Lidovky.cz

Uspělo 31 učitelů. Na léto je nevyhodí, ostatní se bojí

Česko

  10:43
PRAHA - Třicet jedna. Přesně tolik učitelů se příští rok nemusí bát, že by je škola na léto propustila. Ministerstvo školství jim na základě šetření České školní inspekce zajistilo pracovní poměry na dobu neurčitou.
Učitelka - ilustrační foto.

Učitelka - ilustrační foto. foto: ČTK

Pořád ale zbývají tři tisícovky pedagogů, kteří letos na prázdninové měsíce o místo přišli. Teď se bojí, že se stejná situace bude příští rok opakovat.

„Už podruhé jsem podepsala smlouvu na dobu určitou, a to do konce června. Bála jsem se, že o práci přijdu, když se ohradím,“ popisuje padesátiletá učitelka Alena z jedné ze základních škol na Liberecku. „Teď mám strach, že na léto budu bez práce zase. Kdybych pak dostala znovu smlouvu na dobu určitou, asi ji zase podepíšu. Práci potřebuji,“ dodává žena, která si kvůli obavám o práci nepřála zveřejnit celé jméno.

Bez práce a bez podpory

Ředitelé škol každoročně na prázdniny propouštějí část zaměstnanců. Ušetří tak náklady na sociální a zdravotní pojištění a také na mzdy. Propuštění učitelé ovšem často nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Prázdninový boj

  • Přes léto se na úřadech práce nově zaregistrovalo 3211 pedagogů. Proti předchozím rokům jich byl dvojnásobek. 
  • Ministerstvo školství učitele žádalo, aby si na tuhle praxi stěžovali, sešlo se 65 podnětů na 45 škol. 
  • Školní inspekce zjistila porušení zákoníku práce ve 25 případech.
  • 31 učitelům byly upraveny smlouvy na dobu neurčitou.

Tu je možné přiznat pouze v případě, kdy žadatel odpracuje v předchozích třech letech v kuse alespoň dvanáct měsíců. Letos navíc většina pracovních úřadů v Česku hlásila oproti jiným letům až dvojnásobné počty propuštěných pedagogů a zaměstnanců škol. Během letních měsíců se na úřadech práce nově zaregistrovalo 3211 pedagogů. Ministr školství Josef Dobeš slíbil už v létě v reakci na článek Lidových novin, že na školy, které na léto propouští zaměstnance, pošle Českou školní inspekci.

„Tyto praktiky jsou nemravné a neetické,“ řekl Dobeš. Ministr po učitelích žádal, aby poslali na jednání ředitelů stížnosti.

Těch se na ministerstvu sešlo celkem 65 a učitelé si v nich stěžovali na 45 škol. „Ve 46 případech vyjádřila inspekce podezření na porušení zákoníku práce a požádala o součinnost oblastní inspektoráty práce. Ty potvrdily porušení zákoníku práce ve 25 případech,“ říká nyní Kateřina Savičová, ředitelka Odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

Učitelé se bojí dál

Z pohledu ministerstva se zdá zřejmě být celá věc vyřešená, učitelé si ale myslí opak. Většina z nich totiž stížnost na ministerstvo nepodala. Báli se, že by je v září ředitelé škol nevzali zpět, a to i přes tvrzení ministerstva, že podat stížnost lze i anonymně.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nestěžovala jsem si. Inspekce by zjistila akorát fakt, že jsem byla na léto už podruhé propuštěna podle platné smlouvy na dobu určitou, a řediteli by navíc mohlo dojít, kdo stížnost poslal. Napotřetí by už místo mě vzal někoho jiného,“ říká Jana, třicetiletá učitelka zeměpisu na základní škole v Jihlavě.

To, že se učitelé kvůli strachu o místo neozvou, potvrdil i šéf školských odborů František Dobšík. Podle něj by nátlak inspektorů přece jen mohl způsobit, že by praxe s propouštěním ustala. Stínový ministr školství a senátor Marcel Chládek (ČSSD) zase uvažuje nad změnou zákoníku práce nebo školského zákona. „Přerušení pracovního poměru je degradující a neseriózní,“ řekl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.