Lidovky.cz

Husitská církev podváděla, odhalil audit

Česko

  7:00
PRAHA - Vedení Církve československé husitské může v nejbližších dnech očekávat návštěvu berních úředníků. Audit ministerstva kultury podle informací LN odhalil, že třetí nejpočetnější náboženská organizace v Česku čerpala v celé řadě případů příspěvky ze státního rozpočtu, aniž by na ně měla podle platných zákonů nárok.
Husitská církev - ilustrační foto.

Husitská církev - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Pokud se závěry kontrolorů potvrdí, bude to jeden z prvních hmatatelných důkazů, že církve zneužívají finance od státu. Jen loni mělo jít na platy „husitských duchovních“ více než osm milionů korun neoprávněně. Přes třicet možných provinění církve rozebírá devatenáctistránkový materiál auditorů.

Někteří zaměstnanci, kteří pobírají plat jako duchovní, podle něj například pracují podle zjištění auditorů v organizacích mimo oficiální strukturu církve. Jiní zase nedokázali prokázat předepsané teologické vzdělání.

Církevní paradox

Před dvaceti lety evidovali statistici v Česku 4,5 milionu věřících, v roce 2001 to už bylo jen něco málo přes 3 miliony. Ačkoliv lidí s vírou ubývá, výdaje státu na chod církví se od roku 2000 zdvojnásobily. 

Kontroloři nyní upozornili ministerstvo kultury, že prostředky na platy duchovních mohou být zneužívány.

„U duchovní č. 449 byl předložen platební výměr, který nebyl podepsán ani příslušným biskupem, ani samotnou duchovní,“ stojí například ve zprávě.

Ministerstvo kultury nechce zatím závěry kontroly komentovat. „Audit ještě neprošel všemi procesními kroky, v této fázi se proto k jeho výsledkům nemůžeme vyjadřovat,“ vzkázal LN ministr Jiří Besser (TOP 09) prostřednictvím svého tajemníka Stanislava Brunclíka.

Představitelé církve přiznali, že už minulý čtvrtek museli na ministerstvo kultury poslat vysvětlení k jednotlivým sporným bodům, které jim auditoři vytýkají.

ČTĚTE TAKÉ:

Oficiálně se ale k záležitosti rovněž zatím nechtějí vyjadřovat. „Nevím, odkud máte tyto informace. Zatím mohu jen potvrdit, že šetření probíhá, ale protože je všechno ještě v běhu, nemohu o tom nic více říkat,“ tvrdí patriarcha církve Tomáš Butta.

Vrátit dotace? Silně negativní

Tajemník ústřední rady husitů, tedy jakéhosi revizního orgánu církve, Karel Potoček už je sdílnější. „Samozřejmě že o tomto problému víme. Je to velice citlivá záležitost. V sobotu to bude muset řešit ústřední rada,“ říká Potoček.

Rada bude chtít především přesvědčit auditory, že šlo o selhání jednotlivců. „Počítám, že na nás teď vlítne finanční úřad a půjde pěkně do minulosti. Pokud bychom pak museli vracet dotace ze státního rozpočtu, mohlo by to mít silně negativní vliv na hospodaření církve,“ potvrdil vysoce postavený člen husitské církve, který nechtěl být jmenován.

Kontrola hospodaření církve proběhla na základě pokynu ministra Bessera z letošního června. A v budoucnu lze prý očekávat podobné akce zaměřené na zbylé náboženské skupiny. Audity mají prozkoumat, zda neexistuje více případů, kdy peníze na platy duchovních chodí na účty církvím neoprávněně.

Stát dává církvím stále více peněz

Totiž: ačkoliv je Česko podle všech průzkumů silně ateistickou zemí a lidí, kteří se hlásí k víře, podle dlouhodobých statistik spíše ubývá, stát přiděluje na provoz církví a platy duchovních rok od roku stále více peněz.

PSALI JSME:

Za posledních dvanáct let přibylo více než dvanáct stovek kněží, stát jich eviduje už bezmála pět tisíc. Od roku 2008 pak ze státního rozpočtu míří na platy duchovních více než miliarda ročně; loni to bylo přesně 1 439 008 000 korun.

Změnit to má až plánovaná odluka církve od státu, k níž však dojde podle letošní dohody politiků s církvemi až za 30 let.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.