Lidovky.cz

Reformy prošly, uspěje ČSSD s jejich zablokováním u soudu?

Česko

  11:21
PRAHA - Nekonečných 70 hodin jednání a pak půl hodiny, během níž koalice svými hlasy převálcovala opozici a schválila tak 14 reformních zákonů. ČSSD se však nevzdává a zvažuje, že kvůli sloučení rozpravy podá ústavní stížnost.

Předsedové koaličních stran po hlasování o reformách. foto: ČTK

Koalice v neděli pozdě večer dosáhla svého, sněmovna přijala reformy, které ovlivní život každého obyvatele Česka – zvýší věk odchodu do důchodu, zpřísní vyplacení sociálních dávek nebo zdraží potraviny. Zákony teď míří na stůl prezidenta Václava Klause a ČSSD varovala: hned jak to půjde, reformy zkorigujeme. "My jsme připraveni udělat vše pro to, abychom tyto zákony změnili tak, aby byly spravedlivější, lidštější," poznamenal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ:

Předseda vlády Petr Nečas si pochvaloval, že koalice je po dlouhé bitvě "stmelenější a semknutější". Ovšem i jindy klidný premiér se v neděli neudržel a nazval poslance ČSSD flákači. “Pánové a dámy z ČSSD mohli tyto problémy řešit, mohli řešit problémy devadesátiletých babiček, paní učitelky na malém městě či svého bratra v legislativě. Ale to by museli pracovat, to by se nesměli flákat. A teď nám tady brečí,“ hřímal podrážděný šéf vlády.

Na zákonodárcích i zaměstnancích sněmovny byla v neděli po šesti dnech obstrukcí znát únava, za některými do kuloárů dokonce dorazili příbuzní. “S dětmi a rodinou v posledních dnech komunikuji jen přes internet a přes telefon,“ stěžoval si odpadlík z VV Stanislav Huml. Podle Sobotky byla obstrukce jeho strany vedena zejména odporem proti arogantnímu způsobu jakým koalice "proválcovala" své zákony sněmovnou.

Jednání sněmovny jsme sledovali on-line

Lídr Věcí veřejných Radek John označil "představení ČSSD za populistické divadlo". Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k obstrukcím poznamenal, že podobný způsob jednání snižuje důvěru veřejnosti v parlamentní systém. "My to víme, že některé zákony jsou velice nepříjemné. Jsou nutné, jako hořká medicína, ale jsou nepříjemné," připustil.

Že koalice ve skutečnosti nebyla nadšená, potvrzuje i fakt, že chce prosadit změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, aby jednání nemohlo být takto blokováno. Šéfové poslaneckých klubů ODS Zbyněk Stanjura a TOP 09 Petr Gazdík chtějí navrhnout, aby Poslanecká sněmovna byla rozdělena do názorových frakcí, těm by pak byl určen čas úměrný jejich zastoupení.
I když na půdě parlamentu ČSSD prohrála, nevzdává se a zvažuje, že bitvu přesune k Ústavnímu soudu kvůli tomu, že koalice sloučila rozpravy ke každému ze 14 zákonu do jediné rozpravy.

Podívejte se na fotogalerii ze sněmovny

Ministr financí sněmovní maraton nevydržel. Ve slabé chvilce jeho bdělost povolila.

"Jsem přesvědčený, že k této variantně nedojde," prohlásil ale Nečas. A jeho slova potvrzují i odborníci na ústavní právo, podle nichž k porušení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny došlo. To však neznamená, že musela být porušena i ústava.

“Není to jednoznačné, ale šanci uspět ČSSD podle mého názoru spíše nemá. Jednací řád pravděpodobně porušen byl, ale vzhledem k tomu, že zákony prošly již ve dvou čteních sněmovnou, tak nešlo o zásah do legislativního procesu,“ myslí si Marek Antoš. S tím souhlasí i další ústavní expert Jan Kysela. “Pokud by si stěžovali pouze na porušení jednacího řádu, tak dle předchozích interpretací Ústavního soudu není náznak, že by jim vyhověl,“ soudí Kysela.

Odpočívat mohou poslanci do středy, kdy koalice svolala mimořádnou schůzi, na níž se budou ve třetím čtení projednávat změny v občanském zákoníku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.