Lidovky.cz

Sedmiletý chlapec přišel o tři prsty. Odškodné má dostat

Česko

  15:27
PRAHA - Měl to být příjemný páteční večer. Denis Gajdoš si naplánoval, že se svou dcerou a sedmiletým synem půjde do kina. Místo posezení u filmu však následovala cesta na operační sál. V pražské stanici metra Můstek eskalátor chlapci vtáhl botu. A připravil jej o tři prsty na noze.

Videozáběry nehody použil dopravní podnik jako argument ve svůj prospěch. foto: DPPReprofoto

Přestože se tragická událost odehrála před více než dvěma lety, v srpnu roku 2009, rodina ji řeší dodnes. Žaloba, kterou Gajdoš podal na pražský dopravní podnik jen krátce po nehodě, teď možná skončí dohodou.

Otec říká, že nabízené odškodné od dopravního podniku je podstatně nižší, než rodina požadovala. Dopravce žalovali o 600 tisíc korun. „Ale zvážíme to. Na jednu stranu si říkám, že je dobře, že se chtějí nějakým způsobem domluvit,“ připustil Gajdoš.

„V úterý 10. ledna mělo být soudní jednání. Skončilo odročením za účelem pokusu o mimosoudní dohodu,“ řekl LN Gajdošův právník Robert Pelikán. Podle otce zraněného chlapce s návrhem přišli sami advokáti dopravního podniku.

Videozáběry nehody použil dopravní podnik jako argument ve svůj prospěch.

„Docela nás to překvapilo. Asi rok se čekalo, než se k žalobě vůbec vyjádří. Loni na podzim nás pak soudce vyzval k dohodě, kterou protistrana odmítla. K mimosoudnímu vyrovnání jsme byli vyzváni asi před třemi týdny,“ popsal Gajdoš.

Náhlou změnu ve svém postoji prý dopravní podnik nevysvětlil. Stejně tak se zatím podrobněji nevyjádřil ani k aktuálnímu vývoji případu. „Věc řeší naše právní oddělení,“ oznámila mluvčí společnosti Ilona Vysoudilová.

Eskalátory byly v pořádku

Prakticky od okamžiku nehody dopravní podnik své pochybení odmítal. Kontrola eskalátorů, kde se dítě zranilo, žádné nedostatky neprokázala. Zařízení prý bylo v souladu s normami – a chlapec se prý na něm choval neukázněně.

„V čase nehody necestoval na eskalátoru způsobem, který je pro jízdu na eskalátorech předepsán,“ prohlásil tehdejší mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Ze záběrů z kamer, které incident zachytily, je patrné, že chlapec na jezdící schody nastoupil dříve než jeho sestra a otec. Po chvíli začal po eskalátoru stoupat v protisměru a šel své rodině naproti.

Na konci schodů, kde se mu nehoda stala, stál proti madlu a držel se ho oběma rukama. Levou nohou udělal úkrok, aby sestoupil, ale pravá se mu přitom zaklínila ve spáře.

Neukázněnost coby příčinu nehody zpochybňovala nejen chlapcova rodina, ale také někteří soudní znalci.

Videozáběry nehody použil dopravní podnik jako argument ve svůj prospěch.

„Může se stát, že u starých eskalátorů, které mají vysokou rychlost, stupeň podklesne,“ vyjádřil se po nehodě například soudní znalec v oboru výtahy a pohyblivé schody Václav Vaněk.

Přestože se jeho synovi daří už mnohem lépe, bez následků úrazu nezůstal. „ Chodí sice tak, že ani nepoznáte, že mu část nohy chybí, ale nedošlapuje správně a tvoří se mu otlaky. Pobíhat může, ale už ne třeba šplhat,“ vysvětlil Gajdoš.

Není zdaleka jediným otcem, kterému se na pražských eskalátorech zranilo dítě. Například začátkem předloňského roku uvízla v jezdicích schodech noha čtyřletému chlapci ve stanici metra Anděl.

Záchranka ho odvezla do nemocnice s hlubokou tržnou ránou na chodidle. Jen o pár měsíců později, v létě, se pak v té samé stanici metra podobně zranil dvouletý hoch. Vmotolské nemocnici skončil s pohmožděným nártem.

Nehodám mají zabránit kartáče

Kvůli množícím se úrazům dopravní podnik nakonec rozhodl namontovat na nejstarší eskalátory bezpečnostní kartáče.

Loni na jaře jimi technici postupně vybavili osmačtyřicet jezdicích schodů v jedenácti stanicích metra. Novinka měla zabránit tomu, aby si lidé stoupali příliš blízko ke spáře mezi eskalátorem a boční stěnou. Montáž kartáčů dopravce vyšla na čtyři miliony korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.