Lidovky.cz

Havel byl největší autoritou střední Evropy, míní polský expremiér

Česko

  16:00
PRAHA - První nekomunistický premiér Polska Tadeusz Mazowiecki řekl v rozhovoru pro LN a polská média, že považuje Václava Havla za největší autoritu střední Evropy.

První nekomunistický premiér Polska Tadeusz Mazowiecki. foto: Reuters

LN Co pro vás znamenal Václav Havel?
Pro mě byl především velkou morální autoritou ve veřejném životě, v politice. To po něm zůstane jako poselství. Politika nebyla pro Václava Havla nikdy mocenskou hrou, ale vždy bojem o hodnoty. I když už nebyl prezidentem, tak do poslední chvíle vyjadřoval solidaritu s lidmi, kteří na celém světě bojují o lidská práva. Naposledy se setkal s dalajlámou, měl jsem být přitom, ale byl jsem nemocen a bohužel jsem nemohl
přijet, čehož lituji. Nevěděl jsem, že to mělo být naše poslední setkání. Ten odchod je smutný, ale Češi se s Václavem Havlem dokázali rozloučit velice důstojně a věřím, že toto důstojné rozloučení pomůže uchování jeho odkazu v jeho
zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Co tu po Havlovi zůstane?
Zůstane tu jeho literární dílo, nejen jeho hry, ale i jeho literární dílo morálně-politické. Jeho skvělý esej "Moc bezmocných“, ve kterém říká, že totalitní moc může prohrát s lidmi, kteří sice nemají v rukou sílu, ale mají pravdu. A to je trvalé poselství pro lidi, kteří musí žít v totalitě a proti této totalitě se staví. Poselstvím, že je sice třeba hledat různé způsoby boje s totalitou, ale tím nejdůležitějším je "život v pravdě“, mluvit pravdu, být solidární s jinými lidmi. To považuji za Havlův hlavní odkaz pro lidi na celém světě. I on se podle toho choval.

LN Máte nějakou osobní vzpomínku na dobu, kdy vy už jste byl premiérem
a Havel byl ještě pronásledovaným disidentem?

Václav Havel mi tehdy napsal dopis. V Praze byl ještě tvrdý komunistický režim. Havel v dopise napsal: V Polsku může být premiérem katolík Tadeusz Mazowiecki a tady v Československu sedí katolík Ján Čarnogurský ve vězení. Tehdy jsem napsal československé vládě protestní dopis proti věznění Čarnogurského a také dopis Havlovi, v němž jsem mu oznamoval, že jsem se zasadil o propuštění jeho slovenského spolubojovníka. Pracovníci polské ambasády měli tehdy velké problémy, aby Havlovi ten list doručili, protože je pořád sledovala česká StB.

Tadeusz Mazowiecki: disident a premiér

Patřil mezi zakladatele nezávislého odborového hnutí Solidarita. V prosinci 1981 byl po vyhlášení výjimečného stavu zatčen a internován až do prosince 1982. Byl jedním z iniciátorů jednání u kulatého stolu na jaře 1989 mezi tehdejší komunistickou vládou a opozicí.

Po částečně svobodných volbách se v srpnu 1989 stal prvním nekomunistickým premiérem podle zásady dělení moci mezi režimem a opozicí vyjádřené větou "náš prezident, váš premiér“.

LN Během minulých dnů bylo tady v Česku slyšet, že Havel byl nenahraditelnou osobností. Je někdo, kdo by mohl nahradit?
Možná jen není v tuto chvíli vidět, ale dějiny někoho takového najdou, někdo podobný se časem objeví. Havlovy myšlenky, hodnoty, které zastával, totiž nezmizí.

LN A je vůbec dnešní politika pro takové státníky, jako byl Havel, nebo v ní vítězí jen technokraté?
Žijeme v časech technokratů politiky, v době, kdy politika se změnila v hru, kdy politici jen sledují nálady veřejnosti. Ale skutečně velká politika vyžaduje vyšší hodnoty, vyšší morální zásady. A já jsem přesvědčen, že dříve nebo později
budou lidé takovou velkou politiku požadovat. Jenom taková politika má totiž smysl.

FOTOGALERIE:

LN Václav Klaus se s Havlem ve spoustě věcí přel, přesto mu vzdal velký hold. Vydrží Čechům ta dnešní jednota?
Obávám se, že ne, že časem zmizí. To nebude tak navždy, že si všichni budou vážit Havla a mluvit o něm pěkně. To tak nebude, život má svá pravidla. Ale už to, že to nastalo a že se podařilo tuto jednotu ve smutku chvíli udržet, někde hluboko přetrvá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.