Lidovky.cz

Zrušení 'zvláštních' škol zvýší počet agresorů, kritizuje úřad Pilař

Česko

  20:10
PRAHA - Vládní koncepce je strašně nebezpečná, varuje šéf Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař. Zrušení praktických škol by prý bylo ranou hlavně pro těžko vzdělavatelné děti.

Šéf Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Tento týden dostala z ministerstva školství výpověď úřednice, která strategii vlády pro boj se sociálním vyloučením v soukromém e-mailu označila za fanatismus. Jiří Pilař se postavil do čela odporu vůči vládní strategii.

"Na ministerstvu se snaží problém vyřešit co nejrychleji, protože většina tvůrců toho materiálu nemá patřičný odborný background, tak přeskakují několik etap," kritizuje úředníky Pilař v sopotním rozhovoru pro LN. "V nadsázce řečeno je to podobné, jako když v Rusku zkusili přeskočit z carského režimu do komunismu. Výsledkem byl samozřejmě marasmus a chaos."

ČTĚTE VÍCE:

Podle Pilaře nelze dosáhnout ideálního stavu, kdy všechny školy vyučují všechny děti, nikdo nikoho nediskriminuje, všechny děti se mají rády. "Vždycky přece musí existovat školy pro děti, které nejsou schopné uspět v běžném vzdělávání. Ať se to někomu líbí nebo ne, děti s lehkým mentálním postižením budou vždycky," tvrdí Pilař.

Jiří Pilař

Šéf Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař

Vystudoval speciální pedagogiku a psychoterapii. V osmdesátých letech pracoval v Praze jako vychovatel delikventní mládeže a mladých narkomanů.

Po převratu spoluzakládal Českou školní inspekci, od roku 1996 pracoval na ministerstvu školství, kde dlouhá léta vedl odbor speciálního vzdělávání.

Když ho v roce 2009 tehdejší ministr Ondřej Liška odvolal, působil na pražském magistrátu a dnes na Městském úřadu Prahy 9.

Je členem TOP 09, za niž loni kandidoval ve volbách do pražského zastupitelstva, a předsedou Asociace speciálních pedagogů.

Pilař je přesvědčený, že všechny děti nelze integrovat do tříd s normálními dětmi, tak jak to plánuje ministerstvo. "Dětský kolektiv je jedním z nejkrutějších prostředí. Pakliže tyhle děti vženete na základní školu, kde budou za permanentního otloukánka, dostávat čtyřky pětky, spolužáci se jim budou vysmívat, že jsou hloupí, může to dopadnout dvojím způsobem: buď se z dítěte stane schizoid, neurotik, možná dokonce psychicky nemocný člověk, nebo najde východisko v agresivitě, začne mlátit všechny kolem sebe," míní předseda Asociace speciálních pedagogů.

Systém, kdy by měli mentálně postiženým či jinak handicapovaným dětem pomáhat asistenti, podle něj stvoří "hodně neúspěšných dětí, a hodně z nich budou agresoři"

Podle Pilaře neobstojí ani námitka, že v západních zemích zvláštní školy nemají. "A proč mají v některých zemích dávaných nám za vzor deset procent negramotných, tak jako v Anglii? U nás je i díky zvláštním školám téměř nulová negramotnost. Nebo se nám vytýká, že máme příliš mnoho dětí v pasťácích. Na to já odpovídám: a proč nemáme dětské gangy, jaké mají řekněme na předměstích Paříže?" argumentuje Pilař.

Celý rozhovor s Jiřím Pilařem si přečtete ve víkendovém vydání Lidových novin

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.