Lidovky.cz

Pro přímou volbu prezidenta má ČSSD tři podmínky

Česko

  14:23aktualizováno  15:17
PRAHA - Zástupci vládní koalice a ČSSD se ještě ve středu sejdou, aby jednali o tom, v jaké podobě projde ústavní zákon o přímé volbě prezidenta sněmovnou. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se sociální demokraté pokusí ve druhém čtení k předloze doplnit své úpravy kompetencí.

Hradčany, Pražský hrad foto: Lidové noviny

Zbývá vyřešit požadavek ČSSD, aby byli členové bankovní rady České národní banky jmenováni po souhlasu Senátu, jako to platí v současné době pro ústavní soudce. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by ale nebylo odpovědné v době ekonomických turbulencí dávat možnost zpochybňovat nezávislost bankovní rady a ČNB, která má ve světě dobrý zvuk.

Předsedkyně poslanců Věcí veřejných (VV) Karolína Peake

"ČSSD má určité návrhy, které by ráda s tímto zákonem spojila. Tam jsme se ještě ve všech bodech nepřiblížili. Někde ano, ale dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vedle změny ve jmenování členů bankovní rady ČSSD žádá, aby prezident měl imunitu pouze po dobu mandátu a aby kontrasignaci premiéra či ministra spravedlnosti podléhalo rozhodnutí prezidenta ukončit trestní řízení. V prvním případě je podle Nečase koalice připravena ČSSD vyhovět, v druhém to považuje za krajní možnost.

'Protikorupční pojistky'

"Připustit debatu, kdy by změna způsobu jmenování mohla být vykládána jako cesta k politizaci výběru členů bankovní rady a ohrožení nezávislosti ČNB, bych považoval za výraz krajní nezodpovědnosti," řekl na tiskové konferenci Nečas. Premiér je přesvědčen, že všechny zodpovědné politické síly nebudou chtít podobnou diskusi vyvolat.

Už dříve Nečas uvedl, že může jít o hledání záminek, aby přímá volba zavedena nebyla. Podle Sobotky prosazení tří "protikorupčních pojistek" urychlí proces přijetí ústavního zákona. V případě, že se požadavky ČSSD do návrhu nedostanou, bude se je tam snažit prosadit sociální demokracie v Senátu, což by znamenalo přinejmenším měsíční zpoždění přijetí zákona.

Zákonodárci mají přitom poslední možnost připravit přímou volbu prezidenta už pro hlasování o nástupci Václava Klause. Jeho mandát skončí začátkem roku 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Sobotka zdůraznil, že ČSSD prosazuje přímou volbu už od roku 1992. Premiér Nečas před jednáním konstatoval, že pokud nebude uzavřena dohoda, strany, které dlouhodobě přímou volbu požadují, tento postoj celá léta jen hrály. Žádnou stranu přitom nejmenoval. Prohlásil, že ODS měla k přímé volbě vždy nejzdráhavější přístup, nyní ale dohodu brzdí strany, které jí měly "plná ústa".

Poslanci by měli o předloze rozhodnout na schůzi, která začala dnes. Ve středu otevřou druhé čtení předlohy, ve kterém sociální demokraté načtou své pozměňovací návrhy. Během schůze se pak pro ně budou snažit získat podporu. Třetí čtení by se mělo uskutečnit ještě během této schůze, dodal Sobotka.

Vláda navrhla v ústavní novele pouze změnit mechanismus výběru hlavy státu, kterého by do budoucna místo členů parlamentu mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.