Lidovky.cz

Chcete koupit zámek? Některé mají cenu bytu

Česko

  7:00
PRAHA - Desítky zámků jsou v Česku na prodej. A v poslední době jich na trhu přibývá. Často se jich zbavují zahraniční majitelé. Ceny klesly a zájem o ně nyní mají hlavně Češi. „Zaznamenali jsme, že jich je na trhu opět víc,“ potvrzuje Jitka Daňková z české kanceláře aukční síně Sotheby’s.

Zámek Bezdružice foto: Reprofoto

Vlastní zámek se dá dnes pořídit i levněji než třeba třípokojový byt ve velkém městě. Ceny totiž začínají i od zhruba dvou milionů.

Ty nejdražší jsou k mání za více než 100 milionů.  Na prodej je například zámek Bezdružice za 35 milionů korun nedaleko Mariánských Lázní nebo třeba zámek Peruc poblíž Loun za více než 29 milionů korun. Oproti tomu renesanční zámeček Omlenička u Dolního Dvořiště se prodává za necelé dva miliony korun.

Cenu určuje stav budovy, poloha a a dostupnost

„Některé objekty, které jsou ve špatném stavu, mají zápornou hodnotu. Není to finančně jednoduché, rekonstrukce jsou velmi nákladné,“ vysvětluje Milan Matějka ze společnosti Intertour, která se na zámky a podobné nemovitosti specializuje. Cenu určuje především stav budov, poloha, dostupnost a také rozloha pozemků. Problematické jsou často rekonstrukce zámků, které vyžadují souhlas památkového úřadu. Často pak může být celá obnova zdlouhavá a dražší, než si kupci na začátku plánují. Zámky, které jsou nyní na prodej, bývají také na odlehlejších a hůře dostupných místech.

Zámky na prodej

Celostátně se podle oborníků prodá ročně okolo tří desítek zámků. Jenže některé objekty se prodávají opakovaně každé dva tři roky. Majitelé po nějaké době totiž zjistí, že si s takovou nemovitostí nedokážou poradit, a pak se jí rychle zbavují. Zámky v tuzemsku nyní často prodávají zahraniční majitelé, které například přešly romantické představy nebo se jim nedaří v podnikání tak, jak předpokládali v době nákupu.

I na zámcích se pak podepsala krize a ceny šly rapidně dolů. „Co se dřív prodávalo za 20 milionů, to dnes stojí 12 milionů korun,“ říká Jan Kalina ze společnosti Chateau Reality, která se zaměřuje na prodej zámků. Právě na pokles cen reagovala poptávka, která se nyní opět zvedá. Výhoda, která investory často láká, jsou přitom často velké přilehlé pozemky.

Realitní makléři ale upozorňují, že možnosti ekonomického využití se zhoršují. „Opravených zámků přibývá, už jich tu je hodně a využití například jako hotelu či wellness centra už není tak neobvyklé a zajímavé jako dřív,“ říká Milan Matějka.

Zájem o ně mají především Češi

Někteří kupci podle Matějky historické objekty kupují s vizí, že budou moci čerpat tučné dotace. Jenže ani to není tak jednoduché. Podle odborníků mají nyní o tuzemské historické budovy zájem především Češi. Zatímco před deseti lety byla většina kupců ze zahraničí, v posledních dvou letech se poměr obrátil.

Kromě nadšenců s romantickými představami kupují menší zámky také například podnikatelé jako sídla pro své firmy. Některé zámky se přestavují na domovy důchodců. Někomu ovšem zámecké prostory stačí jako „běžné“ sídlo.

K mání jsou i sídla, která prošla rekonstrukcí Komu se nechce kupovat zničené sídlo v havarijním stavu a může si připlatit, má rovněž na výběr. Na českém trhu je mnoho zámků, které prošly rekonstrukcí, jsou okamžitě obyvatelné a k prodeji.
Například nedaleko Chrudimi se prodává zámeček včetně panství s rybníkem za 20 800 000 korun.

Podstatně levnější je za zhruba šest milionů lovecký zámeček v obci Polom u Rychnova nad Kněžnou, který má vlastní rybník, i kapličku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.