Lidovky.cz

Cyril Svoboda se omluví Richtrovi. Řekl o něm, že si koupil titul

Právo

  17:15
Poslední, mimořádně vyhrocená předvolební kampaň dodnes pronásleduje politiky. Nezbývá jim než se za své ostré výroky omlouvat, nebo se soudit.

Milan Richter. foto: Lidové noviny

Exšéf lidovců a mnohonásobný ministr Cyril Svoboda označil před loňskými volbami svého soka Milana Richtra z ODS za politika, který vystudoval za podezřelých okolností, a dokonce naznačil, že si titul koupil.

Nyní se Svoboda, který mezitím z politiky odešel a založil si soukromou Diplomatickou akademii, starostovi Prahy 10 za svá slova asi dobrovolně omluví. Alespoň se na tom minulý čtvrtek dohodli před pražským městským soudem právníci obou stran. „Soud se pokusil o smírné řešení sporu, na to právní zástupci přednášejí, že před jednáním došli k dohodě,“ shrnul po desetiminutovém předběžném jednání soudce Martin Valehrach. Svobodovi i Richterovi vyprší 10denní lhůta, během níž měli doladit detaily omluvy. Následně musí soud informovat o výsledku.

Kšeft je politika a politika kšeft

Předvolební kampaň byla v Praze horká. Velmi tvrdě se do sebe politikové pustili třeba 13. února 2010 během rozhlasové diskuse. Cyril Svoboda, tehdy předseda KDU-ČSL, tvrdě útočil na dlouholetého pražského primátora Pavla Béma a vůbec si nebral servítky. „Praha se stala symbolem, že kšeft je politikou a politika kšeftem,“ horlil lidovec. „Pane Svobodo, nebo milý Cyrile. Říkej pravdu, jsi křesťan,“ odháněl od sebe obvinění primátor. 

Svoboda ale nepovolil a začal současné vedení Prahy kritizovat také kvůli tomu, že v něm sedí rychlostudenti. „A to, že si tady radní kupují tituly, a že dokonce jeden studuje a během studia se zjistí na vysoké škole, že nemá maturitu, tak si ještě dodělává rychle maturitu. Vždyť je to, tohle je přece styl, který musí jednoho dne skončit,“ navážel se do Béma politik.

Chováš se jako inkvizitor

Když se ho pak moderátorka Ivana Denčevová zeptala, koho má konkrétně na mysli, Svoboda si vzpomněl na tehdejšího starostu Prahy 5 Milana Jančíka. „Je velmi podezřelé, jak se dostali k titulům další – jako pan Richter,“ dodal posléze. „Pokud je to pravda, Cyrile, dej mi důkaz. Chováš se jako středověký cenzor, inkvizitor, který někoho upálí bez důkazů,“ přešel pak už definitivně k tykání Bém.

Richter Svobodovi jeho slova neprominul a krátce poté vydal prohlášení, ve kterém obvinění odmítl: „Akademický titul na České zemědělské univerzitě v Praze jsem získal předtím, než jsem začal figurovat ve vyšších funkcích v pražské politice. Studium jsem zahájil v roce 1996 a ukončil v roce 2001 jako řádný student (od roku 1998, tedy od svých 22 let, byl členem zastupitelstva městské části Praha 10 – pozn. red.).“ Zároveň Richter vyzval Svobodu, aby se omluvil: „Požaduji, aby tento text byl v horizontu týdne zaslán mně a současně ČTK.“ Svoboda se nicméně neomluvil, a Richtrův advokát Oldřich Choděra na něj proto podal žalobu.

Cyril Svoboda to taky ví

Advokáty navržená dohoda je založena na kompromisu obou stran. Svoboda má uznat chybu a omluvit se. Richter zase nemá trvat na zaslání omluvy do médií a spokojit se s osobní omluvou dopisem.

Choděra ochotu ke kompromisu vysvětloval na chodbě soudu tak, že pro jeho klienta už věc ztratila smysl: „Pan doktor Svoboda již není v politice činný a při veškerém respektu k němu, kdo si za chvíli vzpomene, co říkal? S mým klientem jsme se proto včera dohodli, že už vlastně nejde o nic důležitého.“ To potvrzuje i Richter: „Bylo to před volbami. Co řekl, není pravda a Cyril Svoboda to taky ví. Fakt už jde ale jenom o princip a nechci to nijak medializovat.“

Cyril Svoboda

Svobodův advokát vysvětloval, že smírné kroky jeho klient učinil již v minulosti – třeba na zasedání pražského zastupitelstva, a vidí tedy zjevnou snahu po dohodě. Zkušený politik a právník Svoboda ovšem své záměry neprozrazuje. „Musím si to všechno rozmyslet,“ řekl Svoboda na dotaz LN, zda se omluví. Stejně odpověděl i na otázku, jestli připouští, že mohl udělat chybu.

Praktiky NSDAP

Cyril Svoboda není jediný, kterého pronásledují ostré výroky pronesené v poslední, velmi vyhrocené předvolební kampani. Už v červnu rozhodl pražský městský soud, že se vedení sociální demokracie musí omluvit mládežníkům ODS z tzv. Modrého týmu.

Někdejší šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík totiž nechal sestříhat videa z webových stránek týmu, na kterých po sobě mladí příznivci ODS při soustředění stříleli v rámci „airsoftové bitvy“ plastovými kuličkami. „Tato praxe až nápadně připomíná praktiky nacistické NSDAP, na jejíž neblaze proslulé zločinné vůdce představitelé ODS ostatně i opakovaně odkazovali,“ okomentoval toto povyražení Tvrdík a soud pak nařídil omluvu.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.