Lidovky.cz

Přímá volba postupuje, opozice má výhrady

Slovensko

  17:39aktualizováno  21:38
PRAHA - Sněmovna večer zahájila proces schvalování vládního návrhu na zavedení přímé volby prezidenta. Už první kolo projednávání naznačilo, že tato ústavní novela nebude přijata bez změny prezidentových pravomocí, které požaduje opoziční ČSSD.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Vládní koalice potřebuje její podporu v obou komorách parlamentu, protože sama nemá ani ve sněmovně nezbytnou ústavní většinu. Návrh však přesto poslali poslanci k projednání do výboru.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda žádnou úpravu kompetencí hlavy státu nenavrhla. "Koalice není přesvědčena, že je nutné měnit pravomoci prezidenta," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Argumentoval tím, že podobné modely fungují v Rakousku či na Slovensku.

ČSSD naopak považuje úpravu pravomocí hlavy státu za potřebnou. Prezident by podle jejího zástupce Jeronýma Tejce měl mít právo jmenovat i vedení Nejvyššího správního soudu bez souhlasu vlády, stejně jako u představitelů Nejvyššího soudu. Bankovní radu ČNB by měl ale naopak jmenovat se souhlasem Senátu v podobném režimu, jakým nyní jmenuje ústavní soudce.

Reforma daní prošla, o stravenkách jasno není

Vládní daňová reforma dostala ve sněmovně šanci a postupuje do dalšího kola projednávání, přičemž zrušení daňového zvýhodnění stravenek z ní možná vypadne. Zrušení tohoto instrumentu se totiž nelíbí nejen opozici, ale i vládním stranám: nejsilnější vládní straně ODS i té nejmenší, Věcem veřejným.

Daňová reforma se však týká mnoha dalších věcí, nejen stravenek, ruší i jiné výjimky, superhrubou mzdu a má zjednodušit správu daní.

VˇICE O BOJI ZA STRAVENKY:

Také opoziční ČSSD je připravena podpořit všechny pozměňovací návrhy, které povedou k tomu, aby zrušení stravenek ze zákona zmizelo, ohlásil již dopředu předseda strany Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie podle něj daňovou reformu v navržené podobě odmítá. Je prý nespravedlivá, neřeší spravedlivé rozložení daňového břemene a přenáší ho z nejbohatších na středně a nízkopříjmové rodiny. Zrušení stravenek podle nich může poškodit ekonomiku, protože dopadne na všechny provozy, kde se používají.

Reforma daní

Schválená reforma obsahuje mnohem víc změn než jen rušení stravenek, ruší řadu výjimek a také koncept superhrubé mzdy. Ta se sazbou 15 procent bude nahrazena novou sazbou daně, která by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta.

Vláda také v rámci reformy zavedla sjednocení sazby odvodů u hazardu na jednotnou minimální hranici 20 procent a zrovnoprávnila soukromé vědecké instituce se státními z hlediska daňových úlev. Změny by měly být platné od roku 2013; zdanění hazardních her by mělo platit od roku 2012.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že ODS chce dopady zrušení stravenek ještě jednou propočítat. Zdá se podle něj totiž, že by na něm stát prodělal. "Pokud se ukáže, že celkový dopad do rozpočtu by byl negativní, a přinesl reálné výdaje 12 miliard korun ročně, tak by bylo chybou takovou výjimku rušit," řekl. Připomněl, že návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ruší jen jednu třetinu daňových výjimek, nikoliv většinu, jak se koalice původně chystala. Proto je prý ještě otevřená cesta ke koaličnímu jednání o stravenkách. ODS podle Stanjury bude ctít to, že ve sněmovně podpoří vládní návrh. Zrušení stravenek by se z něj ale mohlo vyjmout například pozměňovacím návrhem, který připraví koaliční poslanci.

CO TAKÉ VE SNĚMOVNĚ ZAZNĚLO:

'Vykecat vás nechám'

Ke zrušení daňového zvýhodnění stravenek mají výhrady také Věci veřejné. Ministr Kalousek přišel daňovou reformu vysvětlovat na poslanecký klub VV. Na případných změnách ve vládním návrhu se ale neshodli. "Chceme, aby se o parametrech daňové reformy ještě mluvilo v Poslanecké sněmovně, ať už jsou to stravenky nebo otázka zrušení superhrubé mzdy," řekla vicepremiérka za VV Karolína Peake. Ministr financí jim podle ní ale nic konkrétního neslíbil. "Příslib jsme dostali ve stylu 'vykecat vás nechám'," poznamenala Peake.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.