Lidovky.cz

Policie začala prověřovat kauzu prezidentské milosti

Česko

  14:13aktualizováno  15:43
PRAHA - Protikorupční policie minulý týden zahájila trestní řízení v souvislosti s kauzou údajné korupce při udělení prezidentské milosti někdejší policistce Radce Kadlecové. Uvedl to mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Zatím není jasné, pro podezření z jakých trestných činů byly úkony trestního řízení zahájeny.

Václav Klaus foto: ČTK

Kadlecová je někdejší zaměstnankyní cizinecké policie v Karlových Varech. V lednu 2009 byla odsouzena na dva roky do vězení za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR, jako důkaz posloužily i záběry policejní skryté kamery. Podle vlastní výpovědi si od roku 2007 přišla na úplatcích na 145 000 korun.

Milost jí prezidentská kancelář udělila v polovině listopadu roku 2009, na rozdíl od obvyklé praxe nebylo rozhodnutí nijak vysvětleno. Podle týdeníku Respekt existují dva svědci, kterým se Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená.

Co znamená zahájení trestního řízení?

Vyšetřovatelé nyní mohou například oficiálně všechny vyslýchat, po dohodě se soudem nasadit odposlechy či sledování, provádět u podezřelých domovní prohlídky či prohlídky nebytových prostor. Mohou také požádat o výpisy z účtů či o jiné bankovní informace, případně o podklady od finančních úřadů.

Prezident Václav Klaus informace o údajné korupci důrazně odmítl a popřel, že by se něco takového mohlo stát.

"Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje," řekl dříve Klaus. Udělování milostí je podle něho těžká agenda, které se musí intenzivně věnovat. Číst tisíce rozsudků a žádostí o milost je podle prezidenta náročná práce. "Jejich (Respektu) pokus znevážit to takovým způsobem mě opravdu zásadně uráží a nevím, co s tím udělat," dodal Klaus. Týdeník Respekt označil za "skutečně zločinný".

Čtěte také

Respekt v minulosti zveřejnil část lékařské dokumentace z doby, kdy se Kadlecová psychicky zhroutila poté, co měla nastoupit do vězení. Autor textu, primář psychiatrického oddělení v Ostrově Martin Konečný, ve zprávě napsal, že Kadlecová "uvádí, že pro ni je 'zakoupena milost' u prezidenta republiky.

'Úplatky přijali taky poradci prezidenta'

Na cílený dotaz potvrzuje, že úplatky přijali taky poradci prezidenta". Lékař tehdy věc podle týdeníku konzultoval s právníkem nemocnice, který mu sdělil, že informace podléhá lékařskému tajemství.

Konečný vše ohlásil na policii až později, když zjistil, že na korupci se začala vztahovat ohlašovací povinnost.

O údajné korupci při udělení milosti Kadlecová hovořila i s Miroslavem Dorňákem, starostou obce Chyše na Karlovarsku, kde žije. Žádala jej o podpůrný dopis prezidentské kanceláři, uvedl v říjnu týdeník. Dorňák po poradě v zastupitelstvu vyhověl, později mu prý Kadlecová řekla, že šlo jen o formalitu. "Milost byla zaplacená, potřebovali mít pouze naoko něco v ruce. Cítil jsem se podvedený," řekl Respektu starosta.

"Prezident Radce Kadlecové prominul trest odnětí svobody v trvání dvou let.

Přihlédl k zárukám mnoha žadatelů včetně starosty z místa bydliště a k zdravotnímu stavu odsouzené," uvedl v roce 2009 na svých webových stránkách Pražský hrad. Podle Respektu je možné, že za zařízením milosti pro expolicistku Kadlecovou stál její strýc, vlivný podnikatel v regionu Alfréd Fajkoš.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.