Lidovky.cz

'Ať si žena rodí pod smrčkem, ale nemůže chtít nic od státu'

Česko

  15:55
PRAHA - Nezvykle tvrdými slovy reagoval poslanec a zdravotnický expert ODS Boris Šťastný na průlomový verdikt soudu, podle kterého mají nemocnice povinnost zajistit porodní asistentku i ženám, které rodí doma.

Boris Šťastný, poslanec ODS a předseda sněmovního zdravotního výboru foto: ČTK

LN Co říkáte na rozhodnutí pražského městského soudu, že nemocnice musí rodičce zajistit péči porodní asistentky při domácím porodu?
Je to neuvěřitelné. Nemůžete požadovat po státu, aby garantoval kvalitu lékařské péče přesně vymezenou na základě stanoveného materiálního a personálního vybavení s platbou ze zdravotního pojištění, a současně říkat, že můžete rodit, kde chcete. Ať si žena rodí pod smrčkem na Sněžce a pomáhá jí kolemjdoucí bába kořenářka, ale taková žena nemůže chtít, aby stát nesl jakoukoli zodpovědnost za toto její rozhodnutí, pokud dojde ke komplikaci, natož aby to platil.

K TÉMATU:

Ať si rodí sama, ale pokud dítě nedejbože zůstane retardované, protože se přidusí, ať si je vědoma, že do smrti bude péči o něj platit ze svého. Ať se na to připojistí třeba u komerční pojišťovny. Není možné chtít po státu, aby se rodilo kdekoli, za jakýchkoli podmínek a přitom zůstala garantovaná kvalita a byla zachovaná úhrada ze zdravotního pojištění.

Anketa

Považujete domácí porody za bezpečné?

Ano 2165
Ne 10037

LN Nicméně porodní asistentky chtějí mít možnost poskytovat samostatně péči, na kterou mají vzdělání.
Porodní asistentky ať mají možnosti poskytovat péči stejně jako má moje asistentka možnost mi operovat slepé střevo u mě v kanceláři. To je filosofická otázka. Stát má dát člověku svobodu rozhodnutí, jestli absolvuje zákrok ve zdravotnickém zařízení nebo kdekoli jinde. Říkáme jako stát, že tuto službu garantujeme a hradíme v kvalitě a ručíme za ni pouze za daných podmínek. Ve zdravotnickém zařízení, kde je určité personální vybavení, je tam sál, dýchací přístroj, perinatální péče a tak dále.

Verdikt soudu

Nemocnice má podle průlomového verdiktu Městského soudu v Praze z minulého týdne zajistit porodní asistentku ženám i u porodu doma. Soud odkázal na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého mají ženy právo na volbu místa porodu a stát má povinnost jim k tomu zajistit podmínky.

Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují, argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě.

Jestli si chce někdo nechat tuto službu udělat kdekoli kýmkoli, jestli se na tom domluví s porodní bábou nebo panem Novákem ze sousedství, nemůže chtít po státu, aby za tuto službu ručil, natož pak ji platil.

LN Porodní asistentka přeci není kdokoli, ale uznávaná zdravotnická profese.
To není jenom otázka profese. Porodní asistentka s příslušným vzděláním podle příslušných zákonů České republiky provádí porod ve zdravotnickém zařízení. Debata je nyní o tom, jestli to má stát rozšířit a říct, že je možné garantovat porod na Sněžce pod smrkem.

Nezáleží tu na porodní asistentce, ale na tom, co se stane, když se tam dítě začne dusit a kdo za to nese odpovědnost. A když se to dítě přidusí, má stát platit miliony ročně na jeho péči za to, že ta žena je nezodpovědná?

LN Bylo to soudní rozhodnutí pro vás překvapení?
Velmi mě překvapilo. To rozhodnutí je z mého pohledu nepochopitelné a pro stát devastující. Popírá základní lidské svobody a celý systém poskytování zdravotní péče v České republice.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.