Lidovky.cz

Babiš podepsal spolupráci s StB, stojí v dokumentech

Česko

  16:40
PRAHA/BRATISLAVA - Kolem Andreje Babiše kroužila v 80. letech minulého století komunistická tajná policie. Ačkoliv se podnikatel snaží veřejnost přesvědčit, že před rokem 89 se Státní bezpečností (StB) nespolupracoval, podle archivních dokumentů podepsal spolupráci.

Andrej Babiš foto: Lidové noviny

Babiš styky s StB přiznává, razantně se však staví proti tomu, že s nimi spolupracoval. „Někdo říká, že jsem byl agent. Já stokrát říkám, že jsem nebyl agent, ale byl jsem vyšetřován,“ hájil se miliardář pro server Euro.cz, který svazek zveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve svazku StB vystupuje Babiš pod krycím jménem Bureš. Nejprve se objevuje v dokumentu datovaném rokem 1980 jako takzvaný důvěrník, který o využívání nemusel často ani vědět. Z dalšího tajného dokumentu z roku 1982 ale vyplývá, že se z důvěrníka stal agentem.

Kandidát závazek bez otázek podepsal

„Bylo mi asi 26 let, když mě předvolali,“ píše Babiš ve svém životopisu, který zveřejnil na internetových stránkách své iniciativy ANO 2011. „V úvodu rozhovoru mi příslušný pracovník StB oznámil, že ví o emigrantech, které máme v rodině, což mě šokovalo. Vůbec jsem netušil, jak neekonomická StB funguje, a jak může všechno vědět,“ pokračuje ve vzpomínkách první styky s "klasickou" StB.

Podle Babiše, který tehdy žil na Slovensku a který pracoval jako vedoucí pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex, se příslušníci StB zajímali hlavně o dovoz syrských fosfátů.

V roce 1982 se ale podle dokumentů archivovaných slovenským Ústavem paměti národa vztah StB s „Burešem“ zásadně změnil. Jedenáctého listopadu se s Babišem v centru Bratislavy ve vinárně U Obuvníka sešel kapitán Rastislav Mátray a poučík Július Šuman.

Podle záznamů StB tehdy Babiš podepsal takzvaný vázací akt, tedy závazek ke spolupráci.

„...Poté byl kandidát vyzván, aby se vyjádřil, zda chce nadále spolupracovat s orgány kontrarozvědky, s čímž jmenovaný souhlasil. Po vyjádření souhlasu bylo jmenovanému oznámeno, že splňuje předpoklady kladené na spolupracovníka československé kontrarozvědky a byl mu předložen k podpisu písemný závazek, který byl zakamuflovaný v propagační brožuře. Kandidát závazek po přečtení podepsal bez dalších otázek a souhlasil, aby bylo i nadále používáno krycí jméno Bureš,“ píše se doslova ve zprávě o získání ke spolupráci.

Dokument StB vedle dvou agentů podepsal také šéf ekonomické kontrarozvědky Milan Greguš a náčelník bratislavské správy tajné policie Jozef Vavro.

Značná část záznamů byla na konci roku 1989 zničena, takže není jasné, jak měla spolupráce vypadat. Zachoval se ale například evidenční list výdajů, podle kterého si příslušníci StB účtovali náklady za občerstvení na schůzkách s agentem Burešem. Mělo jich být mezi lety 1982 až 1985 celkem 17. Sám Babiš přiznal, že ho StB kontaktovala asi třikrát.

Babiš: Nic na mě nenajdete

Spolupráci s StB vysvětloval Babiš také na nedávné přednášce na akademické půdě VŠE v Praze. „Zažaluji slovenské ministerstvo vnitra za to, že mě neoprávněně vede v seznamech spolupracovníků,“ sliboval koncem listopadu studentům.

ČTĚTE TAKÉ:

Politická konkurence na něj prý jiný škraloup nemůže vytáhnout. „Jde po mně celý establishment, byl bych blázen, kdybych měl nějakého kostlivce. Sorry, nic na mě nenajdete,“ řekl Babiš na přednášce.

Potravinářský magnát Andrej Babiš vystupuje jako odhodlaný a schopný manažer s čistým štítem. Se svojí iniciativou ANO 2011 se nedávno rozhodl vstoupit do vysoké politiky, což vzbudilo značný rozruch napříč stranami.

Agrobaron míří do politiky

Jeden z nejbohatších Čechů vlastní Agrofert, největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství, a je předním hráčem chemického průmyslu v ČR.

Před časem založil Akci nespokojených občanů ANO 2011. Před listopadem 1989 byl Andrej Babiš členem KSČ.

Majitel Agrofertu Andrej Babiš. Lobbista Tomáš Kejla byl obviněný společně s Jackem Spyrou z pokusu podvést Babiše.

ČTĚTE: Babiš? Nesmlouvavý manažer, který ví vše nejlépe

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.