Lidovky.cz

Jako Češi na Slovensku. Polští lyžaři zatápí horské službě

Česko

  7:00
ŠPINDLERŮV MLÝN/PRAHA - Černá můra krkonošského člena horské služby? S nadsázkou by se tak dali označit víkendoví návštěvníci z Polska.
Lyžaři - ilustrační foto.

Lyžaři - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Už je tradicí, že na krátkodobé přeshraniční lyžování si nezařizují cestovní pojištění a doufají, že se jim nic nestane. „Obecně platí, že s nimi máme největší potíže,“ reaguje Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky.

ČTĚTE VÍCE:

A tak se na sjezdovkách pravidelně opakuje následující situace. Polsky mluvící sportovec se zraní, ale když k němu někdo přivolá horskou službu, její pomoc nechce. Protože nemá pojištění, musel by za její asistenci platit. A rozhodně nejde o přehlédnutelné částky. Třeba při zásahu mimo stanici si služba účtuje 170 eur (tedy 4300 korun), a pokud je místo akce vzdáleno více než tři kilometry, žádá záchranář od cizince už dvojnásobek.

Češi na zdejších svazích nic řešit nemusí

Vysoká cena má jednoduché vysvětlení – počty úrazů cizinců na českých horách jsou poměrně časté. Například během minulé zimy „muži v červeném“ pomáhali 492 zraněným Polákům, 410 Němcům, 302 Nizozemcům, či dokonce jednomu Mexičanovi.

Naproti tomu tuzemští návštěvníci českých a moravských sjezdovek to mají jednodušší. I když se při svých sněhových radovánkách zraní mimo sjezdovku nebo se třeba opijí a je kvůli nim zahájeno pátrání, hrozí jim maximálně kyselý výraz záchranářů. „Když jdeme do akce, nikdy dopředu nevíme, jestli vznikla zaviněním toho člověka,“ říká Brožek. Ale dodává, že každé zneužití pomoci je problém. „Pak nám chybí lidi tam, kde by jich bylo potřeba,“ vysvětluje.

Kronplatz

A zranění z Česka nemusí platit ani za převoz vrtulníkem. Takových transportů přitom podle statistik přibývá. Zatímco v předminulé zimní sezoně se musely helikoptéry pro zraněné vznést 120krát, poslední zimu už to bylo 166krát.

Nejde o nijak levnou záležitost. I když třeba jen krátký let z Pece pod Sněžkou do nemocnice v Hradci Králové vyjde na několik desítek tisíc, je převoz vzduchem placený z rozpočtu Integrovaného záchranného systému.

Pojistných událostí při dovolených přibývá

A to, jestli si člověk způsobil zranění svou vinou nebo třeba pod vlivem alkoholu, neřeší ani pojišťovna. „Při hrazení péče a zákroku neposuzujeme, jestli náš klient porušil pravidla,“ čte z příručky Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ovšem jiná situace nastává v okamžiku, kdy se český lyžař zraní nebo způsobí škodu v zahraničí, tak jako třeba aktuálně Alan Grätzbach na Slovensku.

V případě převozu do nemocnice nebo operace je třeba mít uzavřené pojištění. „Trendem posledních let je růst počtu asistenčních zásahů, které se zimními sporty nesouvisí,“ popisuje Jiří Cívka, mluvčí společnosti Generali. V sezoně 2009/2010 registroval 416 případů, minulou zimu číslo narostlo na 671 událostí.

A takový vývoj potvrzují i ostatní pojišťovny. Například podle tabulek firmy Allianz nahlásilo předminulou zimu nemoc či úraz 1800 klientů s cestovním pojištěním, vloni jich už bylo 2100.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.