Lidovky.cz

Poslanci si pozvali šéfa BIS kvůli odposlechům

Česko

  7:00
PRAHA - Sněmovní komise pro kontrolu BIS se bude v úterý zabývat původem odposlechů telefonátů bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) akmotra Romana Janouška. Pokud se ukáže, že je pořídili zpravodajci, bude členy komise zajímat, zda BIS nepochybila a informovala premiéra a proč se případ nevyšetřoval. K vysvětlení si poslanci pozvali ředitele BIS Jiřího Langa.

Bohuslav Sobotka, František Bublan, David Rath a Michal Hašek ve sněmovně foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl člen komise a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Podle něj chtějí sociální demokraté iniciovat vznik skupiny zástupců všech stran, která by připravila nová pravidla kontroly zpravodajských služeb.

Odposlechy hovorů mezi Bémem, Janouškem a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou zveřejnil deník MF Dnes. Dokazují kmotrův vliv na politiku a prodej majetku města. Podle listu je pořídila s povolením soudu BIS a o dva roky později je získala bezpečností agentura ABL, kterou dřív vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Ten stojí před soudem kvůli údajnému uplácení.

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovní komise už dostala od BIS podklady k odposlechům, v úterý by jí postup měl vysvětlit šéf služby Jiří Lang.

Neumím si představit, že by BIS syslila informace, řekl Kubice

Bublan je přesvědčen o tom, že odposlechy pořídila BIS. Pokud by se prý nyní měly objevovat v médiích po dávkách, pak by za tím bylo "jednoznačně vydírání". Cílem by mohlo být to, "aby se Bárta očistil nebo se na jeho kauzu zapomnělo", řekl Bublan.

Obává se toho, že ředitel tajné služby sněmovní komisi sdělí, že se případ zpracovává, není možné k němu sdělovat podrobnosti a BIS informace příslušným místům nepředala. "Pokud se tak nestalo a věc je stará několik let, tak je to velké pochybení BIS," míní Bublan. Podle něj by pak "stálo za zvážení" Langovo odvolání.

"Neumím si představit, že by si kontrarozvědka syslila informace jakéhokoliv druhu," uvedl Kubice. Dodal, že policii opustil před více než čtyřmi lety, proto může těžko posuzovat, "proč nedošlo ke stíhání pachatelů v těch nevyšších politických patrech".

Pokud podle šéfa sněmovního kontrolního výboru Vojtěcha Filipa (KSČM) zpravodajci tehdejšího předsedu vlády Mirka Topolánka (ODS) informovali, tak nejspíš musel případné vyšetřování zastavit a je trestně odpovědný. Topolánek už dřív popřel, že by informace měl.

ČSSD chce nezávislou kontrolu tajných služeb

Podle výsledků úterního jednání opozice zváží, zda bude usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. ČSSD chce podle Bublana iniciovat i vznik pracovní skupiny všech stran, která by se dohodla na nové kontrole bezpečnostních služeb. Bublan uvedl, že by na ně mohl dohlížet tým pěti až sedmi osobností s morálním kreditem. Ty by byly vázány mlčenlivostí a mohly nahlížet i do neuzavřených spisů. Jmenovala by je vláda.

"Parlamentní kontrola je nedokonalá a těžko ji můžeme nějak víc zdokonalit. Přece jenom jsme všichni politici a představa, že by například Pavel Bém seděl v té naší kontrolní komisi a teď měl řešit sám sebe, je těžko představitelná," podotkl Bublan. Se vznikem skupiny souhlasí i Filip. Také podle Kubiceho je možné o návrhu mluvit, tým by ale do živých kauz nahlížet neměl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.