Lidovky.cz

Výstavbu nemocnice zrušili, stát i tak zaplatí 217 milionů

Česko

  10:37aktualizováno  18:02
PRAHA - Zrušený miliardový projekt výstavby nových pavilonů v pražské Ústřední vojenské nemocnici přijde stát na 217 milionů korun, které zaplatí za poradenské služby a úhradu vynaložených nákladů soukromému investorovi.
Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice, ilustrační foto foto: Shutterstock

Informaci zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který projekt prověřoval. Nemocnice podle něj část peněz na výstavbu vynaložila zbytečně, objektivně neprokázala výhodnost realizace projektu a soukromého partnera vybrala v nedostatečně konkurenčním prostředí

Poradenské služby

V souvislosti s přípravou projektu výstavby v ÚVN vynaložily nemocnice a ministerstvo obrany za poradenské služby 42 milionů korun. Kromě toho se vojenské nemocnice v dodatku ke smlouvě zavázala uhradit soukromému partnerovi jeho dosavadní náklady ve výši 130 milionů korun a další nové náklady do maximální výše 45 milionů korun, vyplývá ze zprávy NKÚ.

Vondra zvažuje žaloby

Ministerstvo obrany zvažuje právní kroky vůči svému minulému vedení kvůli zrušenému miliardovému projektu.

Nynější vedení resortu v čele s Vondrou se domnívá, že projekt výstavby nových budov v ÚVN měl být ukončen již ve fázi příprav. "Akceptujeme proto zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, že bývalé vedení ministerstva obrany pochybilo v tom, že nepředložilo projekt po několikanásobném navýšení jeho finanční náročnosti vládě k opětovnému schválení. V této souvislosti nyní zvažujeme i možné právní kroky vůči odpovědným osobám," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"ÚVN věrohodným způsobem neprokázala, proč se k úhradě nákladů soukromému partnerovi zavázala a nevyužila smluvní možnost odstoupit od smlouvy z důvodu nesplnění odkládacích podmínek v dohodnutém termínu," uvádí NKÚ ve zprávě. Kontrolní úřad podle svého vyjádření neshledal žádné relevantní důvody pro zavázání se k úhradě těchto nákladů.

Vláda ukončila projekt výstavby nových pavilonů ve vojenské nemocnici v polovině srpna. Konec plánovaného projektu odůvodnila mimo jiné napjatým rozpočtem ministerstva obrany, pod nějž ÚVN spadá. Dalším důvodem bylo vyjádření antimonopolního úřadu, který varoval před možným napadením veřejné soutěže na projekt ze strany neúspěšných uchazečů, pokud by byl projekt kvůli úsporám pozměněn.

Předražený projekt

Původní záměr výstavby odsouhlasila už vláda Mirka Topolánka v roce 2007, soutěž pak vyhrálo konsorcium Prague Military Hospital Concession (PMHC), v němž má čtvrtinový podíl stavební gigant Metrostav. Smlouvu s ním stvrdila úřednická vláda Jana Fischera loni pár dní před volbami.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt provázely mediální spekulace o jeho předražení. Původně se totiž hovořilo o celkových nákladech ve výši 800 milionů korun, v průběhu let ale jeho cena několikrát stoupla. V areálu (ÚVN) se měly postavit podzemní garáže, bazén a tříhvězdičkový hotel pro rodiny válečných veteránů.

Nemocnici tehdy opustil ředitel Štefan Brunclík. Podle informací médií musel ze své funkce odejít, protože s příliš nákladným projektem nesouhlasil. Pod jeho vedením přitom nemocnice získala několik ocenění. Firma EC Property, která byla v době zahájení projektu většinovým podílníkem konsorcia PMHC, do srpna 2009 sídlila ve stánku s rychlým občerstvením na čerpací stanici LPG. Pozemek, kde se sídlo firmy nacházelo, patřil bratrům Marku a Lubomíru Podlipným, kteří byli odsouzeni k šestiletému odnětí svobody za daňové podvody.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.