Lidovky.cz

Ukrajinci posílají do Česka karcinogenní beryllium, úřady o tom neví

Česko

  10:31
KYJEV/PRAHA - Ukrajinský Kyjev by se v příštích dnech chtěl konečně zbavit nebezpečného odpadu s karcinogenním beryliem. 111 kontejnerů má být převezeno na neupřesněné místo v Česku.
Do Česka mají zamířit kontejnery s nebezpečným beryliem (ilustrační foto).

Do Česka mají zamířit kontejnery s nebezpečným beryliem (ilustrační foto). foto: Reuters

To, že má být berylium převezeno právě do Česka, potvrdil deníku Právo odbor pro mimořádné situace kyjevské radnice. České úřady ale o transportu nic netuší. Informace nemá ani ministerstvo životního prostředí (MŽP), ani ministerstvo zahraniční.

"Pokud by šlo o dovoz odpadu s obsahem berylia do Česka, nebyl MŽP jako příslušnému orgánu pro přeshraniční přepravu odpadů oznámen žádný dovoz odpadu s obsahem berylia ani z Ukrajiny, ani z Izraele, ani jiného státu," řekla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. "MŽP tedy nikdy nevydalo žádný souhlas k dovozu odpadu s obsahem berylia," dodala.

Kyjevská časovaná bomba

Kyjevský závod Zapad od sedmdesátých let vyráběl optické přístroje pro ponorky a kosmický a jaderný průmysl. Po rozpadu Sovětského svazu podnik zanikl, ale odpad zakonzervovaný v kontejnerech pod širým nebem v areálu zůstal. Podle ukrajinské státní správy pro ochranu životního prostředí přesahuje nasycení půdy na pozemcích podniku beryliem sedminásobně přípustnou hodnotu.

Původní plány počítaly s vybudováním závodu na zpracování berylia přímo v Kyjevě, ale radnice takové návrhy odmítla. S umístěním skládky nebezpečného odpadu nesouhlasily ani správní orgány jiných ukrajinských regionů.

Sklad beryliových solí umístěný nedaleko kyjevských obytných čtvrtí označují v ukrajinské metropoli za časovanou bombu. Až do rozpadu SSSR počátkem 90. let se berylium odváželo na skládku nebezpečného odpadu u Leningradu (dnes Petrohrad), kam směřovalo až 80 procent odpadů. Po osamostatnění Ukrajiny ale Rusko převoz nebezpečné látky odmítlo a berylium se začalo hromadit v ukrajinské metropoli.

Kolona s 330 kubíky nebezpečného odpadu s karcinogenním beryliem má vyjet z bývalého závodu Zapad v Kyjevě v nejbližších dnech. Kontejnery jsou podle kyjevských médií už naplněny a uzamčeny, čeká se jen jejich naložení na tahače. Konvoj bude mít speciální doprovod a ochranu.

Převoz měl začít mezi 10. a 12. zářím, ale odjezd byl z neznámých důvodů odložen. Trasu transportu organizátoři akce z bezpečnostních důvodů tají.

Původně Slovensko

Cílová stanice nynějšího transportu není jasná. V červnu list Segodňa napsal, že berylium bude odvezeno na Slovensko, "kde existují prostory pro uskladnění toxického odpadu". Převoz se měl uskutečnit do konce srpna.

"Jednáme se slovenskou firmou, která je ochotna kontejnery převzít. Bude to stát kolem 3,2 milionu hřiven (7,2 milionu korun)," řekl tehdy listu Segodňa šéf odboru pro mimořádné situace na kyjevské radnici Vitalij Pšenyčnyj.

V pondělí ale Pšenyčnyj novinářům řekl, že náklad pojede do Česka. "Schválili jsme program, podle kterého musí být všechen tento odpad vyvezen za hranice Ukrajiny do Česka. Bylo na to uvolněno 14 milionů hřiven (31,5 milionu korun). Už máme s Čechy dohodu," prohlásil.

Najali izraelskou firmu

Kyjevská radnice najala na likvidaci odpadu izraelskou firmu SIGroup Consort Ltd. Společnost se sídlem ve městě Kfar Saba počátkem srpna vyhrála příslušnou veřejnou soutěž.

Už letos v květnu svěřily ukrajinské úřady na základě výběrového řízení této firmě odvoz nebezpečného odpadu z 22 ukrajinských regionů. Akce, jejímž cílem je zbavit Ukrajinu ekologické zátěže ze sovětské éry, má stát státní pokladnu 176 milionů hřiven (396 milionů korun).

SIGroup Consort minulý týden podle serveru Donbass.ua podepsala s ukrajinskými úřady kontrakt na převoz nebezpečného mononitrochlorbenzenu z chemičky ve východoukrajinském městě Horlivka do Británie a Německa.

Kyjev plný nebezpečných látek

V Kyjevě je dnes podle ekologů na 33 nebezpečných míst s uskladněnými chemickými látkami. V katastru města je například ještě z 80. let uskladněn radioaktivní izotop vodíku tritium, který má být převezen do zóny černobylské jaderné elektrárny. Na závodě Radikal je uskladněna rtuť, v kyjevském ústavu pro jaderný výzkum mají funkční jaderný reaktor.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.