Lidovky.cz

Koudelka neprošel. Je to deprimující, posteskl si Klaus

Česko

  15:28aktualizováno  17:19
PRAHA - Exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka se ústavním soudcem nestane. K jeho schválení podle informací LN při dnešním hlasování chybělo sedm hlasů.

Zdeněk Koudelka foto: ČTK

Koudelka získal 29 hlasů ze 71. Kritici mu vytýkali jeho angažmá u bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, jejímž byl náměstkem, nebo obhajobu sporných zákonů, proti nimž se Ústavní soud postavil. Šlo například o volební zákon z dob opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD.

Prezident Václav Klaus odmítnutí svého kandidáta na ústavního soudce označil za "smutné, žalostné a deprimující". "Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská. Jasně předvádějí, že jim jde o politický souboj, a ne o kvalitu vybavení Ústavního soudu," řekl Klaus novinářům při návštěvě Moravskoslezského kraje.

ČTĚTE TAKÉ:

Koudelka byl dnes terčem kritiky v nebývale otevřené hodinové debatě před vlastní volbou, a to zejména z řad svých stranických kolegů. Například šéfka senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) poukázala na Koudelkovu kritiku rozhodnutí Ústavního soudu nebo obhajobu výkladu ústavy ve prospěch prezidenta.

"Nemohu hlasovat pro jednoho z čelných představitelů Nejvyššího státního zastupitelství z temných dob ustanovování takzvané justiční mafie," prohlásila Rippelová. Schválením Koudelkovy nominace by podle ní sociální demokracie "spadla do připravené pasti", neboť by potvrdila scénář, že údajně odmítá kvalitní kandidáty a podporuje jen "své lidi".

Politická hra

Klaus připomněl, že Koudelka je už jeho druhý kandidát na uvolněné místo v ÚS, kterého Senát nyní odmítl. "Jestli to udělali teď vůči svému dlouholetému poslanci a špičkovému právníkovi sociální demokracie, tak je jasné, že je to jejich politická hra," prohlásil. Senát v únoru odmítl do ÚS vyslat předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka.

Dvaačtyřicetiletý Koudelka byl místopředsedou sněmovního ústavně právního výboru. Nyní je náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Koudelka měl nahradit Elišku Wagnerovou, které v březnu skončil mandát.

Kdo je Zdeněk Koudelka?

Datum a místo narození: 9. května 1969, Boskovice.

Vzdělání:

  • po gymnáziu vystudoval Střední školu sociálně právní v Brně a poté tamtéž Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, katedru ústavního práva a politologie (1996) Současná funkce: náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži.

Působení v politice:

  • v letech 1990 až 1998 byl členem zastupitelstva městské části Brno-Jundrov, od června 1998 do dubna 2006 zasedal za ČSSD v Poslanecké sněmovně (mandátu se vzdal kvůli práci v justici); v minulosti také vedl brněnskou organizaci ČSSD.

Profesní kariéra:

  • od 90. let působí jako pedagog na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, krátce vyučoval i na brněnské vojenské akademii; od roku 2006 do loňského ledna byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké (její nástupce Pavel Zeman ale Koudelku spolu s dalšími náměstky odvolal); nyní je na stáži ve vedení Justiční akademie v Kroměříži.

Ostatní:

  • Jako poslanec na sebe asi nejvíce upozornil v souvislosti s novelou volebního zákona pro volby do sněmovny, kterou po volbách v roce 1998 vypracovaly ČSSD a ODS v rámci opoziční smlouvy. Novela měla posílit roli velkých stran a Koudelka byl autorem kontroverzního koeficientu pro přepočítávání hlasů na mandáty. Novelu se stranám podařilo i přes nesouhlas tehdejšího prezidenta Václava Havla protlačit parlamentem, zákon ale skončil u Ústavního soudu, který zrušil jeho nejdůležitější části, včetně Koudelkova koeficientu.
  •  V roce 2006 se Koudelka vzdal kandidatury na funkci ředitele Justiční akademie. Učinil tak poté, co se v médiích objevily informace, že předtím prosadil přestěhování akademie ze Stráže pod Ralskem do Kroměříže. Podle některých politiků šlo o střet zájmů.
  • Ve sněmovně Koudelka byl mimo jiné členem vyšetřovací komise ve věci vyrovnání České republiky se společností Diag Human. Předtím ale podle médií do kauzy aktivně zasahoval, když radil někdejšímu ministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi (ve funkci 2000-2002) s výběrem právníka a znalce pro spor.
  • V únoru 2006 podpořil prezidenta Klause v jeho sporu s šéfkou Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. Koudelka uvedl, že prezidentovo rozhodnutí o odvolání Brožové je v souladu s právem a s ústavou. Klausův postup tehdy ale skončil u Ústavního soudu, který rozhodl, že prezident při svém rozhodování použil zákon odporující ústavě (umožňoval nepřípustný zásah moci výkonné do moci soudní; spornou část zákona ÚS zrušil). Brožová zůstala ve funkci předsedkyně NS. Klaus rozhodnutí soudu ze září 2006 označil za mylné a nebezpečné.
  • Václav Klaus napsal předmluvu ke Koudelkově loni vydané knize Prezident republiky, která se zabývá fungováním české hlavy státu po roce 1918.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.