Lidovky.cz

Únik nahrávek: poslanci požadují od šéfa BIS vysvětlení

Česko

  11:09
PRAHA - Kauza nahrávek lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma, které v roce 2009 získala firma ABL, se přesune na parlamentní půdu. Podezření, že odposlechy unikly z Bezpečnostní informační služby (BIS), bude příští týden poslancům vysvětlovat její šéf Jiří Lang.

Šéfa BIS si poslanci pozvou nejpíše v úterý. "Chceme, aby nám vysvětlil, jak se to mohlo stát. Pokud se ukáže, že nahrávka skutečně pochází z BIS, jde o závažný únik informací," řekl serveru Lidovky.cz člen komise pro kontrolu BIS František Bublan (ČSSD). Zodpovědnost jde podle poslance jednoznačně za vedením BIS. "Důsledky si ale musí vyvodit sami," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Na BIS ukazuje fakt, že se v roce 2007, kdy odposlechy vznikly, na Janouška zaměřila při mapování všech aktivit rozhodujících lobbistů v zemi. MF DNES zjistila, že BIS založila svazek SPIS, do něhož ukládala i odposlechy povolené vrchním soudem.

Bublan ale nevylučuje, že nahrávku zachycující Janouškovy telefonáty s Bémem a tehdejším vysoce postaveným úředníkem magistrátu Peterem Ďuricou si mohla agentura ABL pořídit sama. "Tímhle to možná jen zakrývají," spekuluje Bublan. Poslední možností je podle podle bezpečnostního experta ČSSD únik od telefonního operátora, který pro BIS odposlechy dělá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nahrávky vykreslují obrovský vliv Janouška na rozhodování nejvyššího vedení metropole s téměř padesátimiliardovým rozpočtem, lobbista tak mohl být jakýmsi "stínovým primátorem". "To bylo obecně známo, že mají nadstandardní vztahy a dohazují si kšefty," komentoval Bublan obsah nahrávek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.