Lidovky.cz

Soud znovu otevřel tragickou nehodu, způsobil jí exradní

Česko

  16:02
PŘÍBRAM - Příbramský okresní soud znovu otevřel případ tragické nehody bývalého pražského radního Martina Langmajera (ODS), při které zahynula mladá řidička. Langmajer dostal za zavinění kolize podmínku.

Martin Langmajer. foto: ČTK

Rozsudek ale zrušil Nejvyšší soud. Okresní soud mimo jiné konfrontoval výpovědi dvou dopravních expertů, jejichž závěry se neshodovaly. Líčení odročil na únor, kdy chce vyslechnout ještě znalce z Ústavu soudního inženýrství v Brně.

Podle prvního znalce nebylo možné, aby auto pro radního znamenalo nepřekonatelnou překážku. Situaci si prý vyzkoušel na polygonu, kde si ověřoval, že měl dost místa k tomu, aby ženu objel pravým jízdním pruhem.

Nehoda se stala v roce 2007

Nehoda se stala 27. září 2007 na rychlostní silnici R4. Podle obžaloby jel Langmajer v terénním voze rychlostí kolem 122 kilometrů v hodině, plně se nevěnoval řízení, dostatečně nesledoval provoz a nepřizpůsobil rychlost auta situaci na silnici. Zezadu narazil do Volkswagenu Polo řízeného dvaatřicetiletou ženou, který stál, nebo pomalu jel v odstavném pruhu.

Řidička vážným zraněním na místě podlehla. Její šestiletá dcera, která v době nehody byla na zadním sedadle v autosedačce, vyvázla s otřesem mozku, tržnými ranami v obličeji a utrpěla psychickou újmu.

"Stačilo minimálně pohnout volantem a mohl kolem auta projet. Ta situace se dala bezpečně řešit," uvedl. Volkswagen podle něj po srážce zasahoval do pomalého jízdního pruhu asi jen 20 centimetry.

Výpověď obžalovaného, že měl na tempomatu nastavenu rychlost 130 kilometrů v hodině a před srážkou intenzivně brzdil, je podle znalce nepřijatelná.

Podle znalců radní nebrzdil

Langmajer podle něj vůbec nebrzdil, nebo jel vyšší rychlostí. Kdyby bylo pravdou, že intenzivně brzdil, musel by údajně jet nereálně vysokou rychlostí 264 až 272 kilometrů v hodině, která by přesahovala konstrukční možnosti vozidla. Langmajerův vůz nezanechal na vozovce žádnou brzdnou dráhu, což ale u moderních vozů se systémem ABS není neobvyklé.

"Musel bych mít opravdu velkou intuici. Já jsem nevěděl, že vozidlo se vydá do mého pruhu a pak z něj bude vyjíždět," řekl u soudu Langmajer, podle nějž je posudek "obrovskou konstrukcí s hromadou nepřehledných čísel".

Druhý ze znalců dospěl k odlišným závěrům, které dávají za pravdu spíše obžalovanému. Rychlost střetu expert stanovil na 115 kilometrů, Langmajer podle něj v poslední fázi brzdil. Pokud vozidlo radnímu překřížilo cestu ve vzdálenosti kratší než 150 metrů, vytvořilo mu prý náhlou překážku. Než je řidič schopen v takovém případě začít reagovat, ujede auto ještě asi 50 metrů, dalších zhruba 15 metrů potrvá, než se začne projevovat účinek brzd.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je už otázkou právní, zda byla jeho reakce přiměřená, nebo ne," dodal znalec. Připomněl, že Langmajer nemohl tušit, jak se řidička zachová. Na rozdíl od kolegy míní, že její vůz zasahoval do Langmajerova pruhu délkou asi 1,5 metru, což radní už musel považovat za ohrožující.

Langmajer dostal u minulého líčení podmínku, protože se podle spisu nevěnoval řízení, nepřizpůsobil rychlost počasí a svědci uvedli, že za volantem telefonoval. Radní tvrdil, že používá systém handsfree s hlasovým vytáčením, ale v době nehody prý netelefonoval. Soud kvůli tomu dnes vyslechl i policistu z útvaru zvláštních činností, který vyšetřovatelům obstarával výpis hovorů obžalovaného. Z údajů od operátora je patrné, že se Langmajerův telefon pohyboval po určité trase. Určit místo, ze kterého se telefonovalo, je ale podle policejního specialisty možné s přesností v řádech 100 metrů. Ve městě, kde je hustší síť, by to bylo snazší.

Radní vyplatil rodině miliony

Znalkyně z oboru psychiatrie vypověděla, že radní mohl po nehodě utrpět kvůli lehčímu otřesu mozku krátkodobou ztrátu paměti. Dočasně by si tedy nepamatoval, co se stalo několik sekund nebo minut před kolizí. Tomu by podle ní odpovídalo jeho zmatečné chování. Nelze prý tudíž to, co řekl svědkům bezprostředně po nehodě, brát úplně vážně, protože si na okamžiky před nehodou nemusel pamatovat. Později si už na vše s výjimkou nárazu mohl vzpomenout, dodala znalkyně.

Rodině pozůstalé vyplatil bývalý radní dva miliony korun. Nejvyšší soud rozsudek zrušil na podnět bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, která v Langmajerův prospěch podala dovolání. Některé otázky podle něj zůstaly nevysvětleny a nezodpovězeny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.