Lidovky.cz

PŘEHLED: Kteří čeští politici stanuli před soudem

Česko

  21:32
PRAHA - Soud s Vítem Bártou a kauza uplácení ve vládní straně Věci veřejné vzbudila nepřetržitou mediální pozornost. Politiků, kteří v novodobé historii stanuli před soudem bylo dost, odsouzený byl ale jen zlomek. Server Lidovky.cz připravil jejich přehled.

Ivo Svoboda foto: ČTK

Vít Bárta je třetím ministrem v historii České republiky, který byl odsouzen. Bývalého ministra financí a místopředsedu ČSSD Ivo Svobodu poslal soud za mříže v roce 2005.

Za mříže měl putovat i exministr informatiky a bývalý místopředseda US-DEU Vladimír Mlynář, toho ale Vrchní soud v Praze kompletně zprostil obžaloby.

1999, Ivo Svoboda

Ministr financí ve vládě Miloše Zemana byl obviněn z podvodu a zvýhodňování věřitele v kauze vytunelování firmy Liberta. V roce 2004 byl odsouzen na 5 let. Jako jediný z obviněných politiků byl potrestán. Jako první a poslední bývalý člen vlády byl poslán za mříže, kde si odseděl 3 roky.

Spolu se Svobodou byla obviněna a odsouzena i jeho poradkyně Barbora Snopková a její syn Stanislav Kratochvíl za maření konkurzního řízení.

2007, Jiří Čunek

Jiří čunek. Bývalý předseda KDU-ČSL, kterého senát těsnou většinou zbavil imunity. Policie ho podezřívala, že před pěti lety ještě jako starosta Vsetína přijal úplatek.

Policisté Čunka sice ještě v únoru 2007 obvinili, případ pak ale opakovaně kvůli vadám ve vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích klíčové svědkyně Marcely Urbanové zastavilo jihlavské státní zastupitelství. Verdikt později potvrdilo také Nejvyšší státní zastupitelství. Kauzu provázelo podezření z ovlivňování vyšetřování.

2005, Vladimír Mlynář

Byl ministrem bez portfeje a ministrem informatiky. Byl obviněn i souzen, kvůli zneužívání pravomoci v kauze Testcomservice. Rozsudek zrušen a stát se musel Vladimíru Mlynářovi omluvit.

Pražský městský soud nejprve vyměřil Mlynářovi trest pět a půl roku vězení. Pražský vrchní sou rozsudek zrušil a zprostil Mlynáře obžaloby.

Vladimír Mlynář

2005, Marie Součková

Ministryně zdravotnictví ve vládě Vladimíra Špidly byla obviněna, souzena a v pátém kole procesu byla v roce 2010 osvobozena. Proces trval 6 let.

Součková byla obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle soudu se nejen nedopustila žádné trestné činnosti, ale ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou se navíc jako ministryně snažila zachránit, co se dalo, a usilovala o to, aby stát firmě už nic neplatil. Obvodní soud pro Prahu 2 proto rozhodl o zastavení stíhání Součkové.

2005, Vladimír Doležal

Vladimíra Doležala, kterého policie viní ze zprostředkování úplatku. Poslanecká sněmovna ho v roce 2005 vydala.

Podle obžaloby si Doležal v roce 2004 řekl podnikateli Michaelu Dvořákovi o úplatek 800.000 korun za to, že mu prostřednictvím svých kontaktů zařídí prodloužení nájemní smlouvy. Obvodní soud Doležala nejprve třikrát osvobodil, odvolací senát však kauzu vždy vrátil k novému projednání. V létě 2011 pak uložil městský soud Doležalovi stejný peněžitý trest (100.000,- Kč), ale tentokrát za pokus o podvod.

2003, Vladimír Železný

Vladimír Železný byl viněn hned z několika trestných činů: Krácení daně při dovozu obrazů z ciziny, poškozování věřitele a krácení daně při převodu podílů z CET 21.

V roce 2003 vydali Železného senátoři k trestnímu stíhání a v roce 2005 ho zbavil imunity i Evropský parlament.

V kauze CME vyměřil v roce 2010 Městský soud v Praze Železnému tříletý podmíněný trest se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest ve výši tři miliony korun. V roce 2011 odvolací soud Železného osvobodil

Osvobozen byl Železný i v případu souvisejícím se společností CET 21 a údajným ošizením státu o více než 28 milionů korun. Pražský vrchní soud rozhodl v únoru 2011.

V kauze krácení daně dostal Železný u Pražského vrchního soudu dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Železný podal dovolání proti rozsudku, ale Nejvyšší i Ústavní soud jeho dovolání odmítl.

Vladimír Železný s právním zástupcem

1998, Jindřich Kabát

Jindřich Kabát byl ministrem kultury ve vládě Václava Klause. Obviněn, souzen, zproštěn obžaloby.

Byl obviněn z porušení povinnosti při správě cizího majetku a maření úkolů veřejného činitele v souvislosti s krachem loterie Česká lotynka. Kabát měl nechat kvůli úvěru na uspořádání loterie Česká lotynka zastavit Komerční bance dvě památkově chráněné budovy v centru Prahy - dům U Hybernů a dům U Černé Matky Boží patřící státu.

Loterie ale zkrachovala, a tak hrozilo, že stát o tyto historicky cenné budovy přijde. Dluhy ve výši 350 miliónů korun, které po loterii zůstaly, musela nakonec uhradit vláda. V roce 2002 zprostil Pražský městský soud Kabáta obžaloby. Soud dospěl k závěru, že jednání obžalovaného nebylo trestným činem.

Politici, které sněmovna soudům nevydala

  • 1994, Miloš Skočovský

O zbavení imunity poslance Skočovského (ČMUS) požádal v září 1994 policejní vyšetřovatel s tím, že je podezřelý z porušování závazných pravidel hospodářského styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Sněmovna neudělila s trestním stíháním souhlas.

  • 1998, Ivan Kočárník

Sněmovna nevydala Ivana Kočárníka (ODS) k trestnímu stíhání za to, že v roce 1995 podepsal státní záruky na krytí finančních ztrát České spořitelny ve výši 4,1 miliardy korun, aniž by tento krok projednala vláda.

Ivan Kočárník

  • 1998, Jan Stráský

Tehdejší poslanec US a bývalý ministra zdravotnictví byl podezřelý ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Toho se měl dopustit v roce 1997 při výběrovém řízení na provozovatele západočeské letecké záchranné služby.

  • 2000, Ludmila Müllerová

Poslankyně KDU-ČSL Ludmila Müllerová sama v roce 2000 požádala, aby ji sněmovna zbavila poslanecké imunity. Vyšetřovatel ji vinil z toho, že se v roce 1995 jako ekonomická náměstkyně společnosti Brumeda pokusila o krácení daně.

Při samotné žádosti o vydání ale Müllerová označila důkazy za nepodložené. Poslanecká sněmovna ji imunity nezbavila. 

Několik případů vyšetřování politiků zatím nebylo vyřešeno, podívejte se na jejich přehled:

2011, Karel Březina

Bývalý ministr a vedoucí Úřadu vlády ve vládě Miloše Zemana byl obviněn a zproštěn viny, rozsudek je zatím není pravomocný.

Stíhání protikorupční policie se zřejmě týkalo jeho současného působení v dozorčích radách městských podniků a minulého členství ve statutárních orgánech zkrachovaných firem.

V listopadu 2011 obvodní soud pro Prahu 2 zprostil Březinu obžaloby ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Rozsudek je nepravomocný.

Karel Březina u soudu

2009, Petr Wolf

Poslanec za ČSSD Petr Wolf je obviněný z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Ostravský krajský soud poslal v lednu 2012 exposlance Petra Wolfa za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Soud také rozhodl, že Wolfovi mají zaplatit 1,2 milionu korun.

Wolf se odvolali a Kauzu tak bude řešit Vrchní soud v Olomouci.

2007, Josef Vondruška

Poslanec KSČM byl podezřelý, že za minulého režimu jako vojenský dozorce týral vězně.

Liberecký soud letos v dubnu Vondrušku zprostil obžaloby, hradecký krajský soud však verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

2003, Alexandr Novák

Senátora ODS Alexandra Nováka byl v roce 2003 podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku, horní komora ho vydala k trestnímu stíhání.Policie bývalého starostu Chomutova Nováka podezírala z toho, že za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností získal přes 40 milionů korun.

Okresní soud v Chomutově udělil bývalému senátorovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu, Novák, který vinu popírá, se odvolal., rozsudek proto není pravomocný.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.