Lidovky.cz

Různé ceny cyklostezek budí podezření. Chybí dohled

Česko

  16:34
PRAHA - Ceny za stavbu některých nových českých cyklostezek vzbuzují mnoho otazníků. Cesty pro cyklisty jsou mnohdy dražší než silnice a o potřebnosti některých projektů se vedou spory i mezi největšími příznivci jízdy na kole.

Předražená cyklostezka ve Vysočanech foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Na finanční toky si nyní posvítil Nejvyšší kontrolní úřad. Potvrdil, že v Česku se s penězi pro rozvoj cyklistické dopravy nehorázně plýtvá.

Financování a výstavba cyklostezek postrádají podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) koordinaci. Nejsou stanovena jasná kritéria pro přidělování peněz, dotace jsou mezi žadatele rozdělovány za různých podmínek a ceny jednotlivých staveb se výrazně liší. Kontroloři se zaměřili na 23 staveb, které vznikly v letech 2007 až 2011. Česká republika na ně vynaložila kolem 850 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který je největším donátorem těchto staveb, odešlo v uplynulých pěti letech 792,3 milionu korun. "SFDI přitom neprokázal, jak při hodnocení akcí určených k financování postupoval," informoval kontrolor Karel Sehoř z NKÚ. Při přerozdělování peněz prý úředníci navíc nepoužívali ceníky. Nezajímali se ani o účelnost, hospodárnost a efektivitu financovaných projektů, uvedl NKÚ.

Cena za metr? Někde 500 korun, jinde 4000

Při hodnocení nákladů na vybudování cyklostezek vyloučili kontroloři technicky náročné stavby, které si žádají třeba vybudování mostních konstrukcí nebo rozsáhlých opěrných zdí. I tak zjistili, že se náklady se na jednotlivé projekty výrazně liší. Zatímco někde stojí metr cesty necelých 500 korun, jinde se může vyšplhat až na osminásobek, tedy na téměř 4000 korun.

Loni vyčlenil SFDI na výstavbu a údržbu cyklostezek přes 150 milionů korun.

Stejnou částku rozdělí mezi žadatele i letos. Do 16. března musejí obce podat žádosti, v dubnu je fond vyhodnotí a další měsíc s nimi podepisuje smlouvy. SFDI za jedenáctiletou existenci poskytl téměř 1,3 miliardy korun.

Nejúspěšnější v čerpání je jižní Morava, z oblastí Olomoucko, z měst například Pardubice a Uherské Hradiště.

Pochybnosti měli kontroloři i u projektů financovaných z programů spravovaných ministerstvem pro místní rozvoj, z nichž v uplynulých letech žadatelé dostali skoro 50 milionů. Regionální operační programy, které přispěly více než pěti miliony korun, se podle NKÚ nezabývaly přínosem projektů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.