Lidovky.cz

Dobešovy nápady ve školství vzbuzují odpor

Česko

  19:45
PRAHA - Revoluční novinka ministra školství startuje - plošné testování páťáků a deváťáků. Zatím jen pilotně na stovce škol. Stejně jako ostatní nápady i tento čelí kritice.

MInistr školství Josef Dobeš. foto: ČTK

Na vybraných základních školách a nižších gymnáziích zkouší nyní novinku z dílny ministra Josefa Dobeše. Páťáci a deváťáci vyplní zkušební online testy. „Chceme vidět, co to obnáší,“ řekla LN ředitelka Základní školy Československé armády ve Frýdku Místku Marie Rojková, která školu přihlásila.

ČTĚTE TAKÉ:

Cílem pilotáže není ověřit znalosti žáků, jde o technickou prověrku. Další generálky jsou v plánu na jaře 2012 a 2013. Naostro se má testování spustit v roce 2014. „Nyní si potřebujeme ověřit funkčnost softwaru v terénní zátěži. Po skončení testování se budeme ptát dětí, jak se jim s tím pracovalo,“ řekl LN mluvčí školní inspekce Libor Vacek. Inspekce má testování na starosti.

INFOGRAFIKA:

Plošným ověřováním znalostí chce ministr pozvednout klesající úroveň českých škol. Původně se Dobeš nebránil myšlence, že by výsledky testů mohly rozhodovat i o přijetí na střední školu. Po vlně kritiky ale od nápadu ustoupil.

Čtyřkaři a pětkaři

"Vůbec není ujasněna myšlenka, k čemu mají testy sloužit, neustále se to mění,“ kritizuje Dobeše prorektor Univerzity Pardubice Karel Rýdl, který je jedním z autorů petice vyzývající k bojkotu plošných testů. Tu už podepsalo téměř 2000 lidí. Kritikům vadí i to, že obtížnost testů bude dle vize resortu nastavena tak, aby je zvládl čtyřkař. „Takový test nám ukáže jedinou věc: že máme tolik a tolik čtyřkařů a zbytek, co neuspěje, jsou pětkaři. Už ale nezjistíme, kolik máme trojkařů, dvojkařů a jedničkářů, a tedy jakou úroveň znalostí a dovedností děti mají,“ upozorňuje Rýdl.

Navíc hrozí, že výuka ve školách se zúží a učitelé budou děti de facto připravovat pouze na testy. „Je to zbytečné zatěžování dětí a hlavně se neustále vymýšlí nějaké změny, které nejsou nutné pro to, aby školství fungovalo správně,“ míní knihovnice a matka dvou školáků Svatava Hýbnerová z Hodonína. I její podpis je pod výzvou k bojkotu.

Vyzkoušejte si:

Plošné testy nejsou jediným nápadem, za něž je resort kritizován. Podobně nadzvedl Dobeš ze židle i akademiky z vysokých škol. Ti se obuli do nedávno předloženého návrhu zákona, který zavádí školné a systém podpory (půjčky, stipendia). Vyčítají mu, že v návrhu chybí návaznost na jiné zákony či analýza dopadů školného na studenty i státní rozpočet.

Odvolejte Dobeše, žádají učitelé i odborníci

Žádost o Dobešův odchod z ministerstva dostal na konci listopadu na stůl premiér Petr Nečas. Vyzývá ho k tomu šedesát pedagogů, ředitelů škol a odborníků. Argumentují chaotickým řízením resortu.

Kritiku Dobeš slýchá i z vlastních řad, tedy od členů vládní koalice. Expertovi ODS na školství Walteru Bartošovi například vadí Dobešův nápad, aby se základní a střední školy přestaly financovat „na hlavu“ (peníze za každého žáka). Nově by nejvíce peněz dostala škola s ideálním počtem dětí. O „ideálu“ by rozhodovalo ministerstvo.

Dobeše minulý týden zkritizoval i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. V reakci na slova prezidenta Václava Klause o „Nečasově slabé vládě“ řekl, že jediné nefunkční v této vládě je ministerstvo školství. „To se řítí do záhuby zásluhou pana ministra Dobeše, kterého pan prezident odmítl na jaře odvolat,“ řekl Gazdík.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.