Lidovky.cz

Klaus k milosti: O návštěvě Livie na univerzitě jsem nevěděl

Česko

  14:16
PRAHA - Milost pro Annu Benešovou už prezident Václav Klaus více vysvětlovat nechtěl. Lidovky.cz však popsaly možné vazby první dámy na bývalou ředitelku metropolitní univerzity. Teprve poté se prezident Klaus rozhodl spornou milost více vysvětlit.

Václav Klaus. foto: Reprofoto

"Přestože prezident nemá povinnost své milosti 'vykládat', chci říci pár slov o milosti pro paní Annu Benešovou," napsal prezident LN.

Tentokrát však už nezmiňuje své původní odůvodnění milosti: Anna Benešová se musí starat o svého nemocného manžela. Jeho slova totiž v týdnu v rozhovoru pro Lidovky.cz vyvrátil státní zástupce Marek Bodlák, který proti Benešové vedl obžalobu. Podle něj podmíněný trest péči o manžela nijak nebránil. "... podmínka ji v péči nikterak neomezovala a udělený zákaz činnosti by měl mít spíše ten důsledek, že by se naopak mohla plně věnovat manželovi," uvedl Bodlák.

Prohlášení Václava Klause

Pár slov ke hře o milost

Přestože nevěřím v upřímnost právě rozpoutané debaty o milostech, a považuji ji za účelovou politickou hru, a přestože prezident nemá povinnost své milosti „vykládat“, chci říci pár slov o milosti pro paní Annu Benešovou.

1. Tato milost ležela v mém úřadu již řadu let. Od počátku se nám tento případ zdál velmi podivným a nechtěl jsem na tuto žádost reagovat, než budou dokončena všechna kola soudního projednávání. I soudy řešily tento zvláštní případ v průběhu času různě.

2. Žádost o milost doprovázelo zcela mimořádné množství dopisů, které se za udělení milosti přimlouvaly – zejména od organizací zdravotně postižených (v čele s bývalým poslancem V. Krásou, předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR).

3. O tom, že se moje manželka v roce 2007 zúčastnila slavnostního otevření výtahu pro zdravotně postižené v budově školy, kterou paní Benešová řídí, jsem se dozvěděl až z článku v Lidových novinách dnes, to je 17. února 2012. Takových akcí se L. Klausová zúčastňuje velmi často.

4. Při svém udělení milosti jsem se rozhodoval i podle toho, že jsem považoval dosavadní potrestání paní Benešové v tomto případě (vazba, léta soudního projednávání, atd.) za dostatečné.

17. 2. 2012

V novém vyjádření se prezident odvolává prvotně na "zcela mimořádné množství dopisů", v němž se lidé za udělení milosti přimlouvali. Zaslaly je podle něj především organizace zdravotně postižených a prezident se odvolává i na přímluvu Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením. Klaus však už opomněl zmínit, že Krása sedí ve Správní radě univerzity a není tak v případu nestranný.

Už si odpykala své

Klaus podle svých slov přihlédl i k tomu, že si Benešová už prošla zdlouhavým soudním procesem. "Rozhodoval jsem se i podle toho, že jsem považoval dosavadní potrestání paní Benešové v tomto případě (vazba, léta soudního projednávání, atd.) za dostatečné," napsal prezident.

Podle žalobce Bodláka ale strávila Benešová ve vazbě jen necelý měsíc. "Byla zadržena z důvodu možného ovlivňování svědků," vysvětlil žalobce.

K TÉMATU:

Na nekalé praktiky bývalé ředitelky policii upozornila v lednu roku 2008 úřednice, kterou se Benešová snažila podplatit. Po ročním shromažďování důkazů ji  v březnu 2009 detektivové zatkli. Následoval tříletý soudní proces, na jehož konci Benešovou soud potrestal dvouletou podmínkou a pětiletým zákazem činnosti. Celý verdikt však prezidentská milost zahladila a na Benešovou je nyní nutné nahlížet jako na netrestanou.

Klaus se v reakci zároveň vyjádřil k informacím serveru Lidovky.cz, že jeho manželku s Benešovou pojí vztahy z dřívějších let. "O tom, že se moje manželka v roce 2007 zúčastnila slavnostního otevření výtahu pro zdravotně postižené v budově školy, kterou paní Benešová řídí, jsem se dozvěděl až z článku v Lidových novinách," uvedl Klaus. Jeho manželka se podle něj takových akcí účastní velmi často.

Prezidentské milosti - grafika
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.