Lidovky.cz

Možná ministryně Navrátilová: Na platy učitelů bych nesáhla

Česko

  16:27
Sotva ministr Josef Dobeš oznámil, že rezignuje, objevily se tipy na jeho nástupce. Nejčastěji zaznívá jméno jeho stranické kolegyně Dagmar Navrátilové. "Pan ministr se dopustil chyb, ale nastavil správný směr. V reformách se musí pokračovat," řekla serveru Lidovky.cz

Dagmar Navrátilová

Spolustraníci vás označili za horkou kandidátku na nástupkyni do čela rezortu školství. Ministr Dobeš označil své místo za elektrické křeslo. Vnímáte to tak?
Vzhledem k problémům, s kterými se rezort potýká, může být opravdu vnímáno jako elektrické. Především kvůli penězům a škrtům, které školství čekají, přestože v prohlášení vlády bylo slíbeno něco jiného a školství bylo vydáváno za prioritní. I kvůli konkurenceschopnosti České republiky nemůžeme podceňovat a podfinancovávat právě školství.

Cítíte se dostatečně silná pro takovou pozici?
Já jsem oficiálně nabídku nedostala a budu se vyjadřovat až poté co bych byla oficiálně nominovaná.

ČTĚTE TAKÉ:

Složitá je především situace na vysokých školách, která vyvrcholila Týdnem neklidu. Četla jste vysokoškolskou reformu?
Četla. Jsem přesvědčená o tom, že je potřebná a uznávají to i studenti, že ne vše je v pořádku a je potřeba nastolit konkrétní změny. Počet vysokých škol a počet vysokoškoláků, kteří odcházejí s diplomy, to já myslím, že není v pořádku. Reforma je potřebná a je nutné ji lépe vykumunikovat s odbornou veřejností, akademiky i zástupci studentů.

Josef Dobeš byl hodně kritizován. Vnímáte nějaké chyby, které udělal?
Byl kritizován velmi, protože na něj byla upřená velká pozornost a jeden z důvodů byl ten, že se pustil do kroků, které se odkládaly x let a on do toho šel. Mluvím o státních maturitách, vysokoškolské reformě a podobně. To jsou významné změny a každá změna přináší mnohdy i vlnu odporu. Nebudu mluvit o chybách, myslím, že rezervy jsou právě na straně komunikace. Do diskuse měli být zapojeni odborníci, ti, kterých se to týká.

Ministr Josef Dobeš přinesl premiéru Nečasovi svou demisi

Nevidíte tedy žádné chyby?
Nebudu říkat, že neudělal vůbec žádné chyby. Jsme lidé omylní a pan ministr se také dopustil chyb. Za jednu z nich považuji celou situaci kolem pana Bátory. Někteří ministři kvůli tomu nechodili na vládu, podle mě to byla naprosto zbytečně vyhrocená situace. Situace kolem eurofondů také není idylická. Z toho ale nemůžeme vinit je pana ministra Dobeše, řada mechanismů byla nastavena jeho předchůdci. Zklamaly kontrolní orgány, ale do toho je třeba započítat i ministerstvo financí a nemuselo to zajít tak daleko.

Jaký máte názor na situaci na plzeňských právech?
Myslím si že situaci by měl dořešit nový ministr. Já nemám dostatečné informace, ale je potřeba vyčkat.

Rozhodla byste případně o otevření prvního ročníku?
Termín přijímacích zkoušek se blíží, ale je potřeba vyčkat i na rozhodnutí ústavního soudu. Kdyby napadl krok pana ministra, je otázka otevírání prvního ročníku bezpředmětná.

Kontroverzní návrhy odstupujícího ministra Dobeše:

1) Školné na vysokých školách
Zavedení školného v maximální výši 10.000 korun za semestr je obsaženo v programovém prohlášení vlády. Návrh reformních zákonů, které by řešily i tuto problematiku, však narazil na odpor vysokých škol i samotných studentů, kteří proti nim na přelomu února a března organizovali týden protestů.

2) Prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě 
Začátkem letošního března Dobeš prodloužil akreditaci plzeňské právnické fakultě. Škola, která měla skončit už letos v červenci, bude moci fungovat další čtyři roky.

3) Státní maturity
Ministr Dobeš se zdárným provedením státních maturit spojil své setrvání ve funkci. Projekt za 680 milionů korun sice po technické stránce neměl problémy, přesto se na něj snesla vlna kritiky kvůli nadměrné byrokracii, utajování i samotným testovým otázkám.

Můžete určit pět klíčových věcí, které byste řešila jako první?
Je třeba mluvit na aktuální téma vysokoškolského zákon. Za druhé státní maturity, což byl velmi drahý projekt i podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. Věděli to všichni, ta zpráva není překvapením. Jsou také rozjeté srovnávací zkoušky. Je potřeba pokračovat v započatých věcech, které pan ministr nastavil, protože ten směr je správný.

V případě, že byste se stala ministryní a seděla ve vládě, už je jisté, že budou škrty 2,5 miliardy. Máte představu, kde byste škrtala?
Vím, kde bych neškrtala. Nelze sahat na platy učitelů. Kvalitní učitel musí být dobře odměněn. Mělo by je to úplně minout. Bylo by potřeba hledat rezervy, jistá cesta jsou právě evropské fondy, kde by se dalo českému školství pomoci. Finance by se daly najít i na vysokých školách, o tom jsem přesvědčená, i v regionálním školství, kde by to hodně bolelo, ale ono to bolí úplně všude.

Kde konkrétně? Omezit financování vysokých škol? Slučování základních škol?
Na vysokých školách je otevřena řada oborů, které nejsou potřeba. To jsou rezervy. Slučování škol už v rámci optimalizace probíhá a je potřeba v tom pokračovat, ale ne za každou cenu. Není cesta zavírat školy v malých obcích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.