Lidovky.cz

Majitel Amsterdam shopů půjde na dva roky do vězení

Česko

  16:02
OLOMOUC - Olomoucký okresní soud potrestal majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kamedulu dvěma roky vězení. Poté bude na šest let vyhoštěn z České republiky. Za šíření toxikomanie mu hrozilo až pět let vězení.

Olomoucký okresní soud se znovu zabýval případem majitele Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kameduly (vlevo), který je obžalován ze šíření toxikomanie. foto: ČTK

Před soud se dostal kvůli tomu, že ve svých prodejnách nabízel syntetické drogy označené za sběratelské předměty. K jejich zneužívání přitom sváděl zájemce prostřednictvím reklam v rádiích a na svých internetových stránkách. Jde o průlomový rozsudek, za tuto činnost dosud nikdo před soudem nestál.

ČTĚTE TAKÉ:

"S ohledem na vyšší škodlivost společenského jednání soud přistoupil k nepodmíněnému odnětí svobody. Pohybujeme se v sazbě rok až pět let, obžalovaný byl dosud bezúhonný, trest jsme proto uložili ve třetině trestní sazby," uvedla soudkyně Markéta Langerová.

Soudkyně: Účinky jsou jednoznačné

Podle soudkyně je prokázáno, že šlo o látky, které měly stejné účinky jako drogy. "Účinky jsou jednoznačné; i svědci jejich účinky přirovnali k drogám, které již dříve užili," uvedla soudkyně. Nemůže podle ní obstát ani obhajoba, že šlo o sběratelské předměty. "Je to to samé, jako kdyby obžalovaný jako sběratelské předměty prodával odjištěné granáty a chtěl se zprostit odpovědnosti za to, že zákazníkovi vybuchnou před obchodem v ruce," řekla.

Podle obhájce Tomáše Sedláčka jde jednoznačně o exemplární trest. "Jde o nezákonný trest, nesouhlasíme s výrokem o vině ani s výrokem o trestu. Proto jsme podali okamžitě odvolání," řekl po rozsudku novinářům. Kamedula svou vinu popíral. "Nikdy jsem neporušil žádný český zákon. Stovky obchodů dodnes fungují. Všechna obvinění jsou mylná. Já už jsem navždy s takovou činností skončil," řekl soudkyni.

Suvenýry z Polska

Kamenné obchody nabízející tehdy legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku letošního roku. Prodejny se do tuzemska přesunuly z Polska, kde proti nim loni v říjnu tamní policisté radikálně zasáhli. V Česku zaznamenali policisté desítku prodejen, ze severní a střední Moravy se podle nich postupně rozšířily i na západ země. Obchody prodávající syntetické drogy jsou nyní uzavřeny. Přispěla k tomu i novela zákona, jež některé tyto látky doplnila na konci dubna do seznamů omamných a psychotropních látek.

Žalobce Jaroslav Kouřil označil soud za průlomový. "Jde o průlomovou věc. Jde o nový fenomén prodeje drog, jde totiž o řádnou obchodní společnost, která má zaměstnance, platí odvody a daně," uvedl státní zástupce. Podle něj za toto obchodování však nepyká Kamedula jako jediný. "Po celé České republice je podle mých informací vedena řada trestních řízení s obdobnou trestní tématikou. Není jediný, ale první," podotkl státní zástupce. S rozhodnutím soudu byl spokojen. "Tímto rozhodnutím byl tady vysloven jasný signál, že z České republiky nebudeme dělat centrum drogové turistiky," uvedl žalobce.

'Kupuj to, co je legální'

Obžaloba byla postavena na tom, že muž věděl o tom, že pod záminkou sběratelských předmětů prodává syntetické drogy. I znalci u soudu uvedli, že tyto sběratelské předměty obsahovaly návykové látky. Jejich účinky přirovnali k pervitinu, extázi či marihuaně. Potvrdil to i jeden z uživatelů. "Koupil jsem si sáček s práškem a šňupal jsem to. Ze začátku to bylo dobré, ale pak mi bylo špatně. Myslel jsem, že mě chce někdo zabít, bál jsem se vyjít z baráku. Halucinace trvaly tak tři hodiny," uvedl devětadvacetiletý muž. Přirovnal to k účinkům pervitinu, který také dříve užíval.

O Amsterdam shopu prý slyšel v práci v rádiu, což jej vyhecovalo k tomu, aby prodejnu navštívil. "Hráli tam slogan Kupuj to, co je legální. Vnímal jsem to tak, že je to reklama na drogy, na syntetika," doplnil muž. Právě kvůli tomuto šíření nakonec policisté dostali Kamedulu před soud. V době, kdy podnikal, totiž tyto látky nebyly zapsány na seznamu zakázaných látek. Zatčen byl jen chvíli poté, co novela vstoupila v platnost.

Obhájce Kameduly Tomáš Sedláček naopak navrhoval zproštění. Na rozdíl od obhájce tvrdil, že Kamedula je jediný v Česku, který by měl za své podnikání pykat. Podle něj jeho jednání není trestné. Uvedl, že Kamedula neznal složení sběratelských předmětů, které prodával. Poukázal i na to, že tyto předměty a produkty nebyly určeny ke spotřebě, což bylo výrazně označeno na každém obalu i internetových stránkách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.