velvyslanci. "Jestli bych měl (k euru) něco nového veřejně nastolit, pak by to byl jedině opt-out z naší povinnosti přijmout euro. Ale toho se vláda bojí," řekl prezident. Klaus je odpůrcem přijetí eura dlouhodobě.

OPT-OUT:

Opt-out je trvalá výjimka z práva Evropské unie pro členský stát.

Pro zavedení eura mají vyjednaný opt-out Dánsko, Velká Británie a Švédsko, které tak euro nemusejí přijmout.

Pro ostatní země EU platí povinnost jednotnou měnu přijmout, pokud budou splněna požadovaná kritéria.

Klaus dále uvedl, že problematika eura je "chybně zplošťována" na Řecko.

Podle něj přijetí Řecka do eurozóny nezpůsobili sami Řekové. "To způsobili ti, kteří Řeky do eurozóny nalákali a kteří do ní Řecko přijali. V tomto smyslu je nesmazatelná odpovědnost i na straně zemí eurozóny a Evropské unie vůbec," řekl.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a MMF má postupně získat ve dvou záchranných balících zhruba 220 miliard eur (5,3 bilionu Kč).

"Takzvaná půjčka Řecku není tou pomocí, kterou tato země potřebuje. Je nesplatitelná. Je to dárek, který Řecku pomoci nemůže a který bude naopak vést k oddalování tolik potřebného skutečného řešení," upozornil dnes prezident.

Podle Klause by eventuální snížení počtu zemí eurozóny, o kterém se spekuluje právě v souvislosti s Řeckem, nebylo žádnou katastrofou. "Spolu s vámi všemi jsem zažil ´rozpad´ československé měnové zóny a ani ten žádnou katastrofu nevyvolal.

Některé banky přišly o část svých aktiv, ale o tom bankovní byznys přece je. Fráze, že by to vytvořilo paniku, jsou falešné - naopak by to ukázalo, že je EU odhodlána něco udělat. Panika dnes vzniká díky tomu, že se naopak neděje nic," řekl Klaus.

EUROZÓNA:

Eurozóna, která má nyní 17 členů, zápasí v posledních měsících s krizí kvůli dluhovým potížím některých svých zemí.

Finanční trhy mají ohledně řešení této krize pochyby, v minulých týdnech je proto ovládla nervozita, která se počátkem srpna na několik dní změnila v paniku a prudký pokles všech hlavních akciových trhů.

Klaus už dříve uvedl, že projekt eura je riskantním politickým a až následně ekonomickým projektem, při jehož vzniku nebyly brány v úvahu jednoduché ekonomické argumenty a teorie.

Například loni v listopadu na pražské Vysoké škole ekonomické řekl, že euro současné dluhové problémy přežije, ale za cenu vytvoření rozpočtové a politické unie, což ovšem povede ke ztrátě demokratických principů.

Prezident tím patrně reagoval na pondělní projev premiéra Petra Nečase před českými velvyslanci. Nečas uvedl, že postoj České republiky k euru by neměl být a priori skeptický, země by ale neměla o přijetí společné evropské měny usilovat za každou cenu.

Česko podle něj bude dál v unii prosazovat fiskální disciplínu a podporu vnitřního trhu.Nečas míní, že současná krize eurozóny je "zakořeněná hluboko v podstatě společné měny", čímž však prý nechce nutně říci, že projekt samotný je špatný.

Anketa

Chcete, aby Česko přijalo jako platidlo euro?

Ano, co nejdříve 2403
Ano, ale až za několik let 1033
Ne 10384

"Spíše jde o to, že vyvolal spirálu automaticit a nutností, která ústí do požadavků na vznik hospodářské, transferové a dluhové unie. Není možné dlouhodobě udržet společnou měnu bez společných pravidel, a to nejen fiskální disciplíny, ale i hospodářské politiky v nejširším smyslu slova," uvedl ministerský předseda.

ČTĚTE TAKÉ:

Chce dále, aby EU při řešení problémů využívala efektivněji potenciál, který má. Je to podle něj lepší než přicházet stále s "velikášskými" návrhy, za nimiž se pak nic neskrývá.

"Přiznejme si, že ze slavného paktu při euro plus je dnes, po půl roce, spíše prázdná politická deklarace," prohlásil Nečas. Pakt euro plus měl přinést novou kvalitu při koordinaci hospodářských politik v eurozóně.

Klaus se v souvislosti s eurem pustil také do kritiky velvyslankyně při EU Mileny Vicenové. Bylo to kvůli sobotnímu článku v Lidových novinách, kde mluvila o evropské měně.

Kritizovaný článek čtěte ZDE

Podle Klause to je "hrůzostrašná ukázka" aktivity velvyslance.

"Ten rozhovor má nadpis: ´Vidím jediný cíl - zachránit euro´. A jsem to velmi pozorně četl, říkal jsem si, no to jí museli zlí novináři podsunout naprosto nepatřičný titul, protože to by velvyslankyně ČR určitě nemohla nikdy vyslovit a oni jí to nepodsunuli, ono to v tom textu skutečně je," řekl Klaus. Podle něj český diplomat musí mít jiné cíle "než zachránit euro".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.