Lidovky.cz

Státní zástupce Rampula uspěl, soud zrušil jeho odvolání

Česko

  16:11aktualizováno  20:56
PRAHA - Pražský městský soud vyhověl žalobě pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který ho loni v říjnu odvolal z funkce, vyplynulo z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu.

Vrchní státní zástupce v Praze - Vlastimil Rampula před budovou VSZ foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Státní zastupitelství od listopadu dočasně vede Stanislav Mečl.

"Potvrzuji, že Městský soud v Praze dnes zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti o odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce v Praze," řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Verdikt podle ní nabude právní moci ve chvíli, kdy ho Rampula dostane. Pospíšil může proti rozhodnutí podat do dvou týdnů od doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek.

"Je to velmi pozitivní informace, protože bylo vyhověno mé správní žalobě. Tímto rozhodnutím se opět obnovuje moje funkce vrchního státního zástupce v Praze," řekl České televizi Rampula.

Nečas vzal podle Jakuba Stadlera z tiskové služby úřadu vlády rozsudek soudu na vědomí. Další postup je podle něj plně v Pospíšilově kompetenci.

Pospíšil podá stížnost

Pospíšil předpokládá, že kasační stížnost podá. "Zatím však neznám důvody pro rozhodnutí městského soudu," řekl s tím, že musí počkat, až je obdrží. O tom, jak bude konkrétně vypadat situace na Vrchním státním zastupitelství v Praze (VSZ) chce co nejdříve jednat se Zemanem. "Pevně věřím, že tolik potřebná očista justice tímto nebude dotčena," uvedl.

PSALI JSME:

"Zatím to neznamená, že by se pan Rampula automaticky vracel do úřadu," řekl dočasně pověřený pražský vrchní státní zástupce Mečl. Ministr spravedlnosti podle něj může spolu s kasační stížností požádat Nejvyšší správní soud, aby pozastavil účinnost verdiktu. Zda to udělá, nechtěl předjímat. Také podle něj je nejprve nutné znát odůvodnění. Oba muži označili za nešťastné, že byl rozsudek zveřejněn bez konkrétních důvodů.

"V době, kdy probíhalo dočasné pověření Stanislava Mečla vrchním státním zástupcem, tak jsem ten proces zpochybňovala. Měla jsem pochyby o zákonnosti tohoto kroku. Jak je vidět, tak jsem nebyla daleko od pravdy. Jen doufám, že vyšetřování korupce, které na Vrchím státním zastupitelství od té doby proběhlo, nebude kvůli této chybě ministerstva spravedlnosti zpochybňováno," řekla LN vicepremiérka Karolína Peake (VV) s tím, že ministr Jiří Pospíšil (ODS) asi zrovna zažívá “horkou chvilku".

"Vzhledem k tomu, že se jedná o destabilizaci státního zastupitelství, tak si myslím, že ministr Pospíšil jako odpovědný za tuto oblast zrovna zažívá horkou chvilku," dodala Peake.

Státní zástupce Rampula uspěl, soud zrušil jeho dovolání. Podívejte se na rozsudek

Pro zvětšení klikněte

Senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) rozsudek překvapil. Doufá, že ministerstvo podá stížnost. "Toto rozhodnutí mě překvapilo. Podle mě důvody pro odvolání byly zjevné a nevím, jako další by měly postačovat. Předpokládám ale, že ministerstvo podá kasační stížnost a že rozhodnutí soudu není konečné," řekl LN Jiří Dienstbier.

ČTĚTE TAKÉ:

Pospíšil loni v červenci vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Rampulovo odvolání. Vrchní státní zástupce se proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad, který Pospíšil v říjnu zamítl. Podle Lhotákové se verdikt městského soudu týká obou ministrových rozhodnutí.

Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kárné žalobě kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Ministr po nějakou dobu zvažoval, že ho dočasně zprostí i výkonu funkce státního zástupce, později však od tohoto záměru upustil.

Kárné žalobě nečelí jen Rampula

Kárným žalobám čelí Rampula, náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek, Ladislav Letko, jenž případ MUS dozoroval, a Marcela Kratochvílová, která byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Pospíšil kárnému senátu navrhl, aby je zbavil funkcí státních zástupců. Ministr jim vytýká především průtahy, část z nich označil za účelové. Mečl také v únoru navrhl odvolat z funkce náměstka Grygárka.

"V předmětné věci se necítíme vinni jakýmkoliv pochybením," reagovali ve společném vyjádření Rampula, Grygárek a Letko.

Vývoj sporu kolem nejvyššího vedení Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze:

Únor 2007 - Vlastimil Rampula, který do té doby pracoval na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) v odboru závažné hospodářské kriminality, se stal pražským vrchním státním zástupcem. Ve funkci nahradil odvolaného Jiřího Kulvejta.

1. ledna 2011 - V čele Nejvyššího státního zastupitelství stanul Pavel Zeman, který nahradil kontroverzní Renatu Veseckou.

Leden 2011 - Rampula a Zeman se neshodli v otázce krajského státního zástupce v Hradci Králové. Rampula dlouhodobě tvrdil, že ve funkci je Anna Jahodová, ačkoli nikdy nebyla oficiálně jmenována. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale koncem ledna vyhověl návrhu Zemana a do funkce ustavil Pavla Hochmanna.

9. března 2011 - Zeman odeslal ministru Pospíšilovi návrh na Rampulovo odvolání. Podle mluvčí NSZ jej k tomu vedla zjištění o "závažných porušeních povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce".

Květen 2011 - Časopis Respekt napsal, že Rampula může na VSZ působit jako takzvaný "zametač kauz". Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS).

22. července 2011 - Ministr Pospíšil oznámil, že vyhoví návrhu na Rampulovo odvolání. Rampula podle ministra pochybil, když vydal podřízené "řádně neodůvodněný" pokyn, aby nepodala odvolání v kauze tunelování Investiční a poštovní banky. Dalším důvodem odvolání bylo, že ve více případech údajně nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Rampula se proti rozhodnutí odvolal.

20. září 2011 - Deník Právo informoval, že Rampula částečně uspěl s odporem proti svému odvolání. Rozkladová komise Pospíšilovi doporučila, aby důvody pro Rampulovo sesazení z funkce upřesnil.

14. října 2011 - Ministr Popíšil Rampulu s definitivní platností odvolal z funkce. Rampula podal proti rozhodnutí správní žalobu. Zároveň požádal soud, aby odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne. To však soud počátkem listopadu odmítl.

7. listopadu 2011 - Vedení VSZ v Praze se dočasně ujal náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl.

5. prosince 2011 - Mečl vyzval k rezignaci svého náměstka Libora Grygárka. Důvodem byla jeho komunikace s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem, o které informovala Česká televize v souvislosti s prověřováním úniků v kauze Pandur. Grygárek rezignovat odmítl.

5. ledna 2012 - Ministr Pospíšil oznámil, že podá kárné žaloby na čtyři státní zástupce VSZ v Praze kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze MUS. Mezi žalovanými měli být i Rampula a Grygárek.

7. února 2012 - Dočasně pověřený pražský vrchní státní zástupce Mečl navrhl ministru Pospíšilovi odvolání svého náměstka Libora Grygárka z funkce.

17. února 2012 - Pražský městský soud vyhověl Rampulově žalobě a zrušil rozhodnutí ministra Pospíšila o jeho odvolání.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.