Lidovky.cz

Školy otevřou ve středu až v devět. Kvůli stávce učitelů

Česko

  10:06aktualizováno  10:47
Školské odbory budou 7. prosince protestovat, vadí jim, že by výše učitelských platů nebyla závislá na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele. Řekl to šéf školských odborů František Dobšík s tím, právě 7. prosince má změny v platových tabulkách učitelů projednávat vláda.
Stávka - ilustrační foto

Stávka - ilustrační foto foto: Hynek GlosLidové noviny

Podle Dobšíka bude na hodinu přerušena výuka, o případné demonstraci ještě jednají. "Protest bude. Školy by měly být otevřeny od devíti hodin," řekl serveru iDNES.cz. Podrobnosti sdělí odboráři odpoledne na tiskové konferenci. Zatím není ani jasné, kolik učitelů se do protestu zapojí.

"Mateřské, základní, střední školy s tím nesouhlasí, chtějí razantně reagovat," uvedl Dobšík. Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Zatímco dříve se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy.

ČTĚTE TAKÉ:

Tímto opatřením se mohou cítit ohroženi hlavně starší učitelé, těch je většina. Podle statistik je více než polovina učitelek ve věku 46 let a starších. Z učitelů-mužů je jich dokonce 27 procent starších 56 let. Dobšík už dříve upozornil, že by ředitel mohl od ledna kantorům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu 20.000. Někteří by tak prý mohli přijít třeba o 4500 korun.

Mají pomáhat učitelům, ne stávkovat, míní Dobeš

Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. Podle ministerstva by se tak kantorům měl navýšit plat o 500 až 1500 korun. Věkový automat už mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen.

O plánovaných změnách už se odboráři pokoušeli vyjednávat s ministrem školství, práce a sociálních věcí i s premiérem. Ministr školství Josef Dobeš (VV) už dříve na výtky odborů reagoval s tím, že by se měly místo protestů raději zaměřit na skutečnou pomoc učitelům.

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25.150 korun.

Poslední stávka zaměstnanců ve školství se přitom odehrála přesně před rokem, 8. prosince. Tehdy protestovalo 24.000 lidí, převážně školníků, kuchařek a uklízeček proti desetiprocentnímu snížení platů.

Stávky učitelů:

28. ledna 1997 - Začala řetězová stávka pracovníků ve školství na podporu mzdových požadavků. Postupně se jí zúčastnilo asi 65.000 lidí. Po měsíci byla stávka přerušena a odbory svolaly demonstraci na pražské Staroměstské náměstí.

1. září 2003 - Při jednodenní výstražné stávce pedagogové mimo jiné žádali zachování 13. a 14. platů v plné výši. Podle ministerstva školství se do stávky zapojilo 2609 školských zařízení, podle odborů 3020.

4. prosince 2007 - Do stávky, kterou školské odbory vyhlásily poté co neuspěly v jednání o navýšení rozpočtu na rok 2008 o tři miliardy korun, se zapojilo na 130.000 lidí. Stávkovala více než polovina zaměstnanců regionálního školství,.

9. června 2008 - Do stávky kvůli platům se zapojila více než polovina mateřských, základních a středních škol. Podle informací školských odborů protest podpořilo kolem 130.000 pracovníků ve zhruba 6000 školách z celkem více než 10.000 regionálních zařízení. Vláda přidala učitelům půl miliardy korun na platy a další čtyři miliardy korun přislíbila pro regionální školství na další rok.

8. prosince 2010 - Do protestů zaměstnanců státní a veřejné správy se zapojili hlavně školníci a kuchařky, kterých se mělo dotknout desetiprocentní snížení mezd. Někteří z učitelů, kteří jako jediní státní zaměstnanci měli příslib zvýšení platů, se připojili ze solidarity.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.