Lidovky.cz

ČSSD chce šetřit na odměnách, kvůli Bátorovi i Nagyové

Česko

  15:33aktualizováno  15:34
PRAHA - ČSSD chce stanovit limity pro maximální výši odměn pro zaměstnance státní správy. Omezí se tím nepřiměřeně vysoké odměny pro ministerské úředníky, řekl dnes na tiskové konferenci předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka a David Rath v poslanecké sněmovně foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Pokud by tento návrh zákonné legislativní změny byl přijat, tak by ministři neměli možnost svévolně přidělovat odměny v takovém rozsahu, jak jsme tomu zvyklí u Nečasovy vlády v uplynulých měsících," uvedl Sobotka.

Sociální demokraté delší dobu kritizují výši odměn některých úředníků na ministerstvech. V úterý Sobotka na půdě Senátu obvinil koaliční vládu Petra Nečase (ODS) z pokrytectví při prosazování reforem. Na reformní kroky podle něj doplatí nižší příjmové vrstvy, zatímco vysoce postavení vládní úředníci dostávají statisícové odměny.

PSALI JSME:

"Proto předkládáme novelu zákoníku práce a doprovodných zákonů, která navrhuje, aby se u zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni podle tarifních tabulek, stanovil jasný strop na celkové odměny za rok," řekl na tiskové konferenci Sobotka.

Úředníci by tak ročně na odměnách mohli dostat maximálně šestinásobek svého maximálního tarifního platu. "Současně navrhujeme také zastropovat takzvanou cílovou odměnu, a to na 1,5násobku tarifního platu," dodal Sobotka.

Co vadí ČSSD?

Jana Nagyová (ODS)

Za výši odměn pro své úředníky byli kritizováni například ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) či ministr školství Josef Dobeš (VV). Kritiku opozice si vysloužil i premiér Nečas za výši odměn šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové.

Podle médií Dobeš svým manažerům rozdal statisícové odměny. Nagyová měla na výplatní pásce i více než 270 000 korun. Její základní plat se přitom pohybuje kolem 30 000 korun, uvedla média.

Bohatě odměňovala i ČSSD

Štědré odměny rozdávali ve svých resortech ale i zástupci ČSSD. Když například David Rath odcházel z ministerstva zdravotnictví, odměnil tehdejšího náměstka pro ekonomiku Petra Saláka 520 tisíci.

"Nikdy jsem vás neslyšel, že byste tyto odměny kritizoval a odsuzoval," ohradil se v únoru premiér Petr Nečas ve sněmovně na kritiku předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce.

Také šéf vnitra Martin Pecina, nominovaný do úřednické vlády za ČSSD, rozdával velkorysé prémie. Pecinův první náměstek Jiří Komorous dostal za "koordinaci boje s extremismem" čtvrt milionu, další z úředníků získal odměnu 380 tisíc.

Podle předsedy ČSSD vysoké odměny úředníků na ministerstvech kritizovala nejen opozice, ale i někteří koaliční poslanci. Zákonná úprava by tak podle něj mohla mít šanci být sněmovnou přijata, přestože je návrhem opoziční strany.

Sociální demokraté mají podle svého předsedy obavu, že pokud by navrhovaná legislativní úprava nebyla schválena, bude praxe přemrštěných odměn na ministerstvech pokračovat. Úředníci přitom nejsou odměňováni podle toho, jak doopravdy pracují, ale jak jsou si blízcí s jednotlivými ministry, případně s premiérem, uvedl Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc poznamenal, že odměny by měly být vypláceny jen ve výjimečných případech po splnění mimořádného úkolu. Dosud jsou podle něj zákonné možnosti odměňování často zneužívány.

Rekordní odměny státem placených úředníků:

Rok 2010
Ředitel odboru na ministerstvu financí Jiří Franta: 850 000 korun
Policejní prezident Oldřich Martinů: 830 000 korun
Náměstek ministra zahraničí XY: 700 000 korun

Rok 2009
Šéf hasičů Miroslav Štěpán: 870 000 korun
Náměstek ministra školství XY: 670 000 korun
Náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar: 580 000 korun

Další rekordní odměny
Úředník ministerstva vnitra Ladislav Karkoška dostal odměnu 170 tisíc korun po 13 pracovních dnech.

Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, dostal mimořádnou odměnu 594 405 korun v roce 2009.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dávala svému náměstkovi průměrné odměny 140 tisíc měsíčně. A k tomu stotisícový plat. Celkem si v roce 2009 na úřadu vydělal 1,7 milionu korun.

Šéfka kabinetu ministra školství Josefa Dobeše (VV) dostala 110 tisíc korun jako mimořádnou odměnu, a to měsíc po příchodu na úřad. 

Náměstek Správy železniční dopravní cesty Vladimír Filip v roce 2010 inkasoval 4,4 milionu korun. Pozor: nejedná se o hrubou mzdu, ale čistý příjem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.