Lidovky.cz

Smetku z H-Systemu možná propustí z vězení

Česko

  13:04aktualizováno  17:42
PRAHA - Strůjce miliardového podvodu v kauze vytunelované stavební společnosti H-System Petr Smetka má být podmíněně propuštěn z vězení. Tento týden o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4.

Zakladatel vytunelovaného H-systému Petr Smetka foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Informaci potvrdil místopředseda soudu Jaroslav Pytloun s tím, že státní zastupitelství proti rozhodnutí může podat stížnost. Smetka si odpykává dvanáctiletý trest, soudy ho označily za hlavní postavu rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Zmocněnkyně poškozených Hana Marvanová považuje rozhodnutí obvodního soudu za nezákonné.

Pytloun uvedl, že soud rozhodl o sedmileté zkušební době s dohledem probační a mediační služby a uložil Smetkovi povinnost platit způsobenou škodu. "Není to ještě v právní moci," upozornil Pytloun s tím, že státní zastupitelství může podat stížnost, která by měla odkladný účinek.´

ČTĚTE TAKÉ:

Soudy Smetku potrestaly za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Muž nastoupil do vězení v září 2006, od té doby si odpykal pět let a necelých pět měsíců, řekla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Podle dostupných informací byl ovšem vedle toho v letech 2000 až 2002 zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu započítává. Z uloženého trestu tak dosud strávil za mřížemi celkem téměř 7,5 roku.

Marvanové se rozhodnutí nelíbí

Rozhodnutí obvodního soudu se nelíbí zmocněnkyni poškozených klientů H-Systemu Haně Marvanové. "Je to skandální rozhodnutí soudu, které je i v rozporu s trestním zákoníkem. Soud je povinen přihlédnout mimo jiné k tomu, zda odsouzený částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem. Ve spisu je mé podrobné vyjádření, kde uvádím, že Petr Smetka zatím nenahradil poškozeným ani jednu korunu," řekla advokátka.

Poukázala na to, že policie naopak prověřuje podezření, že Smetka úmyslně vytvářel fiktivní pohledávky a závazky, aby zmařil náhradu škody, kterou mu soud nařídil. Protikorupční útvar kvůli tomu loni zajistil nemovitosti v odhadované tržní ceně 250 milionů korun a dalších 30 milionů korun na bankovním účtu. "On nejenže neplní náhradu škody, ale ještě k tomu protiprávně vyvádí majetek, z kterého mohli být uspokojováni věřitelé," uvedla Marvanová.

Obvodní soud byl podle ní povinen dotázat se poškozených, zda jim Smetka hradí škodu, což se ale nestalo. Podivné je podle ní i to, že si obvodní soud údajně nevyžádal spis kauzy H-System, což jí prý potvrdil předseda senátu Kamil Kydalka, který Smetku a spol. odsoudil. Rozhodovat o podmíněném propuštění bez spisu přitom soud podle Marvanové nemohl.

"Nepovažuji za normální, aby soud ignoroval trestní zákoník i trestní řád.Pokud tam jsou takováto porušení, tak se logicky nabízí otázka, jak je to možné. Jestli je to obyčejný šlendrián, anebo je to někým ovlivněno," uvedla advokátka. Již se prý kvůli tomu obrátila na Vrchní státní zastupitelství v Praze, Nejvyšší státní zastupitelství nebo ministerstvo spravedlnosti.

ČTĚTE VÍCE:

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková řekla, že soudce Kydalka považuje zprávu o rozhodnutí obvodního soudu za překvapující. "Obvodní soud pro Prahu 4 si jednak nevyžádal spisovou dokumentaci, navíc nemáme zprávu o tom, že by odsouzený uhradil alespoň část způsobené škody, k čemuž byl rovněž odsouzen, a je to také jedno z kritérií pro podmíněné propuštění," řekla Lhotáková.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti. Smetka v minulosti tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.

Vedle Smetky soudy v roce 2006 potrestaly i Ivana Krále a Pavla Středu, kterým pravomocně uložily podmíněné tresty. Loni dostali za účast na miliardovém podvodu podmíněné tresty i bývalí vrcholní představitelé H-Systemu Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma.

Vývoj kauzy vytunelované firmy H-System

  • Listopad 1993 - Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-System.Firma měla za úkol postavit dostupné rodinné domky, slibovala je do tří let. V roce 1997 zkrachovala, stihla dokončit asi 35 rodinných domků.
  • Prosinec 1999 - Policie obvinila v souvislosti s krachem H-Systemu z podvodu Smetku a tři exmanažery H-Systemu. Smetka byl vzat do vazby.
  • Září 2000 - Státní zastupitelství nechalo zablokovat Smetkovi a jeho spoluobviněným majetek.
  • Srpen 2001 - Na Smetku a tři exmanažery H-Systemu byla podána obžaloba pro podvod a další trestné činy.
  • 19. února 2004 - Městský soud v Praze vyměřil Smetkovi za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru trest 12 let vězení. Podle soudu přišlo v projektu levného bydlení podvodem nejméně 1095 lidí přinejmenším o 980 milionů korun.
  • 6. června 2006 - Pražský vrchní soud Smetkovi trest potvrdil.
  • 8. září 2006 - Policie na pokyn soudu Smetku dopravila do věznice k odpykání trestu.
  • 2. ledna 2008 - Nejvyšší soud zamítl Smetkovo dovolání. Stížnost proti verdiktu odmítl později i Ústavní soud.
  • Prosinec 2010 - Pražský městský soud zamítl Smetkovu žádost o podmínečné propuštění v polovině trestu.
  • 27. ledna 2012 - Obvodní soud pro Prahu 4 nepravomocně rozhodl o podmíněném propuštění Smetky z vězení.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.