Lidovky.cz

Stovky léků zdražují, stát se nedohodl s výrobci a pojišťovnami

Česko

  15:54
PRAHA - Lidé si od dubna připlatí za antibiotika, léky na tlak i cukrovku. U tří tisíc léků na předpis se totiž zvýší doplatky o sedm procent. Žádná změna by ale neměla postihnout léky, které jsou pacientům k dispozici bez doplatku.
Lékárna - poplatky (ilustrační foto)

Lékárna - poplatky (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Osmdesátileté Alžbětě Kolářové z Českých Budějovic se při té zprávě zvedl tlak. Přestože jí ho lékaři pravidelně snižují pilulkami.

Až si zhruba jednou za měsíc přijde do lékárny pro svůj lék Rasilez, dá za něj o padesát korun víc než dosud. A to pro penzistku, jako je ona, není právě málo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny zhruba tří tisíc léků totiž 1. dubna poskočily o sedm procent. O stejnou část se zvedly i úhrady – tedy to, co seniorce za pilulky zaplatí pojišťovna.

Trampoty s cenami léků

  • Ústavní soud odebral k 1. lednu 2008 vládě rozhodování o cenách léků a předal ho Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.
  • Zároveň se musely každý rok ve správním řízení přezkoumat všechny ceny a úhrady léků. Toho využili výrobci, kterým se státem stanovená cena nelíbila.
  • Nově už stát přezkoumává ceny a úhrady léků jednou za tři roky.
  • Lékový ústav totiž revize cen ani za čtyři roky nestihl.

Může za to konec takzvaného druhého Janotova balíčku, který loni dočasně snížil ceny a úhrady léků. Jeho platnost prvním dubnovým dnem skončila. Ceny léků se vrací do starých kolejí, zaplatí za ně více stát i pacient.

Za léky si připlatí lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, epilepsií, depresemi i žaludečními vředy. Dražší budou antibiotika, přípravky na bolest a dezinfekci.

Jde jen o několik set léků, hájí se ministerstvo

„S dubnem přestal platit takzvaný druhý Janotův balíček. Tedy přechodné opatření, které mělo dát státnímu lékovému ústavu další rok na to, aby provedl pravidelnou každoroční revizi léků,“ potvrzuje viceprezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vladimíra Sršně 3000 není počet léků, ale kódů. Každý lék má desítky variant, různé velikosti balení a různé síly, každé má svůj kód, sdělil Sršeň ČTK.

Číslo 3000 je pak počet kódů, u kterých není ukončena revize, protože se firmy či zdravotní pojišťovny odvolaly. V těchto kódech ale podle ministerstva jsou i léky, které se dávno nevyrábějí, nejsou distribuovány lékárnami a nikdo je neužívá.

"Reálné číslo je pouze 1800 kódů, což vzhledem k desítkám variant je jen několik stovek léků..Pacient, který měl svůj lék bez doplatku, ho bez doplatku dostane i nadále, uvedl mluvčí.

Které léky budou stát více? Jak hodlá stát situaci řešit?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.