Lidovky.cz

Česko

Oběti trestných činů se mohou bezplatně poradit ve 20 městech

Zoufalá žena - ilustrační foto.

Zoufalá žena - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Projekt takzvané restorativní justice má pomáhat obětem trestných činů. Poskytuje bezplatnou podporu a pomoc ve 40 poradnách, které sídlí ve 20 městech.
  13:23aktualizováno  14:47

Provozují je Probační a mediační služba ČR (PMS) a nezisková Asociace občanských poraden, oznámil na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Ministerstvo se podle něho snaží o posilování postavení obětí kriminálních deliktů. Pospíšil v této souvislosti zmínil návrh zákona o obětech trestných činů, který by měla příští čtvrtek projednat legislativní rada vlády. Ministr chce, aby norma začala platit ještě v tomto roce.

ČTĚTE VÍCE:

Poradny v Česku vznikají od roku 2006. V předchozích letech začalo fungovat 20 poradních míst v deseti městech. V rámci projektu Restorativní justice, který odstartoval již loni, se počet zdvojnásobil. Oběti trestných činů mohou nově žádat o bezplatnou pomoc například v Praze, Jihlavě, Písku, Uherském Hradišti, Ostravě nebo Hradci Králové.

V každém městě působí dvě poradny - jedna ve středisku PMS a druhou je občanská poradna. V ČR v současnosti působí 37 vyškolených poradců z PMS a Asociace občanských poraden. Od dubna do prosince loňského roku poradny registrovaly 1101 klientů, z toho 808 nových, uvedl šéf PMS Pavel Štern.

Potřeba orientace v právní politice

"Podíváme-li se do standardních zemí západní Evropy, pak opravdu vedle potrestání pachatele se trestní politika v těchto zemích v poslední době zaměřuje právě na to, jak pomoci oběti trestného činu, a jak oběť zařadit zpátky do normálního, běžného, civilního života," uvedl Pospíšil. Podotkl, že oběti kriminálních činů se často potřebují zorientovat v právní problematice, mohou mít psychické, finanční nebo další problémy.

Novinkou je podle Šterna zavádění koordinátora služeb pro oběti. "Jde nám o to, aby někdo v té lokalitě mapoval, monitoroval, zjišťoval, s jakými problémy se oběti trestných činů potýkají, jaká trestná činnost převažuje v té dané lokalitě, a tato data vyhodnotil a analyzoval a ve spolupráci s dalšími organizacemi v té dané lokalitě domlouval, jak by mohly těm obětem pomoci," uvedl Štern. Inspiraci PMS nalezla v zahraničí, zkoušení nové služby se podle něho účastní zástupci probační služby Anglie a Walesu.

Koordinátoři zatím působí v Hradci Králové a Havířově. Další část projektu se podle Šterna týká snahy o profesionálnější přístup k obětem. Vybrané policisty, státní zástupce a soudce čekají letos na jaře školení, která připraví odborníci z ČR i Velké Británie.

Nový zákon o obětech trestné činnosti

Pospíšil zmínil i to, že úřad dokončil práce na novém zákonu o obětech trestné činnosti. Norma si klade za cíl posílit ochranu poškozených a sjednotit roztříštěnou právní úpravu tak, aby byla pro oběti srozumitelnější a jednodušší. Zákon také upravuje nároky poškozených na peněžitou pomoc od státu a zakládá právo na odškodnění za nehmotnou újmu, například pro oběti znásilnění.

Takzvaná restorativní justice na trestný čin hledí jako na konflikt mezi jednotlivci, kdy jsou zdůrazněna práva oběti. Její snahou je konflikt způsobený spáchaným činem za účasti pachatele urovnat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.