Lidovky.cz

Zmizelo ministerstvo privatizace. Dopadne stejně i kultura?

Česko

  21:10
PRAHA - UVNITŘ ANKETA. Lídři koalice uvažují v rámci vládních úspor o snížení počtu ministerstev. Zánik hrozí podle zákulisních informací ministerstvům kultury, životního prostředí a místního rozvoje. Není to poprvé, kdy se o rušení "nadbytečných" resortů uvažuje. Od roku 1993 už jich zaniklo pět.

Vláda Petra Nečase foto: Lidové noviny

Koaliční strany počítají s tím, že by se ministerstvo kultury sloučilo se školstvím a ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí by byla součástí jednoho úřadu spolu s ministerstvem zemědělství. Scénář rušení státních úřadů ale zatím nemá definitivní podobu a bude se odvíjet od dalšího jednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Že by však zrušením ministerstva došlo k výrazným úsporám zpochybňuje například šéfka rezortu kultury Alena Hanáková. "Nepřinese téměř žádné úspory," myslí si.

"Byl by to velmi zvláštní tah v zemi, která má tak bohatou kulturní tradici a velké množství živých i neživých památek. Jestliže nebude mít vlastní ministertvo, i když s nejmenším rozpočtem, tak je to velmi na pováženou. Nebyl by to dobrý krok," hodnotí ministryně údajný plán.

Anketa

Které ministerstvo byste zrušili?

Ministerstvo práce a sociálních věcí 52
Ministerstvo průmyslu a obchodu 65
Ministerstvo zahraničních věcí 25
Ministerstvo pro místní rozvoj 1285
Ministerstvo spravedlnosti 41
Ministerstvo dopravy 42
Ministerstvo financí 65
Ministerstvo kultury 187
Ministerstvo obrany 281
Ministerstvo vnitra 139
Ministerstvo zdravotnictví 21
Ministerstvo zemědělství 55
Ministerstvo životního prostředí 409
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 49

Od roku 1993 už bylo zrušeno celkem pět mnisterstev. Některá z nich se sloučila s jinými.

Přehled zrušených ministerstev

Ministerstvo státní kontroly - zaniklo 1. července 1993. Jeho pravomoci převzal Nejvyšší kontrolní úřad, v jehož čele již nestojí člen vlády, vede jej Igor Němec (ODS).

Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci - jeho úlohou bylo zabezpečit převod státních firem do soukromých rukou. Zrušeno bylo k 1. červenci 1996, kdy privatizace prakticky skončila. Kompetence související se správou národního majetku a s dokončením privatizace převzalo ministerstvo financí. Od roku 1990 až do jeho zrušení je vedli ministři za Občanskou demokratickou alianci (ODA).

Ministerstvo pro hospodářskou soutěž - bylo zřízeno k 31. říjnu 1992 a zaniklo k 1. listopadu 1996. Nahradil jej Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v jehož čele již nestojí člen vlády. Do voleb v roce 1996 jej vedl Stanislav Bělehrádek (KDU-ČSL), poté až do zrušení byl jeho vedením pověřen premiér Václav Klaus (tehdy ODS).

Ministerstvo hospodářství - ministerstvo, které mimo jiné rozhodovalo ve věcech podnikání, exportu, nerostného bohatství, regionů, bydlení, pošt a telekomunikací, vzniklo 31. října 1992 z ministerstva pro hospodářskou politiku. Zrušeno bylo o čtyři roky později, k 1. listopadu 1996. Jeho kompetence převzalo především nové ministerstvo pro místní rozvoj, ale také ministerstva průmyslu a obchodu či dopravy a spojů. Ministerstvo hospodářství vedl první čtyři roky Karel Dyba (ODS), od července 1996 stál v jeho čele lidovec Jaromír Schneider.

Ministerstvo informatiky - vzniklo k 1. lednu 2003, mj. převzalo kompetence týkající se telekomunikací od ministerstva dopravy a spojů (od ledna 2003 již jen ministerstvo dopravy). MI zaniklo k 1. červnu 2007, většinu jeho agend převzalo ministerstvo vnitra. Správa pošt a elektronických komunikací přešla na ministerstvo průmyslu a obchodu, agendu elektronických aukcí převzalo ministerstvo pro místní rozvoj. Ministerstvo informatiky vedl nejprve do dubna 2005 Vladimír Mlynář (US-DEU) a poté do září 2006 bezpartijní Dana Bérová, navržená US-DEU. Poslední měsíce před jeho zrušením stál formálně v čele ministesterstva tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.