Lidovky.cz

Duel Nečas versus Sobotka: premiér dvakrát pokroutil fakta

Česko

  9:04
PRAHA - Nový server Demagog.cz si dal za cíl ověřovat pravdomluvnost politiků. A skvělou příležitost našel v posledních Otázkách Václava Moravce, ve kterých se slovně střetl lídr pravice s lídrem levice. Uspěl co do pravdomluvnosti spíše Petr Nečas (šéf ODS), nebo Bohuslav Sobotka (šéf ČSSD)?

Otázky Václava Moravce 11.3.2012. Hosté Bohuslav Sobotka (ČSSD) a premiér Petr Nečas (ODS) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na pravdomluvnost předsedy vlády Petra Nečase se v rámci projektu Demagog.cz zaměřili studenti Masarykovy univerzity v Brně.

Z jednadvaceti výroků Nečas v diskusním pořadu neříkal pravdu dvakrát. Když například hájil zavádění stropů pro odvody na sociální pojištění, tvrdil, že Česko je poslední zemí EU, která podobné opatření nezavedla.

Profil Petra Nečase na serveru Demagog.cz

Ve skutečnosti tomu tak ale není. Stropy sociálního pojištění, které ocení zejména lidé s vysokými příjmy, nezavedli v Estonsku. „Na základě informací z Mezinárodní asociace sociálního zabezpečení a estonské legislativy jsme označili výrok za nepravdivý,“ píše se v hodnocení na Demagog.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Dalšího přešlapu se Nečas dopustil, když v televizi tvrdil, že v loňském roce bylo 51 % odchodů do důchodu předčasných. Podle analytiků premiér podíl takových případů nadhodnotil, z celkového počtu odchodů do důchodu totiž o ten předčasný zažádalo v roce 2011 necelých 49% lidí.

Výrok o tom, že Irsko otočilo a k evropské dohodě o rozpočtové zodpovědnosti vypíše referendum, označil server za zavádějící. Ve většině případů ale premiér mluvil pravdu.

Profil Bohuslava Sobotky na serveru Demagog.cz

Jeho oponent v diskuzi Bohuslav Sobotka podle Demagog.cz říkal pravdu ve všech případech. Nutno ale podotknout, že kontrolováno bylo v jeho případě pouze deset výroků oproti 21 Nečasovým.

Inspirace z Ameriky

Ověřování výroků politiků provádí bezplatně skupina jedenácti analytiků z řad studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Projekt s ročním rozpočtem zhruba půl milionu korun si klade za cíl být důvěryhodným zdrojem pro novináře. Obdobný projekt působí již dva roky na Slovensku.

Anketa

Souhlasíte s projektem, který ověřuje pravdomluvnost politiků?

Ano, politici si dají větší pozor na to, co říkají. 5277
Ne, je to zbytečné chytání za slova. 537
Nevím. 46

Demagog.cz ověřuje pouze faktické výroky, které je možné zkontrolovat z více zdrojů. Na webu je hodnocení výroku uveřejněno i se zdroji s možností pro pozdější diskuzi. Politik má na webu vlastní statistiku pravdivosti výroků. Organizátoři plánují kontrolu výroků i v dalších diskuzních pořadech.

Projekt byl inspirován americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Finance na provoz webu studenti získali z programu Mládež v akci a z grantu organizace Open Society Fund.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.