Lidovky.cz

Bendl: Církevní restituce prolomí Benešovy dekrety

Česko

  12:29aktualizováno  13:44
PRAHA - Chystané církevní restituce mohou ve stávající podobě prolomit hranici 25. února 1948 a Benešovy dekrety. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) řekl, že by u nich v žádném případě nešel dál než za rok 1948.

Petr Bendl přichází na jednání výkonné rady foto:  František Vlček, Lidové noviny

Bendlův úřad už kvůli restitucím kontaktoval ministerstvo kultury, jehož šéf Jiří Besser (TOP 09) je garantem návrhu. Ministrovi zemědělství se nelíbí jeden paragraf, na jehož základě by prý mohl být vydán majetek zabavený před rokem 1948, tedy před tím, než se k moci dostali komunisté.

ČTĚTE TAKÉ:

O majetek by se tak mohl přihlásit Řád německých rytířů, jemuž ho stát zabavil po skončení druhé světové války. "Prostě by to mohlo otevírat vrátka k debatám o Benešových dekretech a podobně. A to bych si zásadně nepřál," uvedl ministr zemědělství Bendl.

Ministr kultury Jiří Besser ubezpečil ministra zemědělství Petra Bendla, že připravovaný zákon o církevních restitucích nejde za termín 25. února 1948. Bendl bude nicméně požadovat podrobné vysvětlení diskutovaného paragrafu v návrhu zákona o církevních restitucích.

Ministerstvo zemědělství v připomínkovém řízení požádalo o vyškrtnutí bodu, který by podle jeho názoru mohl umožnit vydání například i 20 tisíc hektarů lesů bývalého Řádu německých rytířů. "Ujistil mě, že se o prolomení nejedná, a já nemám důvod mu nevěřit," řekl Bendl.

Před prolomením dekretů varovala i ČSSD. Sociální demokraté podle místopředsedy Michala Haška v připravené právní úpravě spatřují snahu legislativně prolomit hranice 25. února 1948, "která je zatím obecně ctěna v české restituční legislativě". Předpis podle něj také v některých částech prolamuje pozemkové reformy z let 1947 a 1919.

Nelíbí se jim i kvůli tomu, že počítá s vyšším plněním, než jaké by odpovídalo skutečnosti. Rozdíl mohou tvořit náhrady za až 14 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Sjezd ČSSD, Michal Hašek.

Tvůrci zákona vyčíslili, že stát by měl v příštích letech vyplatit církvím 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Hašek však naznačil, že návrh možná započítal větší rozlohu pozemků, než by měl. Argumentoval tím, že v pozemkové reformě v roce 1919 církev přihlásila 58 tisíc hektarů zemědělské půdy. Návrh majetkového vyrovnání s církvemi však prý počítá se 72 tisíci hektary zemědělské půdy.

"Nevíme, kde je ten rozdíl. Buď nám ho vláda vysvětlí, anebo, o čemž já jsem přesvědčen, to vysvětlit nepůjde, a pak se musíme vrátit k samotné podstatě, to znamená, co vlastně bylo oceněno a jakým způsobem," uvedl.
V ocenění vláda podle Haška navíc počítá s průměrnou cenou pozemku 44 korun za metr čtvereční, skutečná cena je podle něj šest až 15 korun za metr čtvereční.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.